Біля могил воїнів встановлюють прапори. Фото: Юлія Сергеєва
У столиці окремі сектори для Захисників та Захисниць є практично на всіх кладовищах.
З початку російсько-української війни сотні Героїв віддали свої життя за Україну. Алеї почесних поховань з’явилися на кладовищах міст і сіл. У Києві було заплановано створити Національне військове меморіальне кладовище. Та поки ця ідея залишалася на папері, військових ховали на різних міських кладовищах: Байковому, Лук’янівському, Берковецькому, Видубицькому, Лісовому та Північному та інших. При чому місто взяло на себе частково витрати на виготовлення і встановлення надгробків.
З часом сформувалися ділянки поховань військових. Їх видно — біля могил встановлювали флагштоки з прапорами. Після повномасштабного нападу росіян свої життя віддали тисячі Героїв. Кількість поховань збільшилася і поряд зі скромними могилами почали з’являтися величні пам’ятники із лавами, тумбами, огорожами. Непоодинокі випадки, коли цоколі пам’ятників розташовані впритул до інших могил. Ставало все очевидніше — місто потребує єдиного підходу до таких поховань.
На могилах військових майорять прапори. Фото: Юлія Сергеєва
15 червня цього року Київрада прийняла рішення «Про деякі питання функціонування секторів для почесних поховань, відведених на міських кладовищах». Цей документ містить низку важливих рішень. Зокрема визначено, що для почесних поховань Захисників та Захисниць України на території міських кладовищ відведено сектори для почесних поховань та встановлено зразки надмогильних споруд.
«У місцях почесних поховань на столичних кладовищах будуть встановлювати надмогильні споруди єдиного зразка. Виготовлення та монтаж намогильних споруд, а також облаштування, благоустрій, утримання секторів для почесних поховань буде реалізовано за рахунок коштів бюджету міста Києва. Прийняття цього рішення забезпечить гідне вшанування та увічнення пам’яті загиблих Захисників і Захисниць України. Слава, шана та вічна пам’ять полеглим Героям», — пояснювала депутатка Київської міської ради Олеся Зубрицька (фракція «УДАР»).
Зразки надмогильних споруд
Документом затверджено два зразки пам’ятників. Зі стилізованим хрестом [або зі стелою з виносною плитою. Зокрема була пропозиція встановлювати символ ЗСУ — козацький хрест. Проте не усі погоджувалися на християнський символ, тому було запропоновано два варіанти. На плиті розміщуватимуть портрет загиблого, ім’я та прізвище. Також можуть викарбувати зображення релігійної символіки та державні нагороди. З правої сторони від пам’ятника встановлюватимуть Державний прапор України. І чітко прописані габаритні розміри надмогильної споруди, єдині для всіх.
Над цим рішенням Київради працювали не тільки депутати, а й родини захисників, які тривалий час привертали увагу на проблему «нерівності загиблих Героїв».
Родини хочуть якнайкраще облаштувати могили Героїв
«Подивіться, який вигляд мають поховання військових на кладовищах Львова, Чернігова, Сум чи інших міст. І те, що у нас. Маємо випадки, коли на могилах, що розташовані поруч, навіть флагштоки різної висоти. У одного велика родина, а інший — сирота. На це боляче дивитися. Наші герої боролися за нас і ми повинні гідно вшановувати їхню пам’ять», — розповіла Інна Сохань, дружина Артема Соханя, капітана Збройних Сил України, командира 1 роти 130 батальйону. Він захищав Київщину на початку повномасштабної війни, звільняв Харківщину, де й загинув рід час виконання бойового завдання у жовтні 2022 року. Кавалер ордена «За мужність» III ступеня та ордену Богдана Хмельницького ІІІ ступеня. Похований на Берковецькому кладовищі.
Інна Сохань є однією із тих, хто наполягав на уніфікованому вигляді могил, неодноразово бувала на засіданнях комісій Київради, що розглядали це питання. Вона розповіла, що до рішення Київради встановлення пам’ятників на військових ділянках раніше не регламентувалося. Керівництво кладовищ розводило руками, бо не мало єдиного документа. Непоодинокими були випадки підхоронення цивільних родичів до загиблих Захисників.
На делікатній і болючій темі почали спекулювати. У бік родин загиблих Героїв лунали докори, мовляв, чого це вони надумали встановлювати однакові пам’ятники, «наче шпалери по всій квартирі поклеїти». Після розгляду цього питання на Київраді серед родин загиблих почали ширитися чутки — пам’ятники, що уже встановлені будуть зносити, щоб робити всі одного зразка.
«Закони і нормативні акти не мають зворотної дії і чинні з моменту, коли їх ввели. Якщо сім’ї встановили пам’ятники раніше, то зносити їх ніхто не буде», — наголосив депутат Київради (фракція ЄС), а також військовий Олександр Погребиський. Він уже зустрічався з родичами загиблих на Лісовому кладовищі, заспокоював їх і пояснював, що нові правила стосуватися нових поховань і тих поховань, на яких встановлюватимуть надгробки після введення в дію рішення КМДА.
Крім того, він зауважив, що ніхто не може заборонити рідним поховати свого Героя на кладовищі на обраній ними «сімейній» ділянці і встановити такий пам’ятний, який вони вважають за необхідне. Але на Алеях почесних поховань будуть створювати однакові надгробки.
«Треба, щоб було одразу видно, де поховані люди, які загинули захищаючи Україну. Щоб це бачили усі, хто приходять на кладовища, школярі та студенти. Саме так, із пошаною ми будемо передавати пам’ять про Героїв наступним поколінням», — сказав Погребиський.
Український Арлінгтон Національне військове кладовище планують створити у Биківні. Під меморіальний цвинтар законом нардепи виділили ділянки комунального підприємства «Дарницьке лісопаркове господарство».
Минулого року в Києві відкрили Меморіал пам’яті загиблим киянам-учасникам АТО/ООС. Він став місцем пам’яті героїв-жителів столиці, які віддали своє життя за незалежність та свободу України.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua