Вперше за час існування Національної премії імені Тараса Шевченка було порушено традицію і 9 березня, у День народження Тараса Шевченка, не назвали переможців.
«Цьогоріч Комітет з Національної премії постав перед очевидною для всіх проблемою: за офіційним Положенням, в змаганні мають право брати участь твори, оприлюднені не пізніше, ніж за пів року до подання. Таким чином, у конкурсі представлені роботи, створені до початку повномасштабної війни. Виходить, головна премія країни не повною мірою виконує своє основне призначення: фіксувати тенденції розвитку національної культури, служити орієнтиром мистецькій спільноті щодо актуальних напрямків креативного пошуку», — написав на своїй фейсбук-сторінці повідомив Юрій Макаров, голова комітету премії. Таким чином намагалися пояснити, чому не оприлюднили переможців.
Це викликало такий резонанс у суспільстві (ще одне спростування тези — що, культура не на часі), що Комітет на своєму офіційному веб-сайті Комітету, ввечері 11 березня оприлюднив імена цьогорічних переможців. Ними стали.
КАЛИТКО Катерина Олександрівна, поетеса — за книгу поезій «Орден мовчальниць»
КОМПАНІЧЕНКО Тарас Вікторович, БЕРЕЖНЮК Максим Павлович, ДАНИЛЕЙКО Северин Володимирович, КРИСЬКО Ярослав Андрійович, ОХРІМЧУК Сергій Михайлович, виконавці гурту «Хорея Козацька» — за авдіоальбом «Пісні Української революції»
НАЗАРЕНКО Михайло Йосипович, літературознавець — за книгу «Крім „Кобзаря“. Антологія української літератури. 1792-1883» у двох частинах
ПОРТНІКОВ Віталій Едуардович, журналіст — за публіцистичні статті та виступи останніх років
ЦІЛИК Ірина Андріївна, режисерка — за документальний фільм «Земля блакитна, ніби апельсин».
«Попри певну змазаність кульмінації, мушу сказати, що для мене Шевченківська премія — це дуже велика честь. Особливо, якщо враховувати той факт, що я отримала її за дебютний фільм. Дуже сподіваюся, що матиму ще шанси створювати нові гідні стрічки, бо є відчуття, що на українське кіно суне темна хмара. Але я все одно вірю в те, що ми з колегами не дамо цій хмарі перемогти все те світло, яке почало так явно пробуджуватися в останні роки», — відреагувала на привітання Ірина Цілик.
«Державна премія для неконформного автора завжди була етичною дилемою, хай і гіпотетичною. Все-таки складним шляхом довелося йти, щоби повернути собі Україну в інституційному вимірі, навіть уже після відновлення незалежності. Але цьогоріч я матиму за високу честь прийняти головну відзнаку своєї країни героїв, яка веде вирішальну війну. Країни, від вимовляння назви якої щоразу стискається горло — і більше нічого не треба говорити. І від імені того Шевченка, який воює разом із нами, який з’являється на білбордах деокупованих територій з-під ворожих агіток і нагадує: борітеся….», — написала Катерина Калитко.
«Щиро вітаю лауреатів Шевченківської премії 2023 року — прекрасну Катерину Калитко, неповторний гурт „Хорея козацька“, щиру Ірину Цілик, шановного Михайла Назаренка. Дякую за привітання!», — лаконічно написав Віталій Портников.
Урочиста церемонія нагородження переможців, а також оголошення переможця нової номінації, відбудеться 22 травня, в день перепоховання Кобзаря.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua