Будівля розташована в центрі міста. Фото: Наталка Марків
Попри погоджений пакет документів щодо передачі будівлі в комунальну власність, проєкт рішення досі не розглянутий урядом.
Минулого тижня стало відомо, що Міністерство оборони готує передати будинок Сікорського, що на Ярославовому Валу, 15-б, з державної в комунальну власність Києва. Зокрема, у міністерстві підготували комплект документів, який уже пройшов погодження в Мінекономіки та переданий на розгляд уряду.
«Відповідно до статті 4 Закону України „Про передачу об’єктів державної та комунальної власності“, передача нерухомого майна з державної в комунальну власність здійснюється за рішенням Кабміну. Пропозиції щодо передачі зазначених об’єктів погоджує ініціатор цієї передачі, відтак їх подають до центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики. Міністерство оборони надало Мінекономіки комплект документів для розроблення відповідного проєкту розпорядження і внесення його у встановленому порядку на розгляд уряду», — прокоментували ситуацію в Міністерстві оборони виданню «Твоє місто».
Київрада ще у 2017 році підтвердила готовність прийняти будинок у комунальну власність, щоб зберегти будівлю. У 2021 депутати ще раз окремим дорученням звернулась до уряду про передачу в комунальну власність міста будинку.
Водночас стан будівлі аварійний — шибки вибиті, фасади потріскані, стіни частково зруйновані.
Заступник міського голови — секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко. Фото: Борис Корпусенко
«З 2015 року за ініціативи Віталія Кличка місто намагається повернути будівлю будинку Ігоря Сікорського до комунальної власності. Державна власність і оренда — все це призвело до того стану, який ми бачимо на сьогодні, — зазначив заступник міського голови — секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко в ефірі телеканалу «Київ». — Минулого тижня ми мали зробити великий крок до того, щоб будівля нарешті перейшла до комунальної власності та ми могли розпочати роботи стосовно облаштування там музею та громадського простору.
На жаль, другий тиждень ми спостерігаємо, що будинок Сікорського стає заручником певних політичних протистоянь. Нічого не відбувається з проєктом рішення уряду. Впевнений, що 13 липня, коли буде пленарне засідання Київської міської ради, вона ще раз звернеться до уряду, щоб прискорити цю передачу».
Володимир Бондаренко підкреслив, що станом на сьогодні все готове, щоб уряд ухвалив остаточне рішення стосовно передачі будинку Сікорського до комунальної власності. За його словами, місто давно готове взяти цей будинок, як і Гостинний двір.
«Ми знаємо, що проєкт рішення про передачу підготовлений, погоджений, але не виноситься на засідання уряду, — підкреслив Володимир Бондаренко. — Від імені киян звертаюся до Кабміну, бо це питання є пріоритетним. Будівля вже збережена лише на 30%. Ще декілька років її перебування без консервації, під впливом опадів та холодів, може призвести до її повного руйнування. І тоді відповідальність за будь-яке зволікання з її передачею буде лежати на конкретних посадових особах. Це пам’ятка, яка повинна охоронятися і зберігатися».
Володимир Бондаренко зауважив, що Київський міський голова Віталій Кличко спілкувався з сином Ігоря Сікорського Сергієм, тож місто також розуміє, що хоче родина в цьому будинку. Єдина затримка — за ухваленням рішення уряду.
Будівля перебуває в аварійному стані. Фото: Наталка Марків
Також заступник міського голови — секретар Київської міської ради розповів про перші кроки міста після передачі будівлі в комунальну власність.
«Зважаючи на той стан пам’ятки, який є, спочатку цей об’єкт буде законсервований. На ньому будуть проведені першочергові протиаварійні роботи, — поділився Володимир Бондаренко. — І тільки після цього почнеться робота стосовно його реставрації. Це займе певний час. Але першочергові роботи дозволять врятувати будівлю від неминучого руйнування. Зе кілька років перебування будинку під відкритим повітрям може призвести до того, що від нього залишиться велика купа цегли».
Без консервації будівля може поступово зруйнуватися. Фото: Наталка Марків
Триповерховий флігель Сікорських, зведений на місці одноповерхового дерев’яного фасадного будинку на початку ХХ століття, є пам’яткою історії національного значення.
У 1904—1912 роках у будинку мешкав син Івана Сікорського Ігор — майбутній авіаконструктор. Саме на батьківському подвір’ї він розробив перші моделі гелікоптерів. Сам Іван Сікорський мешкав у будинку до своєї смерті 1919 року.
Як писав «Вечірній Київ», столична влада збирається перетворити дім Сікорського на сучасний музей.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua