Мартін Мак-Дона є одним з найзнаніших сучасних ірландських драматургів та кінорежисером, стрічки якого («Залягти на дно в Брюґґе, Сім психопатів, Три білборди за межами Еббінга, Міссурі, Банши Інішерина), отримували «Оскар». Золотий глобус та BAFTA.
Мартін є автором десяти п’єс. Успіх прийшов з «Королевою краси з Лінена», що була поставлена на Бродвеї та була номінована на театральну премію «Тоні» як краща вистава. У 27 років Мак-Дона став першим драматургом з часів Шекспіра, чотири п’єси якого одночасно грали у Вест-Енді.
Твори ірландського автора вирізняються емоціями на межі, неочікуваними сюжетними поворотами, чорним гумором і зануренням в психологію героїв.
У Молодому театрі «Королева краси» — вже друга постановка за п’єсою Мак-Дона. Вистава «Однорукий» (режисер Андрій Білоус) йде на сцені з 2015 року. До слова, у столиці вистава за цією п’єсою є також в репертуарі театру «Золоті ворота» (режисер — Максим Голенко).
Директор-художній керівник театру та режисер вистави Андрій Білоус. Фото: Молодий театр
«Я вже вдруге звертаюся до п’єс Мартіна Мак-Дони, і це дивовижний автор. Він дуже різний і надзвичайно глибокий, — поділився режисер Андрій Білоус. — Це зовсім інший жанр, ніж той, який я реалізовував у виставі «Однорукий». Це філософська притча, в якій зовсім мало гумору і забагато сліз.
За останні роки, напевно, в мені накопичилося забагато болю, який захотілося виплеснути. І ця історія якнайкраще для цього підходить. Головна тема, що проходить через всю виставу, — тема самотності та відчуття непотрібності, внутрішньої порожнечі. Ця постановка не для широкого загалу, саме тому вона виходить на камерній сцені. Тільки справжні поціновувачі творчості Мак-Дони або такого напряму театру зможуть гідно її оцінити. Вона така, як наше життя, — жорстка і болюче холодна».
Героїня вистави змушена доглядати за егойстичної матір’ю. Фото: Молодий театр
За сюжетом, головна героїня Морін Фолан вимушена доглядати стару егоїстичну матір, яка прагне перетворити доньку на покірну служницю. Ще юною дівчиною Морін виїжджала з цього маленького ірландського містечка, щоб знайти щастя в Лондоні. Але опинилася в психіатричній клініці.
Одного дня на порозі похмурого затхлого будинку з’являється чоловік, який може кардинально змінити життя Морін. Але що робити зі старою матір’ю, яка заважає щастю дочки?
У виставі задіяна провідна актриса театру, заслужена артистка України Наталя Кленіна. За словами Андрія Білоуса, це одна з найпотужніших акторських робіт за останні роки в Молодому театрі. Разом із нею на сцені гратимуть дебютантка Марина Шеляг та молоді актори Ігор Лагай та Сергій Пащенко.
Чоловік стає для Морін надією на зміни у житті. Фото: Молодий театр
Як розповів Сергій Пащенко, який у виставі втілює Пато Дулі, він разом із Мариною Шеляг запропонували поставити «Королеву краси» художньому керівнику Андрію Білоусу. Все почалося із самостійної роботи над п’єсою, пів року тому. Сергій зізнається, що персонаж дуже відрізняється від нього — біографією, цінностями, ставленням до інших людей.
Для акторки Марини Шеляг роль Морін — перша головна роль у театрі. «Я ніколи не грала такого складного персонажа, — зізнається вона. — Морін цікава, але складна психологічно. Мені було цікаво, як вона існує поза тим, що побачить глядач. Її внутрішній світ почав мене перевертати. Це моя повна протилежність».
Як зазначають у Молодому, вистава створена для шанувальників інтелектуального, наповненого смислами авторського театру, для вишуканих поціновувачів напружених пауз, моторошної музики, оголених тіл та дозованого божевілля.
«Королева краси»
Коли: 6 червня та 23 червня о 18:00
Де: Молодий театр, камерна сцена, вул. Прорізна, 17
Вартість квитка: 250 грн.
Читайте також: за час повномасштабної війни місто не втратило жодного театру, — Вікторія Муха. За цей надскладний рік 20 муніципальних театрів столиці презентували 57 нових постановок.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua