Про запис на донацію українці можуть отримати push-сповіщення через додаток у смартфоні. Фото: пресслужба Helsi
Додатком для донорів скористалися понад 80 тисяч українців.
Часто буває, що у соціальних мережах можна натрапити на повідомлення про те, що терміново потрібні донори тієї чи іншої групи крові. Водночас українці можуть спланувати свої добрі справи та здачу крові. Зокрема і завдяки медичній інформаційній системі Helsi, що є одним із найбільших порталів, які долучені до донорства крові.
Про те, як користуються цією системою українці «Вечірньому Києву» розповіли у пресслужбі Helsi.
Центри крові, з якими Helsi попередньо встановила контакт, звертаються із запитом. Helsi дізнається, у якому конкретно місті України і яка саме необхідна кров (група і резус-фактор). Далі інформують тих, хто попередньо вже зареєструвалися в додатку Helsi і є «резервними» у списку донорів.
Кожен донор із потрібною у конкретному випадку групою крові отримує push-сповіщення через додаток у смартфоні. У повідомленні надсилається адреса центру крові та дата, коли готові приймати кров.
Додається також посилання на запис та інструкція з підготовки — потенційний донор вже сам розуміє, чи можна йому здавати кров, які показання та як підготуватися до здачі. Такий механізм дозволяє швидше закривати потреби у критичних ситуаціях.
Важливо, що при заповненні анкети донор обирає місто/регіон, де йому зручно здавати кров — тобто, де він живе чи перебуває найчастіше географічно.
Саме тому кожне окреме push-сповіщення є актуальним для кожного донора: приміром, львів’янин не отримає сповіщення, що його група крові вже завтра потрібна у Києві.
Наразі у Helsi зареєстровано 86 тисяч донорів, найактивнішими у донорстві є жінки — адже значно більше чоловіків просто зараз захищають Україну і самі потребують кров.
У 2022-2023 році анкету на донорство заповнили 60% жінок і 40% чоловіків. Найактивнішими донорами є особи віком 25-34 років (34 тисяч донорів), на другому місці — особи 35-44 років (25 тисяч донорів), на третьому — 18-24 років (14 тисяч донорів). І є понад три тисячі українці віком 55+ років, що готові ділитися кров’ю.
До слова, у 2022 році найбільше зареєстровано донорів з II групою крові та позитивним резус-фактором (22,4 тисячі осіб), найменше — з IV групою і негативним резус-фактором (2,5 тисячі осіб). Також небагато анкет заповнено із III групою з негативним резус-фактором — 3,8 тисячі.
Зареєстровані донори. Інфографіка Helsi
Щодо географії міст для донорства, рекорд встановило місто Київ — це 29,2 тисячі заповнених анкет із бажанням здавати кров у столиці. Загалом лідирують Львівська (7,5 тисячі анкет), Одеська (6,4 тисячі) і Київська (5,8 тисячі) області. Цікаво, що навіть у областях, які зараз є на лінії фронту є охочі здавати кров. Так у Херсонській області заповнили 27 анкет, а у Луганській — 103 анкети. І навіть є одна анкета з Криму.
Це одні з показників, що демонструють приблизний статус обліку донорів за 2022-2023 роки — проте він не є вичерпним. Є також інші сервіси, які сьогодні опікуються донорством у країні — наприклад, центри крові у різних містах.
Helsi ж у березні 2022 року запустила ініціативу із донорства крові у своєму додатку. Сьогодні потенційні донори попередньо реєструються у ньому та дізнаються про потребу у їхній крові в конкретних регіонах України.
Зокрема, мешканців столиці заохочують регулярно здавати кров у Центрі крові та Охматдиті.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua