В Україні пропонують штрафувати за управління та експлуатацію транспортних засобів із гучними «глушниками».
Відповідний законопроєкт 9564 від 04.08.2023 зареєстрований в Парламенті.
Автори пояснюють, що останнім часом серед окремих водіїв стає розповсюдженою практика втручання у систему вихлопних газів, щоб здійснити «тюнінг» транспортного засобу, що призводить до значного збільшення шуму від роботи двигуна.
«Так звані „прямоточні глушники“, „подвійні спортивні системи“ та інші технічні девайси не передбачені конструкцією транспортних засобів та виробниками стають факторами порушення тиші та спокою громадян, викликають незадоволення суспільства», — говориться в роз’ясненні.
Крім того, наголошують нардепи, під час воєнного стану такі шумові звуки є схожими на звуки ворожих безпілотних летальних апаратів (Шахедів), дронів та створюють уявлення про авіаційну і ракетну небезпеку, відволікаючи Збройні Сили України та правоохоронців.
Запропонованим законопроєктом КУпАП доповнюється новою окремою нормою (ст. 121-4), що передбачатиме адміністративну відповідальність за керування водіями або експлуатація транспортних засобів із перевищенням встановленого законодавством допустимого рівня шуму.
Санкцію за дане правопорушення пропонується встановити у фіксованому розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 грн) та у випадку повторності — 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34 000 грн) з можливим позбавленням права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.
Компетенцією розгляду таких справ наділяються: у випадку першого порушення — поліцейські, у випадку повторності — суди.
Одночасно законопроєкт вносить кореспондуючі зміни до Законів України «Про дорожній рух» та «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».
Заборону на керування або експлуатацію транспортних засобів з порушенням встановленого рівня шуму пропонується встановити виключно в межах населених пунктів, що виключає відповідальність у випадках проведення автомобільних спортивних змагань та інших заходів за межами населених пунктів.
Водночас 7 серпня на сайті Президента України з’явилася петиція про накладення вето на законопроект 9564. Автор — Анастасія Безп’ятова.
В аргументації вона запитує яким чином/за яких умов та за допомогою яких технічних (сертифікованих засобів) має проводитися вимірювання рівня шуму від ТЗ.
«Без конкретних алгоритмів та вимог до експертних дій, що мають бути проведені для виявлення порушення на місці та виступати законним підґгрунтям доказу вини, Закон може мати різночитання та мати подвійні сенси, порушуючи тим самим Конституційні права власника ТЗ та створюючи підґгрунтя для корупції», — йдеться в петиції.
Крім того, автор ставить питання про транспорт, який пройшов сертифікацію, але має високий рівень шуму: «Якщо ТЗ (автомобіль/мотоцкил) має певні конструкційні особливості від заводу-виробника (наприклад гучну систему відведення вихлопних газів), а також ТЗ стоїть на українському обліку та пройшов всі необхідні сертифікації та експертів — чи є законні підстави для визначення порушень в цьому ТЗ?».
Наразі петиція набрала трохи більше 3 тисяч голосів з необхідних 25 тисяч, а законопроєкт знаходиться на опрацюванні в комітеті.
Читайте також: МВС скасувало обмеження на кількість спроб скласти практику для отримання водійського посвідчення.
Оксана КОШОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua