Тематична література представлена на окремих стендах. Фото авторки
У «Сяйво книги» всю тематичну літературу про війну зібрали в одному місці.
Днями у книгарні «Сяйво книги» відбулося офіційне відкриття нової секції «Книга про російсько-українську війну». На окремих полицях можна знайти книжки, які цьогоріч були представлені на Книжковому Арсеналі, де книгарня була оператором цієї тематичної секції.
Учасники офіційного відкриття секції. Фото авторки
«В Україні зараз налічується 1500 книг на тему російсько-української війни від 2014 року, і близько 550 книг, написані саме військовими. Вони абсолютно різні, це і художня література, і щоденники, і поезія. Наразі у нас представлено понад 100 найменувань видань, і асортимент розширюватиметься», — розповів керівник книгарні «Сяйво книги» КП «Міський магазин» Гліб Малич.
Серед авторів книг є ветерани, солдати і люди, що змушені були покинути свої рідні міста через окупацію.
Богдан Назаренко розповідає про проєкт, що популяризує творчість військових. Фото авторки
«З побратимами започаткував проєкт „Голос бойового серця“ в якому ми старанно збираємо всю творчість військових, — поділився старший солдат Богдан Назаренко. — Розмістили вже близько 60 творів, що є своєрідними щоденниками військових, що фіксують їх відчуття. Можливо, надалі їх можна буде використовувати як хроніку або пам’ять про ці часи».
Антон Мечеслав розповів про свої видані книги. Фото авторки
Військовослужбовець Антон Мечеслав (з бойовим псевдо «Меч») розповів гостям презентації про дві свої книги.
«„Змієборці» завершив писати напередодні великого вторгнення, і довгий час вона не видавалася, адже не було такої можливості, — згадує Антон. — Ця книга є алегорією на сьогодення. За сюжетом, головна героїня потрапляє у минуле, де виявляється що дівчинка — віща князівна. У новому втіленні на неї чекає багато перешкод та пригод. Біль втрат, радість від того, що вижив і зрештою очікувана Перемога — це все передано у моїй книзі через алегорію. Окрім того, презентую перевидання своєї другої книги «Культ вовка у традиціях давньої України», написаної за моєю науковою дисертацію про давні тотемні військові традиції. Книги для мене — важливий шлях, щоб відволіктись та вижити».
Тематична література представлена на окремих стендах. Фото авторки
Тематична література представлена на окремих стендах. Фото авторки
Співкоординаторка секції Ганна Скоріна поділилась з «Вечірнім Києвом», на які книги варто звернути увагу. Вони вдало висвітлюють тему російсько-української війни та мають найбільший попит серед читачів.
- Влад Якушев «Карателі». Книга про звичайних людей, які взяли в руки зброю і пішли захищати свій дім. Опинившись на фронті, вони з вчителів та слюсарів, програмістів та офіціантів перетворюються на воїнів, перед якими пасують елітні війська РФ. У вогні війни вони міцніють, але не втрачають людяності.
- Тамара Горіха Зерня «Доця». Події роману розгортаються навесні-влітку 2014 у Донецьку. Донбас — це точка обнуління, місце сили, де прозвучали найважливіші запитання. І тільки там заховані потрібні відповіді Саме тут героїня втратила родину, дім, роботу, ілюзії — і саме тут зібрала уламки життя заново, віднайшла новий смисл і нову опору.
- Євгенія Подобна «Дівчата зрізають коси». Спогади 25 жінок-воячок, які брали участь в російсько-українській війні у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів у 2014-2018 роках як стрілки, кулеметниці, медики, мінометниці, снайперки тощо.
Муніципальна книгарня є найстарішою у Києві. Фото авторки
Муніципальна книгарня «Сяйво книги» є найстарішою книгарнею Києва. Її відкрили в 1944 році, після звільнення Києва від німецької окупації. У книгарні проводили літературні вечори Остап Вишня, Павло Тичина й Максим Рильський. Зараз цю традицію хочуть відродити. Знаковою подією стало відновлення співпраці зі Спілкою письменників України.
«Для нас безумовно важлива підтримка творчого тонусу, — зауважив секретар Спілки письменників України Олександр Божко. — Це проведення таких зустрічей, обговорення творчості. В наші часи ми потребуємо згуртування, мають бути точки дотику за інтересами, а головний інтерес всіх, хто зібрався тут, — література та українське слово. Зі сторони Спілки письменників ми завжди готові запропонувати свою підтримку і допомогу».
Ганна Скоріна (ліворуч), Олександр Божко та Юлія Бережко-Камінська (праворуч). Фото авторки
Поетеса та секретарка Спілки по роботі з молодими авторами Юлія Бережко-Камінська згадує, що раніше у Спілці влаштовували «Літературну кухню», де збиралися з молодими поетами, щоб обговорити їхню творчість.
«Війна внесла серйозні корективи й багато проєктів довелось призупинити. Коли я була в еміграції в Польщі, ми провели 25 літературних зустрічей, — зауважила вона. — Разом з режисерами, сценаристами, студентами, журналістами ми спілкувались про війну, обговорювали творчість українців та налагоджували зв’язки з Польщею».
Також на зустрічі були присутні письменники, військовослужбовці. Онлайн до обговорення долучилися головний редактор найстарішого літературного дурналу «Всесвіт» Дмитро Дроздовський, президентка Польської Фундації загального читання Марія Дескур та автор хіта «Хто тримає цей район? Пес Патрон» Іван Марунич із гурту KARTA SVITU.
У муніципальній книгарні-кав’ярні регулярно проводяться презентації книжкових новинок, мистецькі вечори, зустрічі, зокрема із ветеранами та військовослужбовцями ЗСУ, презентації та культурні заходи. Вона розташована за адресою вулиця Велика Васильківська, 6.
Нещодавно тут представили збірку поезій «15 місяців війни» Богдана Назаренка. До збірки увійшли 37 віршів, написані за 15 місяців, з лютого 2022-го до травня 2023 року.
Анастасія КЛАВКІНА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua