11 липня Уряд прийняв постанову «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб», яка вносить зміни до порядку призначення виплат на проживання для ВПО.
Для переселенців це одна з найбільш важливих виплат й одна з найбільших за розміром фінансування з бюджетних програм. На 2023 рік на неї передбачено 57 млрд грн. Наразі виплати отримують понад 2,6 млн осіб.
Держава через Мінсоцполітики підтримує цими коштами внутрішньо переміщених осіб, які через війну втратили житло або залишили власні домівки та переселилися у більш безпечні регіони.
Для всіх внутрішньо переміщених осіб, які отримують допомогу нині, з 1 серпня 2023 р. автоматично продовжать виплату допомоги ще на 6 місяців.
Допомога продовжується для всіх внутрішньо переміщених осіб, які проживають в Україні, у розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей — 3 тис. грн, для інших осіб — 2 тис. грн.
Відповідно, виплати не продовжуватимуть особам, які:
● перебувають за кордоном понад 30 календарних днів поспіль без обґрунтованих причин;
● повернулися до покинутого місця проживання;
Крім того, виплати не продовжуватимуть особам, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі або були засуджені за колабораціонізм.
Звертають увагу, що громадянам для продовження виплат жодних додаткових дій вчиняти не потрібно, виплати продовжуватимуться автоматично.
З 1 вересня допомога продовжується для тих громадян, чий майновий стан потребує такої підтримки, і не продовжується для громадян, чий майновий стан дозволяє здійснювати суттєві витрати без допомоги держави.
А саме, з 1 вересня 2023 р. виплату буде припинено тим ВПО, які від моменту ухвалення даної Постанови:
- придбали новий транспортний засіб (з року випуску якого минуло менш як 5 років), крім авто, які були придбані волонтерами та передані на потреби оборони країни;
- придбали на суму понад 100 тис. грн земельну ділянку, квартиру, будинок (крім житла, отриманого коштом державного чи місцевого бюджету);
- мають на депозитному банківському рахунку кошти у загальній сумі понад 100 тис. грн;
- придбали іноземну валюту (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму понад 100 тис. грн;
- мають у власності житло, що розташоване на інших територіях ніж тих, де ведуться активні (можливі) бойові дії або які є окупованими, якщо таке житло має площу понад 13,65 кв. м на одного члена сім’ї.
Якщо за результатами перевірки отримувачів через державні реєстри буде прийняте рішення про припинення допомоги, громадянина про це буде повідомлено. У разі незгоди, він може оскаржити таке рішення органу соцзахисту або, можливо, надати документи, та продовжувати отримувати виплати.
У Мінсоцполітики звернули увагу громадян на те, що Постановою надано можливість отримувати допомогу внутрішньо переміщеним особам, у яких народились діти після переміщення.
«Це врегулює проблему, яка виникала з отриманням допомоги на дітей, які народились у ВПО після переміщення і, відповідно, їхнє зареєстроване місце проживання збігається з місцем задекларованого місця проживання їхніх батьків (місця, куди переїхали ВПО). Також відтепер особа зможе дистанційно відмовитись від статусу внутрішньо переміщеної особи, без особистого звернення до органу соціального захисту населення», — наголосили у Міністерстві.
Виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам будуть здійснюватися 15 та 28 числа кожного місяця.
Мінсоцполітики звертає увагу громадян, що нові критерії для отримання допомоги не впливають на отриману допомогу до 1 серпня 2023 року.
«Також звертаємо увагу, що для внутрішньо переміщених осіб, які вперше звернуться по отримання допомоги ПІСЛЯ 1 серпня 2023 року Допомога призначається на шість місяців, на сім’ю, та буде виплачуватися щомісячно одному з членів сім’ї (далі — уповноважена особа) з розрахунку на кожного члена сім’ї», — підкреслили у Мінсоцполітики.
Такі виплати складатимуть:
- для осіб з інвалідністю та дітей — 3 тис. грн;
- для інших осіб — 2 тис. грн.
Для таких родин допомога може бути призначена сім’ї ще на 1 шестимісячний період, якщо в родині є:
- діти з інвалідністю,
- особи, які доглядають за особою з інвалідністю,
- особи пенсійного віку,
- які мають трьох і більше дітей віком до 18 років
- неповнолітні та малолітні діти, які прибули без супроводу законного представника,
- якщо сукупний дохід на одного члена сім’ї не перевищує 4 прожиткових мінімумів.
Але допомога не призначатиметься, якщо протягом трьох місяців перед зверненням член родини здійснив суттєві витрати чи оплатив послуги на суму від 100 тис. грн одним платежем. Критерії суттєвих витрат — зазначені вище.
«Вечірній Київ» писав, що столиця розв’язує питання житла для ВПО.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua