Костянтин Пожарницький та Ольга Киф’як фон Краймер у виставі «Грек Зорба».Фото: Олександра Злуніцина
Відомий артист балету та педагог, що служив гранатометником у ЗСУ трагічно загинув на фронті п’ять місяців тому.
Нещодавно на сцені Національній опері України після тривалої перерви вперше показали зворушливий сучасний балет «Грек Зорба» на музику Мікіса Теодоракіса. Виставу колектив театру присвятив пам’яті багаторічного соліста балету заслуженого артиста України Олександра Шаповала.
9 лютого йому мало б виповнитися 48 років.
Олександр Шаповал. Фото з архіву Національної опери
З Тетяною Льозовою у виставі «Грек Зорба».Фото з архіву Національної опери
З Оленою Філіп’євою. Фото з архіву Національної опери
Свого часу артист блискуче виконував одну з головних ролей — палко закоханого та чистого душею американця Джона. За сюжетом він туристом приїжджає до невеличкого грецького містечка, де палко закохується у місцеву красуню Марину.
У виставі відбувається конфлікт двох світів та цивілізацій: з одного боку — молодого американця, якому доводиться вчитися розуміти новий для нього світ та народ, а з іншого людину землі та гір, нестримного Алексіса Зорбу.
У пам’ять про полеглого артиста у театрі випустили буклет з архівними світлинами. Фото: Лариса Тарасенко
Попри усі життєві втрати та негаразди, молодий грек вчить чужинця радіти життю та сподіванням у кращому майбутньому. Непереборна енергія Зорби, втілюється у народному танку сиртакі, що є кульмінацією вистави. Її неможливо знищити, бо саме завдяки їй світ продовжує жити.
Зворушливі слова у пам’ять про загиблого артиста висловлювали його колеги та друзі, а коли на початку вистави на задньому плані з’явилася одна з останніх світлин Олександра Шаповала з фронту, то глядачі в залі ледве стримували сльози.
Ярослав Ткачук та артисти балету у виставі «Грек Зорба». Фото: Олександра Злуніцина
Бурхливими оплесками усі присутні вітали виконавців вистави: Ярослава Ткачука (Зорбу), Ольгу Кіф’як фон Краймер (Марину), Костянтина Пожарницького (Джона), Райсу Бетанкоурт (Мадам Хортонс), Яна Ваню (Маноліоса) та артистів та балету.
Але найщиріші овації присутніх були надіслані присутніми на честь улюбленця глядачів та незабутнього артиста Олександра Шаповала, який на початку повномасштабного вторгнення пішов на фронт добровольцем у ЗСУ. Життя воїна та героя трагічно обірвалося 12 вересня на Донеччині.
Костянтин Пожарницький, Ян Ваня та Ольга Киф’як фон Краймер у любовному трикутнику вистави. Фото: Олександра Злуніцина
«Життєвий шлях Олександра Шаповала виявився надто коротким, але яскравим і чесним. Його будуть пам’ятати й ті, кому випало щастя працювати з ним на сцені, й ті, кого він навчав, і вдячні глядачі. Вічна слава та пам’ять Герою та незабутньому Артисту…», — ледве стримуючи сльози, зауважила мистецтвознавиця та архіваріус театру Лариса Тарасенко.
Нагадаємо, що роботі в рідному театрі Олександр Шаповал віддав 28 років. Закінчивши у 1993 році Київське державне хореографічне училище, свою кар’єру розпочав, як артист класичного балету.
З перших вистав Олександр зачарував глядачів своїм світлим, прекрасним та мужнім танцем, бездоганною майстерністю і переконливістю кожного образу, які створював на сцені.
Головний Герой вистави попри усі складнощі та випробування втрачає жаги до життя. Фото: Олександра Злуніцина
В липні 2021 року відбулася його бенефісна вистава у ролі Герцога де Гіза у виставі «Дама з камеліями». Також артист працював викладачем дуетного танцю Київського державного хореографічного коледжу.
У творчому доробку артиста було понад 30 партій класичного, національного і сучасного репертуару. Майстерність артиста високо цінували шанувальники балетного мистецтва в багатьох країнах світу.
За спогадами колег, Олександр Шаповал був бездоганним партнером на сцені, добрим товаришем у колективі. Його романтично піднесені герої несли світло краси, натхненність, віру в життя….
До теми: у Національній опері прощалися з Олександром Шаповалом. ФОТО
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua