У ЦСМ «Білий світ» триває мистецький проєкт «Бісова дюжина» сучасного митця та засновника закладу Олександра Яновича. За словами митця, в експозиції він представив понад 30 творів живопису, створених у період останніх років. Більшість з них — емоційна реакція на повномасштабне вторгнення росії в Україну.
Митець розповів, що одну з картин він почав малювати на дачі, коли російські загарбники знаходилися за двадцять кілометрів, постійно обстрілюючи місцевість.
Митець і галерист Олександр Янович у ЦСМ «Білий світ». Фото: Сергій Мазураш
«Виставка для мене дуже важлива, хоч і сталася вона доволі спонтанно. Про цей період життя завжди буду згадувати. Раніше, коли ми казали війна, то мали на увазі Другу світову. А зараз у нас власна війна. Війна, якою ми живемо, і в якої немає питання «якщо?», — зауважує Олександр Янович.
У мистецькому центрі зазначають, що впродовж останніх місяців війна є головною темою для переважної більшості сучасних митців. Деякі з них почали одразу почали втілювати в роботах свій пережитий досвід, дехто війни, а хтось взагалі кардинально змінив діяльність.
«Виставка „Бісова дюжина“ є своєрідним щоденником внутрішніх станів митця, нотатками, спробою впорядкувати свій світ. Цей досвід чуттєвий, невербальний, тому і полотна — абстрактні. В них Олександр Янович залишив добру новину: „Бісова дюжина“ — це не відчай, не трагедія і не кінець. У біду можна потрапити, але з неї можливо і вибратись — якщо не припиняти рухатись, надіятись і малювати», — розповідають куратори виставки в ЦСМ «Білий світ».
«Бісова дюжина» стала 13 персональним артпроєктом митця. Фото: Тетяна Асадчева
З відновленням роботи галереї весною минулого року, Олександр Янович був зосереджений переважно на організації великих групових мистецьких проєктів, зокрема Міжнародне трієнале патріотичного малюнка, який завершився вернісажем у березні цього року.
«Ця виставка не мала зараз відбутися. Можливо її б узагалі не було. В Олександра Яновича був такий період, як і в багатьох з нас. Він не міг взяти до рук пензля, підійти до мольберта і почати щось робити. А я навпаки не могла всидіти на місці, весь час щось робила. Якось йому сказала: «Сашко, йди малюй. Не обов’язково малювати для того, щоб зробити виставку. Але потрібно щось робити. Свої емоції треба кудись виплескувати», — зауважує дружина митця та співзасновниця ЦСМ «Білий світ» Тамара Янович.
За її словами, назва мистецького проєкту «Бісова дюжина» також виникла досить спонтанно. Вона розпочалася через 13 місяців після початку повномасштабної війни, і стала 13 персональною виставкою художника.
Абстрактні картини є втіленням внутрішніх переживань Олександра Яновича. Фото: Тетяна Асадчева
Фрагмент експозиції. Фото: Тетяна Асадчева
Попри те, що нинішній проєкт розповідає про тринадцять місяців переживання нещасть і драм, в галереї наголошують, що не варто зупинятися та впадати у відчай, а продовжувати працювати, аби ця біда закінчилася якомога швидше.
Відвідувачка виставки. Фото: Svet Ostrovskaya
«Персональна виставка Олександра Яновича є чесною, без гри та прикрашання. І тому про неї складно розповідати, бо досвід, що лежить в її основі, давніший за мову і свідомість. Але він допоміг вижити нашим предкам і тисячу, і мільйон років тому. Саме тому я і раджу вам, друзі, сходити в Білий Світ на виставку Олександра Яновича „Бісова Дюжина“», — зауважує Олександра Кришовська, кураторка виставок в ЦСМ «Білий світ».
Виставка живопису Олександра Яновича «Бісова дюжина»
Коли: до 9 квітня
Де: вулиця Євгена Чикаленка, 21а
Розклад роботи галереї: середа-неділя — 11:00-19:00; понеділок-вівторок — вихідні.
Вхід вільний
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua