Галина Дюговська поєднує у своїй творчості традицій та сучасність. Фото: Ольга Міклашевська
Спираючись на досвід та традиції українського народного мистецтва, Галина Дюговська створює сучасні інтер’єрні композиції та панно.
У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва триває ювілейна виставка «Сили землі» відомої сучасної мисткині Галини Дюговської.
В експозиції представлені близько 20 робіт майстрині, серед яких скульптури з лози та текстилю та панно, створені в авторській техніці. Впродовж багатьох років авторка працює з текстилем та лозою, майстерно поєднуючи їх з різними з природними матеріалами.
Галина Дюговська за роботою у майстерні. Фото: Ольга Міклашевська
За словами авторки, лоза є унікальним за своїми властивостями матеріалом. Фото: Ольга Міклашевська
За словами Галини Дюговської, назва її ювілейної експозиції з’явилася зовсім не випадково, бо переважна більшість робіт створена з матеріалів, подарованих природою — нефарбованої лози, бавовни, льону, каменю, бурштину, дерева тощо.
«Лоза віками використовувалась в побуті на теренах України та уособлює в собі незламність, ставши символом нашого народу. Лоза виживає в будь-яких умовах, ввібравши в себе силу води, сонця, неба та землі… Нитка, текстиль супроводжує людину від першої хвилини життя до останнього подиху. Дає захист, красу, зміст…», — зазначає Галина Дюговська.
На думку художниці, сили землі — це ті сили, які є в кожному з нас і вони йдуть від наших предків через традиції. Це все, що нас надихає, наповнює та надає наснаги в надважкий час жити та далі творити своє життя.
Свої творчі сили мисткиня черпає, спостерігаючи за українською природою. Фото: Тетяна Асадчева
«Свої творчі сили людина черпає від Землі, головне правильно їх відчути та використати на благо суспільству», — підкреслює майстриня.
Про свою творчість Галина Дюговська розповідає з позиції власних почуттів, що народжуються у процесі спостерігання за природою. Тому лоза, текстиль, безмежний асортимент ниток, перетворюються в її руках у витвори мистецтва, наповнені силою оберегів, які вони увібрали від землі.
«Роботи Галини Дюговської демонструють невичерпний талант мисткині, наповнений філософським баченням, невичерпною енергією, унікальною образністю і завершеністю. Інколи здається, що ти попадаєш у казку, у світ добра, споконвічних цінностей, які роблять людину носієм гуманності та краси», — розповідають куратори експозиції у Національному музеї українського народно-декоративного мистецтва.
Для своєї ювілейної експозиції авторка обрала твори різних років. Кожна робота розповідає про певний етап її творчості. Половина з них — це нові роботи художниці, інша представляє ретроспективу творчих здобутків минулих років.
Не можна оминути увагою цьогорічні композиції з серії «Паростки», виконані з темної (неочищеної) лози, що зберегла свій особливий, теплий та ніжний аромат.
Композицію «Біла квітка» майстриня присвятила незрівнянній Катерині Білокур. Фото з архіву Г.Дюговської
Знаковими експонатами виставки є також частина колекції скульптур з лози «Дивна квітка», за яку авторка свого часу отримала мистецьку премію імені Катерини Білокур.
Також серед представлених робіт можна побачити текстильну скульптуру «Біла квітка» (2008 рік), присвячена Катерині Білокур з колекції музею декоративного мистецтва.
За словами майстрині, біла квітка — це як Душа Катерини: чиста, щира, осяйна божественним талантом.
Роботи Галини Дюговської з лози здобули визнання не лише у Україні, але й далеко за її межами. Фото: Тетяна Асадчева
Ще однією цікавою роботою є панно «Відлуння», створене майстринею ще у 2010 році. Символи крил, прадавні солярні знаки, символи хліба, а також бурштин, що несе у всесвіт енергію прадавніх часів. Усе це на думку майстрині є своєрідною авторським осмисленням історії людства.
Галина Дюговська народилася в Києві. Творчі здібності майстрині проявилися ще у дитинстві, розвиваючись від бабусі та матері, які добре зналися на українській вишивці.
Художню освіту майстриня отримала в Інституті культури у 1992 році.
Окрім власних творчих проєктів, Галина Дюговська є авторкою ідеї та кураторкою багатьох мистецьких проєктів. Разом iз чоловіком Володимиром Балибердіним, відомим ювеліром та визнаним майстром народно-декоративного мистецтва, вона проводить активну виставкову діяльність.
Піл час відключеннь світла у музеї, композиції створюють унікальні тіні та візерунки. Фото з архіву Г. Дюговської
Серед найбільш знакових проєктів подружжя митців є репрезентація українського декоративного мистецтва на «Євробаченні» в місті Баку (Азербайджан).
У 2015 році на Всесвітньому фестивалі з лозоплетіння в Польщі отримала 3 місце у світі за скульптуру з лози висотою 6 метрів, зроблену також в співавторстві з Володимиром Балибердіним в номінації «Артоб’єкт».
Мисткиня входить до оргкомітету Всеукраїнського проєкту «Сучасне мистецтво вогню України» (кераміка, скло, метал), авторка міжнародного проєкту «Діалог з природою», організаторка артпроєкту «Мінісад, як артоб’єкт».
Нещодавно Галина Дюговська отримала найвищу нагороду Національної спілки художників України — медаль «За творчі здобутки».
Виставка Галини Дюговської «Сили землі»
Коли: до 11 грудня.
Де: Національний заповідник «Києво-Печерська Лавра», вулиця Лаврська, 9.
Вартість квитка до музею: 60 гривень
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua