Впродовж останнього року Київрада перейменувала понад 200 вулиць, провулків, бульварів, проспектів та площ, назви яких пов’язані з радянським союзом, російською федерацією та її сателітами.
Зокрема, в межах дерусифікації свою назву змінила також вулиця Мурманська у Деснянському районі столиці. Вона виникла у середині XX століття під назвою 912-та Нова, а з 1955 року отримала назву на честь російського міста Мурманськ.
У 2022 році рішенням Київради вулиця отримала нову назву на честь видатного українського вченого-хіміка, професора, академіка Національної академії наук Валерія Кухаря (1942-2017).
Мурманську перейменували на вулицю Академіка Кухаря. Колаж з відкритих джерел
Народився майбутній вчений 26 січня 1942 року в Києві. Невдовзі родина Кухарів перебралася до Миколаєва, де минуло дитинство та юність хлопця.
У 1958 році Валерій закінчив Миколаївську середню школу № 2, отримавши золоту медаль за відмінні успіхи в навчанні. Згодом майбутній вчений без вступних іспитів до Дніпропетровського хіміко-технологічного інституту (ДХТІ) на факультет технології органічних речовин, занурившись у вир студентського життя.
Майбутній вчений у віці 4 років. Фото з відкритих джерел
Вчений у молоді роки. Фото з відкритих джерел
Мабуть, ще в школі, а особливо — в студентські часи повною мірою проявились особливі риси характеру юнака — надзвичайна допитливість і жадоба знань, наполегливість, цілеспрямованість, працьовитість.
Після закінчення в 1963 році Дніпропетровського хіміко-технологічного інституту навчався в аспірантурі Інституту органічної хімії АН УРСР, а після її закінчення працював на посадах молодшого і старшого наукового співробітника та завідувача відділу. В 1967 році захистив кандидатську, а в 1973 році — докторську дисертацію.
Відділ хімії полігалогенорганічних сполук (ХПС) — 1976 рік. Фото з відкритих джерел
В 1983 році Валерій Павлович Кухар ініціювавши створення, очолив Відділення біоорганічної хімії ІОХ АН УРСР, яке було реорганізовано в Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України — один із наймолодших і найпотужніших академічних закладів, який розгорнув систематичні фундаментальні та прикладні дослідження в галузі біоорганічної хімії.
Результати його наукової діяльності опубліковано в більш як 700 наукових працях, в т.ч. 9 монографіях і 110 авторських свідоцтв та патентах на винаходи.
Валерій Кухар був непересічним вченим, що зробив важливий внесок у розвиток української науки. Фото з відкритих джерел
Колеги згадують Валерія Кухаря, як непересічного вченого з надзвичайно широким колом наукових інтересів.
Він разом зі своїми учнями збагатив хімію полігалогенорганічних сполук, розгорнув систематичні дослідження в галузі тонкого органічного синтезу природних речовин та їх аналогів, заснував новий науковий напрям — хімію біорегуляторних процесів, дослідив екологічні та ресурсоощадні аспекти енергетики, перероблення нафти й нафтохімії.
Також видатний вчений безпосередню участь в ліквідації аварії на ЧАЕС — протягом 1986-1988 роках був заступником голови постійної комісії АН УРСР.
У роки Незалежності, Валерій Павлович Кухар був не лише академіком НАН України, а й представником нашої держави у кількох міжнародних організаціях — наприклад у НАТО, де був у складі експертної ради цивільних наукових досліджень, у науковій раді із заборони хімічної зброї ООН, у Групі ядерної безпеки при Європейському банку реконструкції та розвитку.
Валерія Кухаря вважали всебічно обдарованою особистістю. Фото з відкритих джерел
За спогадами колег, Валерій Кухар був всебічно обдарованою людиною, любив літературу, джазову музику, прекрасно малював, спеціалізуючись на карикатурах і дружніх шаржах, цінував гумор у всіх його проявах, але головною справою його життя була хімічна наука.
Вчений створив наукову школу, яка здійснює систематичні дослідження методів стереоселективного синтезу і властивостей низькомолекулярних біорегуляторів та хімічне моделювання біологічних процесів.
Одна з останніх світлин відомого вченого. Фото з відкритих джерел
Наукова і науково-організаційна діяльність Валерія Кухаря відзначена численними науковими, урядовими та міжнародними нагородами — премією імені Олександра Кірсанова, Державною премією в галузі науки й техніки, орденом «За заслуги», почесним званням «Заслужений діяч науки й техніки України», премією Міжнародної федерації вчених, Міжнародною Арбузівською премією в галузі фосфорорганічної хімії.
Валерій Павлович продовжував працювати до останніх днів свого життя. Пройдений ним шлях — взірець відданості улюбленій справі.
Відомий вчений пішов з життя 28 березня 2017 року у Києві. Йому було 75 років.
Похований Валерій Кухар на Байковому цвинтарі.
***
Нагадаємо про повний перелік вулиць Києва, перейменованих з 2014 року.
У разі перейменування вулиці, документи киянам змінювати не потрібно.
До теми: вулиця на Теремках одержала ім’я академіка Степана Рудницького.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua