Днями у Великій дзвіниці Києво-Печерської Лаври відкрили оновлену експозицію «На зламі», що розповідає про зміни у різних серах життя цивільного населення, починаючи з 2014 року, внаслідок війни на Донбасі.
Виставка мандрує країною ще з 2019 року та за цей час об’їздила понад 37 міст у різних куточках України. Зокрема, в музеї «Золоті Ворота» у Києві, першому музеї АТО в Дніпрі, у холі Луганської обласної ВЦА в Сєвєродонецьку, музеях та бібліотеках в Хмельницькому, Кропивницькому, Вінниці, Дружківці, Черкасах, Краматорську, Рівному та інших містах.
Фото: НЗ «Києво-Печерська Лавра»
Зараз експозиція знову повернулася до Києва та була представлена в оновленому форматі. Вона звертає увагу на перехід з мирного життя у воєнне, сексуальне насильство в ході війни, проблеми пошуку рідних, які зникли безвісти. Також «На Зламі» порушує питання відновлення справедливості для постраждалих.
«Дуже символічно відкривати мандрівну виставку „На Зламі“ в стінах Великої лаврської дзвіниці, адже останній рік вона виконує також роль укриття під час повітряних тривог. Вже десятий рік війна спустошує наші землі, тому питання підняті у виставці були актуальні й до повномасштабного вторгнення, а зараз набувають ще більшого змісту…», — зауважує Костянтин Крайній, заступник генерального директора з наукової роботи, Національного Заповідника «Києво-Печерська Лавра».
Валерій Соколов пережив полон терористів з «ДНР». Фото: НЗ «Києво-Печерська Лавра»
Виставка складається з 18 інформаційних стендів, кожен з яких присвячений одній із проблем — «зламам»: суспільним явищам, які, на нашу думку, вплинули на розвиток конфлікту і поступово відокремлюють людей одне від одного.
Виставкові стенди є двосторонніми. На одній стороні розміщено уривки з історій людей, з якими документатори правозахисних організацій записали інтерв’ю.
Пані Галина розповіла про пережите жахіття під час минулорічної окупації Київщини. Фото: НЗ «Києво-Печерська Лавра»
Опитані — це люди, які постраждали від обстрілів, ті, кого переслідували незаконні збройні формування та піддали незаконному ув’язненню за активну громадську позицію, ідейні переконання та релігійні вірування. Постраждалі описують події, які відбулися з ними, говорять про свої почуття, діляться рефлексіями щодо пережитого.
Валерій Соколов, представник ГО «29 грудня» (об’єднання колишніх полонених) наголосив на необхідності звільнення з полону цивільних, які перебувають там вже декілька років і мають проблеми зі здоров’ям.
«Незаконно ув’язнених українців змушують писати заяви про розгляд сфабрикованих проти них справ за російським законодавством, аби унеможливити будь-яку спробу України здійснити їх обмін», — розповів пан Валерій.
Українці, які постраждали від війни розповідають свої життєві історії. Фото: НЗ «Києво-Печерська Лавра»
Правозахисники звернули на ще одну проблему, пов’язану з полоном — сексуальне та гендерно зумовлене насилля. Про жахливі статеві злочини російських окупантів розповіла Галина, потерпіла, представниця ГО «СЕМА УКРАЇНА», мережі жінок, що постраждали від гендерного і сексуального насилля внаслідок війни в Україні.
Також свою історію розповіла Людмила Біленька, мати зниклого безвісти добровольця Романа, членкиня Об’єднання родин зниклих безвісти «Надія», розповіла, що вона та родини зниклих безвісти наразі покладають надію на Міжнародну Коаліцію зниклих безвісти, яка пропонує в Україні створити банк ДНК-зразків для рідних зниклих безвісти.
Відвідувачі не могли стримати емоцій від почутих історій постраждалих від війни. Фото: НЗ «Києво-Печерська Лавра»
Презентація виставки «На Зламі» відбулася в рамках проєкту «Розширення можливостей громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті — ненасильницький внесок у протидію агресії Росії», що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнський центр громадських ініціатив (Україна) спільно з партнерами за підтримки Федерального уряду Німеччини.
Серед гостей були присутні заступник голови Печерська районна в місті Києві державна адміністрація Анатолій Невмержицький та начальниця відділу культури Діана Маринич, представники Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини, а також спікери, чиї історії можна побачити на стендах — колишні полонені, особи, що зазнали сексуального насильства, рідні зниклих безвісти, волонтери.
Коли: до 8 травня 2023 року, щодня з 10-00 до 18-00.
Де: Велика Лаврська Дзвіниця Національного заповідника «Києво-Печерська Лавра», вулиця Лаврська, 9
Згодом вона знову продовжить свою мандрівку різними містами України.
До теми: У музеї «Золоті ворота» представили виставку про життя на Донбасі
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua