Черги у деяких аптеках вишикувалися аж на вулицю. Фото: Борис Корпусенко
З першого квітня впроваджується електронний рецепт на всі рецептурні лікарські засоби.
Запасливі кияни декілька днів поспіль скуповують медичні препарати, а сьогодні вранці біля деяких аптек вишикувалися черги. Кияни хвилюються, що тепер доведеться витрачати час на походи до лікаря.
Черги біля київських аптек. Фото: Борис Корпусенко
«Мама перенесла інфаркт, щомісяця купую „сердечні“ ліки за списком: для нормалізації тиску, для розрідження крові. Їх призначив лікар у 2019 році і з того часу ми самостійно їх купували, без рецепта. Сьогодні відстояла чергу, деяких з препаратів вже не було у продажі — розібрали. Як буде завтра — не відомо. Готуємося йти до лікаря. Не впевнена, що це зручно», — розповіла киянка Світлана.
Також «лежали» сайти з продажу ліків, а на деяких ресурсах уже є помітки, що ті чи інші ліки будуть доступні тільки за рецептом. Так, у перелік потрапив навіть спирт…
«Зрозуміло, що МОЗ хоче убезпечити українців від зловживання різними препаратами, але у час війни такі новації дуже сумнівні. Не уявляю, як тепер працюватимуть волонтери, що возять на фронт хлопцям ті ж протизастудні препарати», — розмірковує ще одна киянка Ірина, що уже встигла зателефонувати на гарячу лінію МОЗ і отримати відповідь, що запровадження електронних рецептів — це не порушення.
У МОЗ зазначають, що рецептурними є близько 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів, саме на них потрібен рецепт лікаря. Решту ліків, які не потребують обовʼязкового призначення лікарем, можна буде, як і раніше, вільно придбати в аптеці. Тобто для українців нічого кардинально не зміниться — рецептурні препарати і раніше продавали за рецептами.
Також окремий порядок діятиме для волонтерських та благодійних організацій, а також тих громад, де ведуться активні бойові дії.
Інфографіка МОЗ
Виписати рецепт (електронний і паперовий) можуть лікарі всіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, або ж лікар-ФОП.
Під час огляду лікар сформує електронне призначення із зазначенням діючої речовини, дозування, тривалості курсу та інструкції з прийому ліків. Після цього пацієнт отримує номер електронного рецепта та унікальний код його погашення.
Із впровадженням е-рецепту призначення завжди будуть доступні у смартфоні пацієнта. У разі відсутності гаджета, лікар зможе зробити призначення на паперовому рецептурному бланку. Також лікар випише паперовий рецепт за відсутності світла чи зв’язку в медичному закладі.
На сьогодні електронний рецепт є одним із найпоширеніших електронних медичних інструментів в Україні.
За інформацією МОЗ, лише у столиці було виписано понад 96,6 тисячі електронних рецептів на антибіотики та ще понад 2,7 тисячі — на наркотичні (психотропні) лікарські засоби.
Водночас МОЗ поступово розширює програму «Доступні ліки», так додали препарати проти хронічних обструктивних захворювань легень.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua