Як відомо, 10 серпня, після довгих судових слухань нарешті Господарський суд міста Києва ухвалив справедливе рішення, яким зобов’язав Свято-Успенську Києво-Печерську Лавру (Чоловічий монастир) УПЦ усунути перешкоди у користуванні майном Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» шляхом їх повернення.
Про це повідомляє МКІП. Мова йде про 79 об’єктів Нижньої Лаври.
Днем раніше, 9 серпня 2023 року, Господарський суд міста Києва по іншій справі визнав законним розірвання договору безоплатного користування, укладеного між Свято-Успенською Києво-Печерською Лаврою (Чоловічий монастир) УПЦ та Національним заповідником «Києво-Печерська лавра».
Підставою для розірвання договору стала низка порушень, які були встановлені під час перевірки комісією МКІП та Заповідником.
Втім, прибічники УПЦ (МП) не допускали комісію до 4 корпусів, які планували опечатати.
Максим Остапенко, в.о. генерального директора НЗ «Києво-Печерська лавра» на території Нижньої Лаври.
13 серпня виконувач обов’язків генерального директора заповідника Максим Остапенко у коментарі «Укрінформу» повідомив:
«Заповідник передав монастирю 79 об’єктів. Але значна частина з них — це замощення, печери, підземні споруди, фортечні мури, підпірні стінки, архітектурні форми. Лише 40-42 об’єкти — це повноцінні споруди: житлові, технічні, релігійні. З цих 40 об’єктів ми 11 повернули в користування заповідника та повністю їх контролюємо. Близько 30 об’єктів ще залишилося».
За словами Остапенка, під контроль наразі беруть приміщення, які використовували для виробництва, торгівлі, ресторанів чи кафе.
Подібна діяльність не була передбачена договором між УПЦ МП і заповідником, тому ці об’єкти «використовуються невідомими особами й точно не відповідають цілям заповідника і монастиря».
«Об’єкти, де проживають монахи або здійснюється служба, комісія, звісно, не чіпатиме. Допоки рішення суду не набуде чинності, у нас немає на це правових підстав», — наголосив в.о. гендиректора.
Читайте за темою:
«Господарський суд міста Києва зобов’язав монастир УПЦ (МП) повернути Національному заповіднику майно Нижньої лаври». У рішенні суду мова йде про 79 об’єктів Нижньої Лаври, які УПЦ (МП) має повернути державі.
«Національний заповідник „Києво-Печерська Лавра“ перебуває в небезпеці, — ЮНЕСКО». Масштаби впливу обстрілів на історичний центр міста ширше за ті, які очікувались на початку. ЮНЕСКО нещодавно рекомендувала додати до переліку об’єктів Світової спадщини в небезпеці ще 2 об’єкти в Україні, з огляду на загрозу їхньому збереженню. Це собор святої Софії та прилеглі чернечі будівлі, Києво-Печерська лавра — у Києві, а також ансамбль історичного центру Львова. Про це під час брифінгу заявила голова Бюро ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua