У Центрі психічного здоров’я та реабілітації «Лісова поляна» представили унікальну модель «Check point», яка допоможе відновити психічне здоров’я постраждалим від війни військовим та цивільним. Її розробили у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської — Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки.
Участь в презентації взяли очільник МОЗ Віктор Ляшко, директор Місії USAID в Україні Джеймс Хоуп, заступниця глави КМДА Марина Хонда, а також представники офісу першої леді, міжнародних організацій, бізнесу та військові.
Модель «Check Point» передбачає застосування великої кількості різних методів та принципів лікування й реабілітації для відновлення психічного здоров’я постраждалих. Її основа — підхід до здоров’я людини як до системи, на яку впливають біологічні, психологічні та соціальні чинники.
Ксенія Возніцина
«Модель заснована на багаторічному успішному досвіді роботи нашої команди з травмами війни у ветеранів. Вона акумулює не тільки наші, а й найкращі світові практики. Модель має робочу назву «Check Point» або ж «Контрольна точка». Так нас назвав один із пацієнтів після лікування. Він сказав, що тут буквально «перезавантажився». І це, дійсно, — контрольна точка піклування про стан свого психічного здоров’я: відновлення втрачених сенсів, отримання нових навичок та знань, трансформація травматичного досвіду в посттравматичне зростання»», — сказала директорка Центру психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» Ксенія Возніцина.
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що поступово така модель надання психологічної допомоги українцям накриє всю Україну, яка парасолька. Досвід «Лісової поляни» будуть переймати і інші медичні заклади України.
Віктор Ляшко
«З 2014 року команда професіоналів працює з усіма, хто брав участь у бойових діях, перебував в полоні. Сьогодні ці спеціалісти передають досвід іншим професіоналам галузі, щоб такі центри з’явилися. скрізь. Ця модель не тільки базується на медичному підході. Вона створює певний простір, в якому люди, які потребують психологічної підтримки, весь час перебувають, спілкуючись один з одним, проходять так звану психологічну реабілітацію», — розповів Віктор Ляшко журналістам.
Підтримку центру надає агентство США з міжнародного розвитку USAID, яке з 24 лютого вклало в Україну вже майже 36 мільйонів доларів на підтримку психологічного здоров’я постраждалих. Директор місії USAID Джеймс Хоуп заявив, що вони і надалі допомагатимуть у цій сфері.
Джеймс Хоуп
«З багатьох випадків, з якими стикається Україна сьогодні — це питання психічного здоров’я, в першу чергу для ветеранів. Сьогоднішня подія — це приклад партнерства між США, МОЗ України, Мінветеранів України та ініціативою, яку анонсувала перша леді. Сподіваємося продовжувати це партнерство надалі», — сказав Джеймс Хоуп.
Заступниця голови КМДА Марина Хонда привітала створення програми «Сheck point». За її словами, потреба в підтримці ментального здоров’я ветеранів на сьогодні по всій країні — колосальна.
Марина Хонда
«Дуже добре, що на рівні держави розробляється окрема стратегічна програма саме психологічного здоров’я. І чудово, що місто Київ в цьому напрямку працює в єдиному напрямку з державними стандартами. Рухаючись паралельно, ми зможемо підтримати, реабілітувати та надати психологічну допомогу більшій кількості людей, які постраждали від війни», — сказала Марина Хонда.
Центр реабілітації «Лісова поляна».
Спортзал для реабілітації постраждалих від війни.
Військові, які постраждали від війни, проходять реабілітацію.
У «Лісовій поляні» допомагають відновити фізичне та ментальне здоров’я військових.
З постраждалими працюють фахівці, які перейняли досвід в українських та міжнародних колег.
Презентація програми «Сheck point» у Лісовій поляні.
На заході були присутні військові, а також представники бізнесу та міжнародних організацій.
Презентація програми «Сheck point» у Лісовій поляні.
Зазначимо, «Лісова поляна» є першим в Україні медичним центром зі спеціалізацією на лікуванні психотравми і наслідків черепно-мозкових травм, а також допомозі особам, які пережили полон та тортури. Команда Центру успішно працює з 2014 року. Спеціалісти продовжують накопичувати український та міжнародний досвід, який розпочали масштабувати на інші регіони України.
Днями у Києві презентували проєкт Національного реабілітаційного центру Незламні/Unbroken для допомоги військовим та цивільним, які постраждали унаслідок війни. Мінімальне завдання реабілітаційної команди — дати пацієнту всі необхідні інструменти, аби він міг повернутися до побуту і бути в ньому максимально самостійним.
Юлія СЕРГЕЄВА, фото Олексій САМСОНОВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua