На деякі ліки має бути рецепт. Ілюстративне фото: Вечірній Київ
З першого квітня рецептурні препарати можна придбати як за електронним, так і за паперовим рецептом.
З першого квітня впроваджується електронний рецепт на всі рецептурні лікарські засоби.
У МОЗ зазначають, що рецептурними є близько 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів. Решту ліків, які не потребують обовʼязкового призначення лікарем, можна буде, як і раніше, вільно придбати в аптеці. Тобто для українців нічого кардинально не зміниться — рецептурні препарати і раніше продавали за рецептами.
Як же отримати електронний рецепт на рецептурний препарат?
- Необхідно обовʼязково звернутися до лікаря на прийом.
- На прийомі ви можете обрати, за яким рецептом бажаєте придбати ліки в аптеці — електронним чи паперовим.
- Якщо ви обрали електронний рецепт, під час огляду лікар за потреби зареєструє вас в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) та сформує е-рецепт, вказавши діючу речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції з прийому ліків.
- Після цього ви отримаєте СМС-повідомлення з номером електронного рецепта та унікальним кодом його погашення.
- Знайти аптеку, яка відпускає ліки за електронним рецептом можна, скориставшись спеціальним дашбордом, який підкаже адресу найближчої для вас аптеки. Для цього достатньо ввести чи обрати з переліку в пошуковому рядку назву вашого населеного пункту.
- Ви можете придбати ліки за електронним рецептом в аптеці протягом 10 днів (якщо це наркотичні (психотропні ліки) або протягом 30 днів (для решти рецептурних препаратів).
- Для того, щоб придбати ліки, достатньо повідомити фармацевту потрібні реквізити з СМС — номер рецепта та код погашення.
- Фармацевт запропонує вам наявні в аптеці лікарські засоби, які містять діючу речовину, що призначив лікар — так ви зможете обрати ліки відповідно до вашого бюджету.
У МОЗ зазначають, що відпуск ліків за е-рецептом здійснюється поетапно, включаючи й перехідний період з огляду на повномасштабну війну.
Враховано також ситуацію в регіонах, де ведуться бойові дії, — там для відпуску рецептурних препаратів рецепт не потрібен, окрім наркотичних (психотропних), сильнодіючих (отруйних речовин).
З 1 квітня рецепт стає обов’язковим лише на ліки з рецептурним статусом. В аптеках їх можна придбати і за е-рецептом, і за паперовим. Упродовж діючого воєнного стану аптеки можуть приймати як електронні, так і паперові рецепти.
До 1 квітня рецептурні ліки також мали відпускатися за рецептом, але лише паперовим. Якщо аптека відпускала такі ліки без рецепта — вона свідомо порушувала закон. Тобто, з 1 квітня нічого не змінюється. Просто додався е-рецепт. Так пояснили «Вечірньому Києву» фахівці медичної системи Хелсі.
Інна БІРЮКОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua