Цифрові копії будуть доступні для ознайомлення та подальшого дослідження. Колаж: Наталія Слінкіна
Унікальні пам’ятки з колекції Музею книги і друкарства України стануть доступними.
За підтримки Українського культурного фонду стартувала реалізація інноваційного проєкту «Віртуальний портал Музею книги і друкарства України».
У його межах планується оцифрування рукописних книг і стародруків, створення цифрової копії будівлі музею та віртуальної виставки з 50 експонатами.
Найцінніша частина колекції Музею книги і друкарства України — стародруки і рукописні книги — налічує 650 одиниць, серед яких є артефакти, наявні лише в одиничних екземплярах у світі. Також особливу цінність складає колекція графіки (понад 12 тисяч одиниць).
Рукописні книги і стародруки з колекції музею оцифрують. Фото: Музей книги і друкарства
Рукописні книги і стародруки з колекції музею оцифрують. Фото: Музей книги і друкарства
Рукописні книги і стародруки з колекції музею оцифрують. Фото: Музей книги і друкарства
Музей власними силами почав оцифровувати ці колекції три роки назад — і станом на початок липня 2023 року було оцифровано 53 стародруки (що становить 8% від їх збірки), 551 одиницю графіки (що становить 4,5% від цієї збірки). Завдяки підтримці з боку УКФ та здійсненню проєкту «Віртуальний портал Музею книги і друкарства України» ці показники зростуть до 26,6% та 12,6% відповідно.
Одночасно з оцифруванням 4х рукописних книг, 120 стародруків, 1000 одиниць графіки науковці музею в рамках проєкту здійснять науково-аналітичне дослідження цих унікальних артефактів.
Усе разом — оцифровані артефакти та їх науковий опис буде зверстано і представлено у виді електронного видання «Каталог рукописних книг і стародруків Музею книги і друкарства України», що розмістять на сайті. Нестандартний крок в ході оцифрування друків, що містять старовинні співи, передбачений проєктом, — озвучення частини з цих співів.
Музей розташований в історичній будівлі друкарні. Фото з відкритих джерел
Музей знаходиться в історичній будівлі друкарні Києво-Печерської Лаври, яка варта окремої уваги, піклування та представлення широкій аудиторії. До слова, будівля Лаврської друкарні перебуває в переліку об’єктів під охороною ЮНЕСКО. Тому створюваний музеєм Віртуальний портал знайомитиме, зокрема, з цифровою копією цієї будівлі.
У 2022 році виповнилося 50 років з дня заснування Музею книги і друкарства України, а відзначити цю дату належним чином не було можливості. Тому Віртуальний портал Музею книги і друкарства представить також віртуальну виставку «Музейна магія чисел».
50-річний ювілей музею надихнув на ідею цієї віртуальної виставки — обрати 50 експонатів, які розкрили б найцікавіші аспекти історії творення книги та становлення українства як самобутньої ідентичності.
До 50-річчя музей готує особливу віртуальну виставку. Ілюстративне фото: Музей книги і друкарства
Серед експонатів віртуальної виставки будуть і скульптура, і верстат, і книги, і графіка. Експозиція розпочнеться з періоду Нестора літописця, перейде в часи створення Лаврської друкарні, представить кращі видання Острозької, Почаївської друкарень. І завершиться буремними подіями початку ХХ століття. Окрема «зала» віртуальної виставки буде присвячена творам видатних українських графіків — В.Кричевського, М.Жука, Сахновської, Налепінської-Бойчук, Коцюбинської, С. Караффи-Корбут, О. Данченка, Г.Якутовича, С.Якутовича, Базилевича, Лопати, Юрчишина, Гордійчука, О. Сахновської.
Як дізнався «Вечірній Київ», Віртуальний портал музею презентують на Львівському форумі видавців. А завершити роботи та викласти все на сайті планують до 31 жовтня 2023 року.
В історичному музеї розповіли про рідкісну знахідку, врятовану від чорних археологів. Вже з 16 серпня унікальний артефакт можна буде побачити у новому мистецькому проєкті до Всесвітнього дня археолога.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua