Київрада ухвалила бюджет на 2023 рік ще 9 грудня. Коллаж: «Вечірній Київ»
Доходи бюджету Києва на наступний рік запланували в сумі понад 66,3 млрд грн, видатки — 65,6 млрд грн.
На пленарному засіданні Київради міські депутати ухвалили бюджет столиці на 2023 рік. А також схвалили відповідні зміни до Програми економічного і соціального розвитку міста на 2021-2023 роки.
ПРОГНОЗОВАНІ ДОХОДИ І ЗВІДКИ МІСТО ЇХ ОЧІКУЄ
Доходи бюджету Києва на наступний рік запланували в сумі понад 66,3 млрд грн, видатки — 65,6 млрд грн.
Зокрема, від податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) очікують отримати 30,6 млрд грн, від податку на прибуток підприємств — 4,2 млрд грн.
Крім того, місцеві податки мають забезпечити надходження на 18 млрд грн, внутрішні податки на товари і послуги — 2,6 млрд грн. Неподаткові надходження передбачено у сумі 2,3 млрд грн.
ЯК РОЗПОДІЛЯТИМУТЬ ВИДАТКИ
Основним напрямком видатків є сфера освіти — на неї виділили 23 млрд грн.
На транспорт та дорожнє господарство в кошторисі Києва запланували 12,4 млрд грн або 19% бюджету міста.
На соціальний захист — 6,5 млрд грн (10%), охорону здоров’я — 6,1 млрд грн (9%), ЖКГ — 5 млрд грн (8%), культуру і мистецтво — 1,4 млрд грн (2%), фізичну культуру і спорт — 1,2 млрд грн (2%).
Кияни зможуть отримувати допомогу. Ілюстративне фото: з відкритих джерел
КИЯНИ ЗМОЖУТЬ ОТРИМУВАТИ ДОПОМОГУ
Наступного року продовжуватися виконання 30 міських цільових програм, отож будуть фінансуватися заходи, які ними передбачені.
Найбільша програма по соціальній сфері — «Турбота». Нею зокрема передбачені виплати на соціальні потреби.
Про це повідомив член постійної комісії Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку Богдан Чорній.
«На наступний рік збільшили наповнення по програмі „Турбота“. Отож кияни зможуть отримувати матеріальну допомогу та продовольчі товари. Також з 1,5 млн до 6 млн підвищили видатки на депутатський фонд. Кожен депутат витрачатиме кошти на підтримку соціально-незахищених верств населення», — розповідає Богдан Чорній.
Богдан Чорній
У пріоритеті й фінансування медичної галузі, адже Київ — одне з міст, яке приймає поранених бійців та займається їх реабілітацією.
Також, за словами депутата, одним з ключових видатків бюджету на 2023 рік є житлове будівництво. З цією метою місто виділило кошти, які будуть спрямовані на відновлення зруйнованого ракетними атаками житла.
«Ще видатки спрямовуватимуться на збільшення житлового фонду. Це з тим, аби наступного року можна було закупити квартири і розміщувати там людей у разі пошкодження житла внаслідок обстрілів», — повідомив депутат.
ЯК ВИКОНУЄТЬСЯ БЮДЖЕТ-2022
Цього бюджет Києва — особливий. Адже це бюджет війни, економії та допомоги. Раніше досвіду життєдіяльності під час воєнного стану у столиці не було.
«Доходи на 2022 рік планували в сумі 67 млрд грн. У березні-квітні Київ фактично завмер. Бізнес не працював і у столичної влади були побоювання, що місто не збере і половини бюджету», — розповідає заступник голови постійної комісії Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку Тарас Козак.
Тарас Козак
Однак попри тривожні очікування, столиця справилася з новими викликами.
За словами заступника голови бюджетної комісії, за 10 місяців цього року доходи міського бюджету становлять 80 відсотків від планових за рік. Тобто, до бюджету надійшло 55 млрд гривень. Це і податки бізнесу, і ПДФО, який сплачують військові кияни, котрі воюють на фронті.
Однак сьогодні у бюджеті Києва існує велика проблема.
«20 млрд гривень з 55 млрд заблоковані на бюджетному рахунку Державною казначейською службою. Ці кошти не віддають на потреби столиці. А вони дуже потрібні під час воєнного стану. Згідно з Бюджетним кодексом, ці видатки мають фінансуватися. Але існує не зовсім законне розпорядження Кабміну не пропускати платежі на капітальні видатки Києва», — каже Тарас Козак.
У Києві діють програми підтримки учасників бойових дій. Ілюстративне фото: Борис Корпусенко
ПРО ДОПОМОГУ АРМІЇ
Останнім часом доводиться чути — як від деяких киян, так і від посадовців, що з бюджету Києва мають виділятися кошти на допомогу армії. Тарас Козак спростовує такі думки.
«Армія фінансується з державного бюджету. Оскільки це не армія міста Києва, а — армія України. Зараз український бюджет, який збирається податками громадян, виключно йде на військові цілі. А от фінансова допомога від міжнародних партнерів (це близько 4 млрд доларів щомісяця) не може використовуватися на військові цілі. Тобто, за ці кошти фінансується соціалка — пенсії, зарплати і т.д.», — пояснив депутат.
Інша річ — підтримка учасників бойових дій та їхніх родин. З цією метою у столиці діють соціальні програми, спрямовані на підтримку учасників бойових дій, інвалідів та ветеранів ЗС України.
Також з метою посилення обороноздатності столиці у Києві впроваджується міська цільова програма «Захисник Києва» на 2022-2024 роки. Її фінансування Київрада суттєво збільшила.
***
Головне зараз завдання для столиці — пережити зиму, а потім весною Київрада буде вносити зміни до бюджету з метою розвитку.
Як повідомляв «Вечірній Київ, щоб місто змогло пережити зиму, на одній з грудневих сесій депутати Київради схвалили зміни до бюджету на 2022 рік та збільшили статутні фонди підприємств із обслуговування житлового фонду на 150 мільйонів гривень.
Це дозволить закупити додаткові генератори, паливо та інші необхідні витратні матеріали, щоб підготуватися на випадок можливої надзвичайної ситуації.
Інна БІРЮКОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua