У Музеї Майдану розповіли про полеглого захисника. Фото: Музей Майдану
Майданівець, поет та засновник концептуального літературного проєкту «Дух Нації», загинув навесні 2022 року на Луганщині.
Нещодавно у столиці відбувся показ документальної стрічки «Руф. Присутній», присвячений пам’яті Юрія Дадака. Вона входить до серії документальних фільмів платформи пам’яті «Меморіал», присвячених загиблим захисникам України.
«Назву стрічки „Руф. Присутній“ обрано неспроста. Люди та події живуть доти, доки ми їх пам’ятаємо та говоримо про них. І Руф присутній тепер завдяки своїй творчості, поезії, своєму бренду. Його дух буде присутній, допоки ми знатимемо та пам’ятатимемо», — говорить авторка стрічки Олена Жилун.
Кінострічку можна побачити на платформі «Меморіал». Фото: Музей Майдану
За її словами, ця серія документальних стрічок про наших героїв створюють для того, щоб полеглі військові не були лише статистикою, щоб на запитання синів та доньок, хто такий Юрій Руф і чому вулицю названо його ім’ям, ми могли відповісти, що саме зробила ця людина для нашого життя в сильній та незалежній Україні.
Показ стрічки відбувся в Інфоцентрі Музею Майдану, де зібралися рідні, друзі та побратими полеглого героя.
Батько героя Роман Дадак подякував за збереження пам’яті про сина й усіх героїв російсько-української війни.
«Невідомо, яким шляхом пішла б наша історія, якби не Юра, його побратими й тисячі таких, як він, тих, хто в перші дні повномасштабної війни став на захист країни. Юрій із самого дитинства та юнацьких років був борцем за справедливість. Він стояв за те, щоб правда була зверху. Потім став такою людиною, яка безмежно полюбила Україну всім серцем. Нині нам треба втілювати в життя ті ідеї, якими жили наші герої. Їх не буде бракувати в повоєнний час, а їхні справи мають жити далі. Кожен із нас має докласти дещицю своєї праці, щоб те, що вони змогли зробити за життя, не було марним», — зауважив Роман Дадак.
На показ документальної стрічки зібралися рідні та друзі загиблого героя. Фото: Музей Майдану
Один із друзів Юрія Дадака — Сергій Василюк, фронтмен і засновник гурту «Тінь Сонця», який нині боронить країну у війську, долучився до зустрічі через відеозвернення й на спомин про друга виконав пісню на слова останнього вірша Юрія Дадака. Ці рядки він записав на своїй сторінці у фейсбуку 19 березня 2022 року, незадовго до своєї загибелі на Луганщині.
«У мене залишилися теплі спогади й навіть якась ілюзія чи сподівання, що Юра не загинув, що він живий, просто війна розвела нас на різні фронти й ми давно не бачилися. Можливо, це моє відчуття сколихне й ваші душі й ми повіримо, що він тут із нами. Але так і є — він у наших серцях, у наших думках, і ми бачимо його очі, в яких упевненість у перемозі», — сказав Сергій Василюк.
Юрія, який устигав долучатися до найрізноманітнішої діяльності, також запам’ятали як незмінного ведучого фестивалю нескореної нації «Холодний Яр». Його він вів разом зі своєю подругою, співзасновницею фестивалю Діаною Козир. Вона згадує:
«Фестиваль „Холодний Яр“ завдяки Юрі в тому числі став місцем, де ми намагалися стерти цю-от межу, якою нас постійно ділили на схід і захід. Навпаки, ми закликали знайомитися, створювати нові контакти. Серед ідей Юри було й те, щоб створити нову сітку ОУН для того, щоб патріоти, всі люди, які хочуть кращого життя для України, об’єднувалися. Фестиваль ставав моделлю ідеальної України, і Юра активно просував цю ідею».
Учасники заходу після показу стрічки. Фото: Музей Майдану
Нагадаємо, що Юрій «Руф» (справжнє прізвище — Дадак) — відомий поет, громадський діяч, доцент Національного лісотехнічного університету України, ведучий, засновник бренду одягу «Ґwear» та літературно-просвітницького проєкту «Дух нації».
З 14 років Юрій писав вірші. Став автором поетичних збірок «Багряна лірика», «На зламі епох», «Ваніль чи сталь?!» та «Час Революції», вірші для останньої збірки писав під час протистояння на Майдані та початку війни, яку розв’язала росія проти України. Після Революції Гідності зі своїми віршами об’їздив чи не весь схід України, підтримуючи бойовий дух бійців.
Документальний фільм з платформи про «Меморіал»
З початком повномасштабного вторгнення добровільно пішов у 24-ту окрему механізовану бригаду ЗСУ мені короля Данила, був стрільцем.
Загинув навесні 2022 на Луганщині та нагороджений орденом «За мужність».
До теми: Денис Антіпов є уособленням покоління Незалежності: у Києві показали фільм про загиблого героя.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua