Літні виставки, які влаштовує Національний музей народно-декоративного мистецтва, який розташований у Києво-Печерській лаврі, це — справжня подорож Україною.
Кожна місцевість, яку відкриває для себе відвідувач, розкривається через таланти її людей.
Сьогодні можна дізнатись про село Самчики, це прославилось своїм розписом. Унікальна манера малюнку зародилася у південно-східній Волині, на межі з Поділлям.
На виставці самчиківського розпису біля робіт Ольги Машевської.
Для «самчиківки» характерною ознакою є малюнок зубчастої форми. Багатьом він чимось нагадує гобеленовий.
До слова, наказом Міністерства культури України в липні 2019 року Самчиківський розпис включено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
У Національному музеї народно-декоративного мистецтва України на відкритті виставки самчиківського розпису Ольги Машевської.
Ольга Машевська, авторка виставки самчиківського розпису у Національному музеї народно-декоративного мистецтва у Києві.
Нині в музеї — три десятки робіт Ольги Машевської демонструють, як прикрашає «самчиківка» посуд, хустки, якою вона може бути на картинах. Філософія людей, що живуть на Поділлі та Волині, у розписі передається м’якими й водночас яскравими фарбами, малюнком, який, здається, створений без відриву пензля.
Авторка робіт Ольга Машевська — майстриня декоративно-прикладного мистецтва, авторка та ілюстратор книжок, арт-волонтер. У музеї розповіли, що пані Машевська — керівниця Зразкового художнього колективу арт-студії «Мальовничий коктейль». Вона працює в центрі Дитячої та юнацької творчості Деснянського району.
Самчиківський розпис у Національному музеї народно-декоративного мистецтва у Києві.
З перших днів війни художниця виходила в прямі ефіри на своєму ютуб-каналі. Вона, які й більшість українців, допомагала чим могла. Мисткиня малювала з охочими відвернутися від глобального стресу в якому опинились всі українці, незалежно від місця проживання та віку.
Хустки, розписані «самчиківкою» — роботи Ольги Машевської.
Згодом її ефіри почали збирати українців з інших країн, долучалися й іноземці.
Ольга Машевська була і художницею й арт-терапевткою одночасно.
Люди через малювання та спілкування висловлювали Україні свою тривогу та співчуття. «Діти та дорослі мали змогу під час повітряних тривог годинами рятуватися прямими ефірами, в чаті з майстром обговорювати створені роботи», — розповіли у музеї про те, як «самчиківка» допомагала у перші тижні війни.
З 24 лютого 2022 року Ольга Машевська постійно малювала.
«Це як істерична, судомна відповідь на терор. Чим страшніше було, тим більше малювала: зупинки, стінописи, укриття, картини, гільзи, снаряди … Народним мистецтвом лупасила ворога і цим створювала ілюзію безпеки для себе і для інших», — поділилась спогадами художниця.
«Віть-, віть-віть, тьох-тьох-тьох!!!», художниця Ольга Машевська.
Тепер учні пані Машевської активно проводять вже власні заняття з розпису не лише у різних містах, а й країнах. Вони виставляють свої втори на виставках. Декілька учнів були атестовані Національною спілкою майстрів народного мистецтва України на звання народного майстра.
«Ріг достатку», художниця Ольга Машевська.
Ольга Машевська популяризує Самчиківський розпис. У 2018 році мисткиня була учасником проєкту «Нове Життя Самчиківського розпису», в рамках якого арт-волонтерами було розписано 10 будинків, паркани, школу, сільраду, автобусні зупинки села Самчики Хмельницької області. Пані Машевська стала також переможницею Всеукраїнського конкурсу педагогічної майстерності працівників закладів позашкільної освіти 2022 «Джерело».
Читайте також:
«Художник-наївіст з Чернігівщини Петро Бойко малює Перемогу». Полотна, створені художником на другий рік війни, сповнені оптимізму та віри у Перемогу, їх можна побачити у Національному заповіднику Києво-Печерська лавра.
Фото: Національний музей народно-декоративного мистецтва України
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua