Церква Спаса на Берестові. Фото: «Вечірній Київ»
Впродовж багатьох століть, ця унікальна православна святиня залишається одним із найдавніших та найбільших християнських центрів нашої держави.
Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» запрошує киян та гостей столиці до натхненного світу сакрального та духовного мистецтва.
Із давніх часів Києво-Печерська лавра, яка також відома, як третій уділ Божої Матері, була прославлена своїми церквами та храмами. Монастир був заснований ще у 1051 році монахами Антонієм і Феодосієм у печерах біля літньої княжої резиденції Берестово поблизу Києва.
Найближчі екскурсії «Давні храми Печерська: Спас на Берестові та Успенський собор» відбудуться вже 16 та 17 червня.
На думку представників заповідника, справжніми перлинами Верхньої лаври є Велика Печерська церква — Успенський собор та церква Спаса на Берестові, з якими пов’язано чимало цікавих переказів та легенд.
Афіша події. Фото: НЗ «Києво-Печерська» лавра
Впродовж прогулянки відвідувачі матимуть змогу оглянути відроджений у 2000-х роках Успенський собор, а також побачити унікальні стародавні фрески та інтер’єри церкви Спаса на Берестові, яка відкрилася декілька років тому після тривалої реставрації.
«Ця подорож крізь віки познайомить вас з історією будівництва та подальшого розвитку цих двох храмів, ви прослідкуєте зміни в архітектурі та живописі, побачите унікальну фреску Княжої доби у церкві Спаса та детальніше роздивитися відтворені розписи Успенського собору», — зазначають гіди Національного заповідника.
Також екскурсанти спробують розшифрувати таємниці стародавніх графіті, з’ясувавши як легенди переплітаються з реальною історією.
Нагадаємо, церква Спаса на Берестові — стародавня церква в Києві поблизу Києво-Печерської лаври, на колишній околиці Берестове, пам’ятка архітектури XI—XII ст. Розташована за межею фортечних мурів Києво-Печерської лаври, проте вважається частиною історико-архітектурного ансамблю лаври, і разом із нею у 1990 році була включена до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.
Фрагмент інтер’єру церкви Спаса на Берестові. Фото: НЗ «Києво-Печерська лавра»
В інтер’єрі храму збереглися розписи XVII сторіччя, там віднайдені фрагменти фресок XII сторіччя. У 1640—1644 роках зусиллями Київського митрополита Петра Могили будівля церкви, від якої до того часу залишилася тільки західна частина, була відновлена в стилі українського бароко і заново розписана. На початку XIX ст. прибудована триярусна дзвіниця в стилі класицизму.
Унікальною сакральною пам’яткою святині, що датується XI століттям, вважався Успенський собор Києво-Печерського монастиря, який свого часу став одним з перших мурованих храмів нашого міста. На відміну від Десятинної церкви чи Софії Київської, перший мурований храм Печерського монастиря був увінчаний однією банею, яка була позолочена, а хрест на ній був суцільно золотий.
Успенський собор на старовинній світлині. Фото: НЗ «Києво-Печерська лавра»
За свідченнями літописів, церква була «подібна небесам»: мозаїки прикрашали підкупольний простір, вівтар і підлогу. Основний об’єм храму був декорований фресками.
За свою багатовікову історію Успенський собор неодноразово перебудовувався, набуваючи нових архітектурних форм.
3 листопада 1941 року святиню знищили вибухівкою радянські підпільники, однак вже у роки Незалежності вона була відтворена у барокових формах. Це дало змогу відновити втрачену рівновагу споруд архітектурного комплексу Верхньої території Києво-Печерської лаври.
Екскурсія ««Давні храми Печерська: Спас на Берестові та Успенський собор»
Коли: 16 — 17 червня о 12.00 та 16.00
Де: вулиця Лаврська, 9
Екскурсія відбувається у форматі збірної групи до 10 осіб.
Загальна вартість: 1200 грн з групи.
Форма для реєстрації: https://forms.gle/gRXJMZugMyCYvyQZ7
Також, у Національному заповіднику проводиться оглядова екскурсія «Наземні та підземні храми Києво-Печерської лаври».
Маршрут: Троїцька надбрамна церква (екстер’єр); Микільська церква; Успенський собор і виставкові зали; церква Спаса на Берестові; Церква Преподобних Антонія і Феодосія Печерських із Трапезною палатою; Велика лаврська дзвіниця; Комплекс Ближніх або Дальніх печер.
Екскурсія проводиться для збірної групи від 5 осіб — 150 грн з особи/75 грн з особи пільговий.
Тривалість екскурсії: 2 год. 15 хвилин
Форма для реєстрації: https://bit.ly/3qM9yog
До теми: таємниці підземель Верхньої Лаври: киян запрошують на незвичну екскурсію
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua