Всесвітній центр миру, свобод та прав людини приділяє особливу увагу висвітленню війни в Україні. Фото надане організаторами.
Екземпляри газет «Хрещатик» та «Вечірній Київ», видані під час перших днів повномасштабного вторгнення, увійшли до експозиції «Дивний мир» Всесвітнього центру миру, свобод і прав людини.
У Всесвітньому центрі, який розташований у французькому місті Верден, представлена експозиція «Дивний мир», присвячена історії Європи від 1945 року — миру після війни. Ініціатором цієї виставки, а також її поповнення артефактами, що стосуються війни в Україні, став директор Центру Філіпп Анш.
За останній час виставка поповнилася новими об’єктами, що представляють дух опору та стійкості в Україні.
Експозиція «Дивний мир». Фото надане організаторами
Експозиція «Дивний мир». Фото надане організаторами
Експозиція «Дивний мир». Фото надане організаторами
З 2015 року Всесвітній центр миру, свобод і прав людини розповідає про події в Україні. Зокрема, демонструє в експозиції унікальне видання книги про Революцію Гідності, подароване експрезиденту Франції Франсуа Олланду під час Генеральної Асамблеї ООН у 2014 році.
Після початку російської агресії 24 лютого 2022 року центр приділив особливу увагу подіям в Україні. Вже у березні 2022 року тут представили першу виставку про російсько-українську війну — «Київ: репортаж одного дня. 8 березня 2022 року».
Виставка «Київ: репортаж одного дня. 8 березня 2022 року». Фото надане організаторами
Це — розповідь про одну добу життя української столиці в умовах війни. Обличчя війни знайшло віддзеркалення у кадрах, відзнятих на київському вокзалі, блокпостах, дорогах, забарикадованих вулицях, житлових масивах, біля зруйнованих будівель. 44 фото зафіксували події, факти й емоції неоголошеної війни, занурюють глядача в атмосферу 13-го дня війни однієї зі столиць європейського континенту.
Епіграфом виставки стали слова мера Києва Віталія Кличка: «Київ — це сьогодні, без перебільшення, форпост свободи і безпеки всієї Європи. Росія рветься до серця України, столиці нашої держави. Атакує Київ. Але ми ніколи не здамося! Ми вистоїмо! Українці довели світу, що битимуться за свою землю і за свою свободу!».
Експозиція «Дивний мир». Фото надане організаторами
Експозиція «Дивний мир». Фото надане організаторами
Експозиція «Дивний мир». Фото надане організаторами
20 червня 2022 року Всесвітній центр миру, свобод і прав людини презентував виставку «Total War Ukraine», присвячену воєнним злочинам, скоєним в Україні. В її основі — ексклюзивні фотографії, зроблені на деокупованих від російських військ територіях.
Також в експозиції центру можна побачити предмети з Бородянки, містечка поблизу Бучі, що також стало місцем масових вбивств і бомбардувань, а також багато інших прикладів духу опору українців.
Номер видання «Хрещатик», що вийшов 25 лютого 2022 року. Фото надане організаторами
Серед виняткових експонатів — рідкісний примірник київської преси, опублікований наступного дня після російської агресії 24 лютого 2022 року. Це номер видання «Хрещатик», який вийшов 25 лютого 2022 року із заголовком на першій шпальті «Київ — столиця вільної Європи!». «Ми вистоїмо!», — такими були слова мера Києва Віталія Кличка.
Примірники газети «Вечірній Київ», що виходили під час повномасштабного вторгнення. Фото надане організаторами
Примірники газети «Вечірній Київ», що виходили під час повномасштабного вторгнення. Фото надане організаторами
Також на виставці є два примірники видання «Вечірній Київ». В одному з них опублікована історія фотографії рудого кота, яку зробив фотокореспондент «Вечірнього Києва» Борис Корпусенко у Бучі після деокупації.
Другий випуск — «Місто сміливих подій» — розповідає як мужньо Київ пережив період відключень світла, а також подає історії про героїв, які віддали свої життя за вільну Україну на російсько-українській війні.
Центр представляє відеосвідчення 24 людей з України та Франції про війну в Україні та її наслідки. Фото надане організаторами
Крім того, відвідувачі центру мають змогу почути свідчення 24 людей з України та Франції про війну в Україні та її наслідки. Серед них — експрезидент Франції Франсуа Олланд, голова Сенату Франції Жерар Ларше, начальник ГУР Міноборони України Кирило Буданов, радник голови Офісу Президента України Михайло Подоляк, директор Національного музею історії України у Другій Світовій війні Юрій Савчук, шеф-кухар Євген Клопотенко, співак та військовий Тарас Тополя.
Усі виставки Всесвітнього центру миру, свобод і прав людини, присвячені Україні, знаходяться під високим патронатом пана Еммануеля Макрона, Президента Французької Республіки.
Війна в Україні займає особливе місце та задокументована на виставці. Фото надане організаторами
Довідка
Всесвітній центр миру, свобод та прав людини розташований у місті Верден (Франція). Це місто має глибоко символічне значення, адже 1916 року воно стало епіцентром однієї з найкривавіших битв Першої світової війни. Завданням Всесвітнього центру є поширення знань про конфлікти минулого та розвиток культури мирної співпраці між державами й народами.
Робота виставки «Droles de Paix (Дивний мир): 1945 до сьогоднішнього дня» розпочалася у 2019 році. Вона зосереджується на історії Європи з 1945 року, зокрема йдеться про холодну війну, політичну, економічну та дипломатичну реконструкцію Європи, виклики для світу після падіння Берлінської стіни, а також сучасній реальності сучасного світу та його новим викликам (технології, екологія, регіональні кризи).
Війна в Україні займає особливе місце та задокументована на цій виставці, зокрема й у відкритих експозиціях на подвір’ї та в садах.
Виставка «Droles de Paix: 1945 до сьогоднішнього дня» не є сталою: вона регулярно поповнюється новими об’єктами. Наразі на площі понад 800 квадратних метрів розміщується більш як 2000 експонатів.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua