За даними розвідки, росія розглядає сценарій теракту на ЗАЕС. Ілюстративне фото: Борис Корпусенко
«Вечірній Київ» з’ясував, які ймовірні ризики від потенційної аварії на Запорозькій атомній станції для мешканців Києва та області.
З четвертого березня 2022 року Україна втратила повноцінний контроль на ЗАЕС. Там залишається наш персонал, який виконує ті дії, які має виконувати, проте знаходиться під постійним тиском держави-терориста
Учора, 22 червня, президент Володимир Зеленський проінформував міжнародну спільноту та українське суспільство про черговий можливий злочин рф.
«Щойно була доповідь нашої розвідки та Служби безпеки України. Розвідка отримала інформацію про те, що Росія розглядає сценарій терористичного акту на Запорізькій атомній станції — терористичного акту з викидом радіації. Вони все підготували для цього», — написав Зеленський у своєму Telegram-каналі.
Це спонукало українців, зокрема й киян, йти до аптек по калій йодид.
Про систему моніторингу та ймовірні сценарії «Вечірньому Києву» розповів Захар Іванов, молодший науковий співробітник відділу аварійної готовності та радіаційного моніторингу Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки:
Захар Іванов. Фото: «Архів ДП «ДНТЦ ЯРБ»
«Говорити, яка саме подія станеться на атомній електростанції, дуже важко. Подій, які ми досліджуємо та які можуть відбутися, — кілька сотень, — зазначив Захар Іванов. — Наша організація прораховує, які потенційні радіаційні наслідки можуть бути при настанні кожної з цих подій.
Атомні електричні станції не проєктувалися на те, що на об’єкті можуть відбуватися воєнні дії. Для АЕС розглядають нормальну експлуатацію, аварії, запроєктні аварії, і є системи, як протидіяти кожній з таких подій. Як реагувати на вибух всередині гермооболонки, чи влучання снаряда ракети в корпус реактора ніхто не знає. Є наші здогадки та теоретичні розрахунки, які можуть дати наближену картину негативних наслідків».
За його словами, первинні результати розрахунків можуть надати області, в межах яких у разі аварії будуть розповсюджуватись радіоактивні аерозолі. Проте одержати реалістичну картину можна буде лише, коли отримають перші дані з постів моніторингу, які вимірюють потужність дози та концентрацію радіоактивних аерозолів у повітрі з найближчих до ЗАЕС доступних постів моніторингу.
Після того можна буде уточнювати розрахунок щодо зон ураження та потенційних доз опромінення населення. Такі пости моніторингу, зокрема Укргідрометцентру, є на правому березі Дніпра, наприклад у місті Нікополь.
Запорізьку АЕС окупанти захопили ще в березні 2022 року. Фото: Енергоатом
ЙМОВІРНІ СЦЕНАРІЇ ДЛЯ КИЄВА ТА ОБЛАСТІ
«Теоретично ми проводили багато розрахунків, щоб дослідити, як можуть скластися метеоумови й в якому напрямку будуть поширюватися радіонукліди у випадку потенційної аварії на ЗАЕС, — розповів Захар Іванов. — Зокрема, в ході одного з проєктів ми дослідили метеоумови протягом одного року. І щодня моделювали умовну аварію на ЗАЕС.
Виходячи з даних, які ми одержали, найчастіше під ураження підпадають території, які розташовані у секторі від заходу до південного заходу від ЗАЕС. У переважній більшості сценаріїв — це Херсонська та Запорізька області.
Напрямок хмари практично ніколи не зачіпає Київ. Хоча можливий захід якоїсь кількості радіоактивних аерозолів на територію міста Києва або міст-супутників. Проте дози опромінення, які може одержати населення на цих територіях, будуть мінімальними. Але це лише теоретичні прогнози, за якими Київ найменше підпадає під дію ймовірного радіаційного ураження».
ЯК ВПЛИВАЮТЬ МЕТЕОУМОВИ
За словами експерта, у випадку, якщо буде дощ на території ЗАЕС або на напрямку слідування хмари, значна кількість радіонуклідів осяде на землю на тих територіях, де буде дощ. За спекотної погоди навпаки ця зона навпаки може трохи поширитися.
Але оскільки в одному місці може бути спека, в іншому дощ, процес осадження радіонуклідів хаотичний, та в цілому залежить від метеорологічних умов в зоні розрахунку.
Як розповів Захар Іванов, для створення потенційного сценарію радіаційних наслідків, використовують метеорологічний прогноз, в якому інформація доволі точно змодельована на наступні 96 годин. І система підтримки прийняття рішень на основі цих метеоданих будує карти радіоактивного забруднення, доз опромінення населення, забруднення харчів, часу прибуття хмари, об’ємної активності радіонуклідів в повітрі тощо.
ЖОДЕН СЦЕНАРІЙ ПОДІЙ НА ЗАЕС НЕ ПОТРЕБУЄ ПРОВЕДЕННЯ ЙОДНОЇ ПРОФІЛАКТИКИ
«За нашою інформацією, енергоблоки перебувають в умовно безпечному стані (враховуючи що їх утримує держава-терорист), вони зупинені. Внаслідок того що не відбувається постійна реакція ділення ядерного палива, концентрації йоду-131 що будуть вивільнені в атмосферу внаслідок можливої аварії на енергоблоці є мінімальними, — зазначив Захар Іванов. — Однак чи буде йод-131 в повітрі навколишнього середовища і чи потрібно буде вжити додаткових заходів захисту, буде зрозуміло лише з даних постів моніторингу.
Якщо надійде інформація, що якась подія відбулася на ЗАЕС, не потрібно одразу бігти в аптеку та вживати препарати стабільного йоду (калію йодид). Треба дочекатися оголошення, чи є в цьому потреба з офіційних джерел інформації, особливо якщо ви знаходитесь на території Києва чи Київської області».
На сьогодні немає причин вживати таблетовані препарати йоду чи його розчини, зазначають у Державному науково-технічному центрі з ядерної та радіаційної безпеки.
Безпідставне вживання пігулок Калію Йодиду загрожує вашому здоров’ю. Проковтування настоянки йоду, Бетадину або розчину Люголя можуть викликати серйозні опіки слизової та отруєння.
Йодна профілактика — це насичення щитоподібної залози стабільним йодом для унеможливлення поглинання нею радіоактивних ізотопів йоду та попередження її опромінення.
Радіоактивний йод утворюється тільки за умови роботи енергоблока на потужності. Тобто, тоді, коли енергоблок АЕС генерує електроенергію. Останній діючий енергоблок Запорізької АЕС було переведено в стан зупину у вересні 2022 року. А це означає, що енергоблоки ЗАЕС знаходяться в зупині щонайменше 9 місяців та не генерують електроенергію протягом цього часу.
Найдовший період напіврозпаду, коли кількість радіоактивної речовини зменшується у два рази, з ізотопів йоду має йод I-131, котрий становить близько 8 діб. Решта ізотопів радіоактивного йоду має ще коротший період напіврозпаду. Це своєю чергою означає, що з моменту зупину енергоблоків ЗАЕС пройшло щонайменше 34 періоди напіврозпаду даного ізотопу йоду. Тобто, його активність в останньому зупиненому реакторі на ЗАЕС зменшилась в мільярди разів порівняно з вереснем 2022 року.
Таким чином, йодопрофілактика має сенс лише тоді, коли є реальна загроза надходження радіоактивного йоду в організм. А його на ЗАЕС немає. Отже, при гіпотетичній аварії чи теракті на ЗАЕС викид радіоактивних речовин не міститиме ізотопів йоду. Саме тому, йодопрофілактика не потрібна.
Вживання препарату калію йодиду за таких умов є не лише марним, але й шкідливим.
Рішення про прийом йоду приймається місцевими органами виконавчої влади на основі прогнозу радіаційної обстановки та на підставі наданої місцевим органам виконавчої влади інформації від представників експлуатуючої АЕС організації, МОЗ України, ДСНС України.
Де шукати правдиву інформацію
У разі надзвичайної ситуації оперативні дані будуть розміщені на офіційних сайтах та каналах комунікації Енергоатому, Державної інспекції ядерного регулювання України, ДСНС, Національної поліції України та Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки, офіційних каналах місцевих (КМДА) та державних (Президент України, Кабінет Міністрів України) органів влади.
Як врятуватись від «брудної бомби», застосування ядерної зброї чи аварії на АЕС — вся необхідна інформація зібрана в рекомендаціях, що актуалізовані на основі досвіду та інструкцій України після аварії на ЧАЕС.
«Закупоритись» вдома на добу: в МВС дали поради на випадок теракту рф на Запорізькій атомній станції.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua