Третій день поспіль у Києво-Печерській лаврі неспокійно. Віряни та жителі монастиря протестують проти звільнення храмового комплексу представниками УПЦ МП. Сьогодні там з’явилися активісти, які вимагали, щоб віряни та представники церкви покинули Лавру.
Конфлікт розгорівся з того, що представники УПЦ МП знову не пропустили представників комісії з прийняття-передання державного майна заповідника Києво-Печерської Лаври. Згодом на місце прибули активісти, які почали вимагати не перешкоджати роботі комісії і звільнили лавру.
Вдень біля стін лаври було багато молоді. Вони вигукували «Слава Україні», «Ганьба», «Геть російського попа», «Геть в росію» та інше.
Віряни разом монахами УПЦ МП та іншими мешканцями Києво-Печерської лаври заповнили подвір’я храмового комплексу. Від ранку і до самого вечора вони продовжували молитися.
Протестувальників та прихильників УПЦ МП розділяв шлагбаум, біля якого постійно чергувала поліція діалогу. Правоохоронці слідкували за тим, щоб не виникало сутичок і протест не переріс у заворушення.
У якийсь момент кілька протестувальників прорвалися усередину натовпу з вірян та ченців. Вони заявили, що хочуть потрапити на територію Лаври та пройтися храмовим комплексом. Згодом кілька активістів у супроводі священнослужителів прогулялися територією Києво-Печерської лаври. Після огляду території та дискусійних розмов молодики разом з представниками церкви повернулися до виходу. Обійшлося без сутичок.
Спершу на молитву вишли переважно жінки та діти. Ближче до вечора приєдналися священнослужителі-чоловіки. Вони взяли український прапор і вишикувалися у передню лінію, утворивши живу стіну.
До лаври підтягнулися нові активісти та небайдужі громадяни, які прийшли підтримати активістів своєю присутністю. Були також військові та представники інших релігійних організацій.
«Люди, які сюди прийшли, вони занепокоєні тим, що 29 березня була постанова державних органів влади, щоб представники УПЦ МП залишили приміщення Києво-Печерської лаври. Вони це робити відмовляються. І це причина конфлікту, який сьогодні відбувається. Сюди прийшли люди, які хотіли б хоча б шляхом мирного протесту добитися того, що було вирішено органами державної влади.
Люди, які тут знаходяться, повинні або покинути цю святиню, або вирішувати питання зі своїм статусом. Тобто, вести діалог з українськими конфесіями та слухати українську владу. Не підігравати московській пропаганді», — розповів «Вечірньому Києву» Володимир, представник автокефальної грецької православної церкви Америки та Канади.
Військовослужбовець розповів, що прийшов підтримати протестувальників своєю присутністю. Він додав, що поділяє позицію щодо того, що УПЦ МП мають звільнити Лавру.
Один зі священнослужителів УПЦ МП розповів у коментарі нашому виданню, що представники церкви надалі будуть відстоювати своє перебування у храмі
«Я не маю їхати туди, куди мене не тягне. Моя країна — Україна, і я маю таке саме право, як і решта», — сказав він.
На питання, чому представники церкви не пропускають комісію на територію Лаври, чоловік відповів, що «вони хочуть опечатати храм і відібрати його, вони вважають, що держава має право до цієї святині».
Згодом митрополит Павло заявив, що активісти збираються штурмувати Києво-Печерську лавру о 17:00. Про це його попередили парафіяни. Втім жодних сутичок не відбулося.
За словами правоохоронців, загалом протягом дня жодних правопорушень зафіксовано не було.
Вчора митрополит Павло заявив, що його парафія не покине святиню, поки не завершаться всі судові розгляди.
Зранку 30 березня священнослужителі УПЦ провели у лаврі службу. Майже одразу після цього до Києво-Печерської лаври прибули представники Мінкульту, які мали розпочати процес передачі майна святині державі. Втім зробити не вдалося — двері до храму були зачинені.
Представники Монастиря від Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, які входять до складу Комісії, не змогли пояснити, у кого знаходяться ключі. Водночас віряни почали блокувати вхід до будівлі, а згодом — зібралися на молитовний протест.
Юлія СЕРГЕЄВА, фото Борис КОРПУСЕНКО і Ярослав ХРАМОВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua