«Краків» стане першим культурним кластером нового типу у столиці. Фото авторки
У багатофункціональному просторі окрім перегляду кіно, можна буде долучитися до мистецьких заходів, дискусій, презентацій і навіть занять спортом чи танцями.
На вихідних після тривалого капітального ремонту для відвідувачів відкриває двері «Краків» — у минулому кінотеатр, а нині культурний кластер на Русанівці. «Вечірній Київ» побував у закладі та дізнався, які можливості він пропонує та що тут планують.
Перша заступниця директора КП «Київський культурний кластер» Лариса Зубенко.
«У вересні 2016 року кінотеатр був переданий на баланс КП „Київкінофільм“ для подальшого капітального ремонту та переформатування в культурний мультифункціональний простір», — поділилася перша заступниця директора КП «Київський культурний кластер» Лариса Зубенко. До слова, у березні мережу «Київкінофільм», до якої входять столичні муніципальні кінотеатри, перейменували у КП «Київський культурний кластер». На практиці це означає, що на базі кінотеатрів створять такі культурні центри.
«Ми плануємо, що у кінотеатрах окрім кінопоказів за можливості будуть проводити театральні вистави, концерти, літературні заходи тощо — зазначила Лариса Зубенко. — До нас і зараз звертаються організатори різних подій і паралельно з кінопоказом відбуваються вистави лялькового театру, музичні і, навіть, циркові виступи. Але для таких заходів потрібне спеціальне обладнання, організатори його замовляють і це окремі витрати для них. А в «Кракові» базове обладнання вже є.
В інших кінотеатрах ми також плануємо в майбутньому переобладнати окремі зали під мультидисциплінарні проєкти. Кіно, звісно, залишиться важливою складовою роботи закладів».
Культурний кластер «Краків» чекає перших відвідувачів на вихідних.
За її словами, у 2017 році розробили проєкт капітального ремонту «Кракова», який розпочався у серпні 2018 року. В процесі ремонтних робіт було зроблене коригування, яке збільшило вартість ремонту. Тому довелося розірвати договір з попереднім підрядником, були проведені торги. Новий договір було укладено 28 лютого 2020 року. Роботи закінчили до 31 грудня 2021 року. Відкриття планувалося в кінці лютого — на початку березня 2022 року. Але почалося повномасштабне вторгнення.
На ремонт та закупівлю обладнання було витрачено 167 мільйонів гривень. Загальна площа приміщення — 2475,3 квадратних метрів
«Це перший заклад, який відкриваємо після ремонту в КП „Київський культурний кластер“. Запрошуємо долучатися всіх бажаючих до різножанрових заходів, — зауважила Лариса Зубенко. — Тут зручно проводити презентації книжок, літературні читання, дитячі події. Є окрема зона для занять танцями й спортом. Ми передбачили багато напрямків творчої діяльності. Сподіваємося, що кожен зможе знайти для себе щось цікаве. Влітку працюємо у тестовому режимі та будемо дивитися, як різні проєкти співпрацюватимуть в одному приміщенні».
Старша адміністраторка кластера Світлана Євдокименко.
Екскурсію оновленим закладом «Вечірньому Києву» провела старша адміністраторка культурного кластера «Краків» Світлана Євдокименко.
Біля входу встановлений екран. «Тут буде афіша наших подій», — пояснює Світлана. Піднятися в кластер можна сходами, а для візків передбачений окремий заїзд.
1-й поверх: артстудія та артвітальня
Заходимо всередину. Праворуч — гардероб, навпроти вбиральня для відвідувачів. Стіни пофарбовані у сірі та бежеві тони, аби нічого не відволікало. «Також розмістимо тут навігацію, щоб відвідувачі могли орієнтуватися, що де у нас розташовано», — каже Світлана.
Артвітальня оснащена сучасним обладнанням.
Гримерка і вбиральня у артвітальні.
Прямуємо до невеликого приміщення, де вже встановлене обладнання.
«Це артвітальня, розрахована на 50-60 місць, з освітленням та сучасною системою звуку, — пояснює Світлана. — Тут за потреби встановлюється екран, можна проводити камерні події будь-якого формату, від вистав до конференцій. Плануємо докупити ще стільці або крісла-мішки. Є куліси, а поруч — окрема гримерка та вбиральня для акторів».
До слова, у «Кракові» встановлена акустична система французького виробника L-Acoustics, обладнання якої вирізняється якісною звукопередачею.
Артстудія для занять спортом чи танцями.
Наступна локація — артстудія. Це зала для занять спортом або танцями, з дзеркалами, спортивним обладнанням та станками. Є шафки для відвідувачів, в яких вони можуть залишати свої речі.
2-й поверх: мультисцена та лаунж зона
На другому поверсі розташована велика світла зала з кав’ярнею, сценою, столиками, великими вікнами та гарним краєвидом на Русанівську набережну.
Лаунж зона.
Вид з вікна.
Лаунж зона.
У лаунж зоні працюватиме кав’ярня.
«На сцені можна проводити концерти, поетичні читання, презентації, — говорить Світлана. — Тут зробимо мистецьку експозицію з роботами на мольбертах. Також плануємо надати простір для українських видавництв, щоб вони могли продавати книжки, проводити свої презентації».
Заходимо в залу «Мультисцена» де показуватимуть кіно, а також можуть бути концерти та театральні вистави. У глядацькій залі — 500 місць. Для кінопоказів опускається екран 12м×7м. Встановлене сучасне світлове та звукове обладнання.
Мультисцена має 500 місць.
Мультисцена розрахована на 500 глядачів.
«За кулісами є дві гримерки, поруч однієї з них — душова кабіна та туалет, що дуже зручно для артистів», — показує Світлана.
Гримерки за кулісами.
Для артистів облаштували душову.
Оцінити кінозал є змога вже 3 червня, на спеціальному показі фільму Павла Павліковського «Холодна війна». Стрічка польського режисера не випадково відкриває кінопокази, адже «Краків» названий на честь польського міста-побратима Києва. Також у червні у «Кракові» запланована прем’єра польської драми «Хто ти, Філіпе», що розповідає про прихований особистий спротив нацистському режиму під час Другої світової.
Щодо кінопоказів, то у культурному кластері віддаватимуть пріоритет українським стрічкам, дитячим фільмам. Звісно, будуть і прокатні картини, багато чого залежатиме від вподобань і попиту відвідувачів.
Також восени у «Кракові» відкриється артгалерея, де проводитимуть мистецькі виставки. Наразі планують організувати літню дитячу творчу лабораторію.
Тут планують заняття з дітьми.
«Ми розраховуємо на міжнародну співпрацю, проведення цікавих міжнародних проєктів, — зауважила Світлана Євдокименко. — Хотіли б, аби у нас щомісяця відбувалися тематичні події, важливі дискусії. Присвячені мистецтву, театру, роботі з аудиторією. Щоб ця локація була осередком для творчих людей, для комунікації та створення чогось нового».
Ще одна родзинка в «Кракові» — спеціальне приміщення для студії звукозапису, яке планується здати в оренду на тендерних умовах.
Безпека та інклюзивність
У закладі працює ліфт, який підіймається на 2-й поверх. До кожного залу є доступ для людей з інвалідністю. Вихід з великої зали (мультисцени) веде прямо на вулицю, а в самій залі для людей на візках обладнані шість місць. Також передбачена вбиральня для маломобільних.
Ліфт підіймає на 2-1 поверх.
Сцена-укриття розрахована на 60 місць.
Подбали у «Кракові» і про безпеку відвідувачів. У підвальному приміщенні розміщена сцена-укриття на 60 місць.
Програма відкриття
3 червня
11:00 — «ДІМ: Дитяча Інклюзивна Медіастудія» майстер-класи для дітей з інвалідністю різних нозологічних форм захворювання
Лаунж зона. Вхід вільний
12:00 Казковий квест «Навколо світу за 80 хвилин». Тематично — розважальна програма для дітей від 5 років. Разом з героями учасники відправляться на пошук королівських скарбів, познайомляться зі справжніми піратами та відкриють таємницю сімох Чудес Світу.
Локації першого поверху. Вартість: 300 грн. Квитки
16:00 — спецпоказ фільму «Холодна війна» польського режисера, лауреата премії «Оскар» Павла Павліковського. У основі сюжету — події, які відбуваються на тлі холодної війни 1950-х років у Польщі, Берліні, Югославії та Парижі, пристрасна історія кохання між двома людьми різного походження й темпераменту.
Мультисцена. Вхід вільний
19:00 Концерт «Київ любов моя». В програмі — знайомі улюблені ретро хіти української естради”Києве мій», «Кохана», «Черемшина» «Намалюй мені ніч» та багато іншого, а також запальні композиції європейської естради.
Лаунж зона. Вартість: 300 грн. Квитки.
4 червня
12:00 — Концерт «Baby Concert MOZART».
Для малечі та їх батьків підготували серію незвичайних інтерактивних концертних програм, де у захоплюючій формі знайомлять дітей з шедеврами класичної музики та їх геніальними авторами. Перша історія — про таємницю великого Моцарта.
Артвітальня. Вартість: 180 грн. Квитки
17:00 — «Майже кіно»
У проєкті кіноактори читають кіносценарії, що заслуговують на увагу глядачів. Цього разу заслужені артисти України Інна Мірошніченко та Дмитро Оськін презентують романтичну комедію «Справи амурів» від сценаристки «Мати апостолів» Ратхи Макеєнкової.
За сюжетом, смілива журналістка, голова мафії, продюсери, депутати, бандити, діти, продавці ялинок і навіть пес — всі будуть задіяні в складній операції з закохування за планом небесної канцелярії. Але справжнє кохання планам не піддається — воно живе своїм життям.
Мультисцена. Вартість: 150 грн. Квитки
19:00 — Русанівський джаз-клуб
Настрій слухачам створюватимуть Анна Донцова (вокал), Наталія Лебедєва (рояль), Євген Селєзньов (барабани), Єгор Абрамов (бас), з.а. України Олександр Рукомойніков (саксофон), н.а. України Володимир Соляник (клавіші).
Лаунж зона. Вартість: 450 грн. ЗСУ і ТРО вхід вільний. Частина коштів від проданих квитків піде на потреби для наших захисників. Квитки.
Вже з понеділка в «Кракові» показуватимуть кіно.
З 5 червня запрацює кінотеатр, який потроху наповнюватиметься репертуаром. З понеділка можна буде подивитися фільм «Людина-павук: Крізь Всесвіт», з середи — «Трансформери: Час Звіророботів».
Вартість квитків 100 грн.
А вже 10 червня заплановано спеціальний показ фільму-концерту «Розділові Наживо» — це екранізація перформансу «роздІловІ», культового мультидисциплінарного проєкту мистецької агенції АртПоле за участі Сергія Жадана, Олі Михайлюк, Олексія Ворсоби, Томаша Сікори та Сергія Пілявця.
Протягом червня — серпня 2023 культурний кластер «Краків» працюватиме у тестовому форматі. За цей час налагоджуватимуть активну співпрацю з різними організаціями та представниками культурної спільноти, щоб «Краків» став «вільною сценою» для українських та міжнародних подій, місцем діалогу і репрезентації культурних продуктів на якісному рівні.
Слідкувати за подіями можна на сторінках кластера в Інстаграм та Фейсбук. Щодо співпраці звертайтеся за телефоном:
050 300 8061.
Адреса: Русанівська набережна, 12/2
«Краків» є першою ластівкою культурних кластерів у столиці.
«У нас розроблені проєкти для кінотеатрів „Братислава“ і „Кіото“. А „Київська Русь“ вже має затверджений проєкт, — поділилася Лариса Зубенко. — І ми вже навіть розпочали ремонт, але не встигли завершити його до повномасштабного вторгнення. Все залежить від фінансування. Бо в центрі, де розташована „Київська Русь“, потрібен такий заклад».
Збережені барельєфи і сучасна площа: як зміниться кінотеатр «Київська Русь». Лариса Зубенко оприлюднила кілька візуалізацій майбутнього вигляду кінотеатру та площі біля будівлі.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ», фото авторки
Sourse: vechirniy.kyiv.ua