Під час операції працює трансплант-команда. Фото: УЦТК
Також вперше виконали спліт-трансплантацію — один орган розділили і пересадили двом пацієнтам.
Наприкінці вересня в Україні протягом однієї доби у 6 центрах трансплантації провели 11 успішних пересадок органів. Про це повідомили в Українському центрі трансплант-координації.
Смерть трьох людей, і згода їхніх рідних на забір органів дала шанс на повноцінне життя 11 пацієнтам. Усіх тих, хто отримав нові органи під час пересадки підібрали через Єдину державну інформаційну систему трансплантації (ЄДІСТ). Стан пацієнтів стабільний.
Під час операції працює трансплант-команда. Фото: УЦТК
Трансплантації проводили у Львові, Тернополі та Києві. У Львові 15-річний юнак після смерті став донором для 3 дітей і 2 дорослих. Внаслідок вродженої спадкової хвороби у дитини розвинувся набряк головного мозку, лікарі боролися за його життя, а коли медики діагностували смерть мозку, батьки дали згоду на забір органів. Серце пересадили 11-річній дитині, нирки — двом пацієнтам 12 та 18 років.
Вперше українські трансплантологи провели спліт-трансплантацію печінки. Тобто було застосовано методику, яка дає можливість розділити донорський орган для двох пацієнтів: одна доля органу була пересаджена однорічній дитині в Першому медоб’єднанні Львова. Другу частину розділеної печінки 20-річному юнаку пересадили медики Національний Інститут хірургії та трансплантології імені О.О.Шалімова.
У Тернополі медики Тернопільської обласної клінічної лікарні пересадили нирки двом пацієнтам — чоловіку і жінці. Донором була 48-річна жінка якій через інсульт діагностували смерть мозку.
Одна людина може врятувати життя кільком. Фото: УЦТК
Третій посмертний донор — 35-річний чоловік, який загинув внаслідок черепно-мозкової травми. Смерть мозку йому діагностували у КНП «Бориспільська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування». Рішення рідних дало змогу пересадити органи ще 4 пацієнтам.
У Інституті серця МОЗ України донорське серце трансплантували 12-річній дівчинці, яка рік очікувала на таку рятівну операцію. Трансплантації нирок проведено у Київській Міській Клінічній Лікарні №1 та Національному інституті хірургії та трансплантології імені О.О.Шалімова, а трансплантологи клінічної лікарні «Феофанія» пересадили печінку 61-річній жінці.
«Цей день можна назвати одним з найуспішніших у вітчизняній трансплантації. Одинадцять українців, дорослих і дітей, зможуть почати нове життя. Це стало можливим завдяки злагодженості усіх учасників трансплантаційного процесу, чіткій його координації і співпраці між трансплант-командами різних закладів і регіонів. Держава виконує свої зобов’язання і оплачує усі послуги з трансплантації через пілотний проєкт МОЗ», — наголосили в Українському центрі трансплант-координації.
До слова, у лютому 2022 року працівники київської лікарні Охматдит підписали прижиттєву згоду на посмертне донорство. Таким чином вони наголосили на тому, що серед українців необхідно пропагувати донорство. І не тільки посмертне, а й донорство крові та кісткового мозку.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua