Виставка має назву «З Україною в серці». Фото: КНУ ім. Шевченка
Кожен із 16 стендів присвячений полеглому в нашій країні білоруському герою, починаючи з подій Революції Гідності й донині.
У Червоному корпусі Київського національного університету імені Т. Шевченка презентували виставку фотоплакатів «З Україною в серці», присвячену білорусам, які віддали своє життя в боротьбі з російським агресором.
Плакати містять стислу інформацію про їхнє життя, історію подвигів, місце й дату загибелі, а також портрети та сімейні світлини, надані рідними й близькими полеглих.
Виставка представлена в Червоному корпусі університету. Фото: КНУ ім. Шевченка
Виставку організували Благодійний фонд «Вільна Білорусь» спільно з КНУ імені Тараса Шевченка.
За даними БФ «Вільна Білорусь», в боях за свободу України загинули понад три десятки білоруських добровольців, які воювали в різних формуваннях у складі ЗСУ. Однак імена багатьох із них не розголошуються через переслідування їхніх родичів режимом диктатора Лукашенка. Таким бійцям присвячено окремий стенд із темними силуетами.
Організатори виставки вірять, що імена героїв будуть увічнені у незалежній вільній Білорусі. А зараз важливо, щоб Україна цінувала подвиг білорусів, які стояли і стоять пліч-о-пліч з українцями на захисті цивілізованого світу від імперських зазіхань росії.
Ректор КНУ Володимир Бугров. Фото: КНУ ім. Шевченка
«Експозиція демонструє, якою ціною дається свобода. Нам важливо побачити імена й обличчя білоруських воїнів, які боролися за незалежність Білорусі, але життя віддали, захищаючи Україну, — зазначив на відкритті експозиції ректор КНУ Володимир Бугров. — На жаль, уже 90 „шевченківців“ полягли на фронтах російсько-української війни. Коли в серпні тут, у внутрішньому дворику Червоного корпусу, ми прощалися з нашим студентом, бійцем військового формування „Азов“ Ігорем Воєводіним, я зрозумів, як важливо бачити обличчя героїв. Війна жорстока та безжальна, ми проводжаємо бійців в останню путь в накритих державними прапорами трунах. А нам потрібно пам’ятати їхні обличчя — обличчя людей, які загинули за нас і наше майбутнє. Нинішня виставка дає можливість усвідомити високу ціну цієї боротьби».
Голова БФ «Вільна Білорусь» Олексій Францкевич. Фото: КНУ ім. Шевченка
За словами голови БФ «Вільна Білорусь» Олексія Францкевича, експозиція має на меті показати чітке розмежування між «лукашистами» та білорусами.
«Двом із загиблих білорусів посмертно присвоєно звання „Герой України“. Іменами трьох білоруських героїв перейменовано вулиці в українських містах. Друга нація у світі за кількістю бійців, які воюють в українській армії проти російських окупантів, — це білоруси. Нашою виставкою ми хочемо нагадати, що інтереси українців і свідомих білорусів у цій війні збігаються: росія має програти, імперія мусить розпастися», — звернув увагу він.
Голова фонду повідомив про створення музею «Вільна Білорусь з Україною в серці», який уже почав наповнюватися матеріалами.
Відкриття експозиції. Фото: КНУ ім. Шевченка
Народний депутат, перший заступник голови Комітету ВР з питань інтеграції України з Європейським Союзом Вадим Галайчук зазначив, що зараз у Верховній Раді України лежать два проєкти постанов щодо Білорусі. Один із них пропонує визнати РБ територією, тимчасово окупованою росією, і є своєрідним актом підтримки білоруської опозиції. Другий — визначає Білорусь як державу-агресорку.
На думку нардепа, ця ситуація віддзеркалює неоднозначне ставлення українського суспільства до сусідньої країни, звідки 24 лютого 2022 року почалося вторгнення ворога. І це теж є елементом інформаційної війни окупанта.
«Такі заходи, як ця виставка, є важливими для того, щоб нам самим краще розібратися, хто на яку оцінку заслуговує. Ми бачимо, як диктаторські режими об’єднують свої зусилля і ладні воювати з усім світом, щоб зруйнувати міжнародний правопорядок. Наше завдання — не дати їм цього зробити», — поділився Вадим Галайчук.
Боєць білоруського батальону Олександр Клачко розповів про значення війни. Фото: КНУ ім. Шевченка
За словами бійця батальйону імені Кастуся Калиновського Олександра Клачка з позивним «Кусь», білоруські бійці, які воюють у ЗСУ, розуміють, що ця війна вирішить майбутнє Білорусі.
«Це історичний шанс позбутися впливу російської імперії. Я вважаю, що після перемоги України російський імперський гегемон ослабне, і режим Лукашенка буде повалено, — зауважив Олександр. — Я мрію не просто повернутися у вільну Білорусь, а хочу бути в Білорусі, коли вона здобуватиме волю, коли завирує повстаннями. Хочу зробити свій внесок в організацію цієї боротьби».
Виставка фотоплакатів «З Україною в серці» триватиме в КНУ до 26 жовтня.
До теми: Позивні та імена не розголошують: четверо білорусів загинули на фронті за Україну. Всі вони воювали, захищаючи нашу країну від російських окупантів.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua