В час відспівування. Фото: УПЦ (КП)
Помолитись, попрощатися і віддати шану пам’яті талановитому художнику та патріоту України прийшли рідні та близькі, численні представники української інтелігенції, друзі та знайомі.
Прощання, прощення і спогади. Все об’єдналось у ті короткі години, коли під склепінням Володимирського собору зібрались ті, хто розумів, який внесок зробив за 48 років свого творчого життя в українську культуру Анатолій Гайдамака.
Під час чину відспівування у Володимирському соборі Києва.
І його роботи, які є знаковими для Києва та України і його життєвий шлях — показують, як за складних умов людина може втілити задумане, досягати мети, не кривлячи душею і не зраджуючи совісті.
Отець-настоятель Борис Табачек виголосив під час прощання слово, в якому підкреслив велике значення трудів Анатолія Васильовича на благо державності України та закликав до молитви за спокій душі вірного сина України новопреставленого Анатолія, щоб Господь простив йому вільні й невільні провини та сподобив вічного блаженного життя.
«Світла печаль» огорнула тих, хто спілкувався з художником, кому він давав професійні й життєві поради. Вони завжди були щирими та завжди — на благо.
Слова співчуття рідним та близьким спочилого були висловлені від Президента України Володимира Зеленського та Президента України (2005—2010) Віктора Ющенка.
Анатолій Гайдамака був головним дизайнером Національного музею Другої світової війни в Україні, заснованого 1974 року. Був нагороджений Шевченківською премією.
До видатних робіт Анатолія Гайдамаки відносяться Хрест на згадку про Батуринську трагедію, Меморіал героїв Крут і пам’ятник жертвам Голодомору, який згодом став частиною Національного Музею Голодомору.
Сьогодні ці монументальні й витончені споруди не залишають байдужими нікого. Але хто знає, чого вартувало Анатолію Васильовичу відстоювати свою творчу правду…
Донька Христина написала у повідомленні про те, що душа батька відлетіла, навела його вислів:
«Я все життя творив культуру нації — тож будьте нею!»
Напевно, він пішов до Господа з легкою душею. Світла пам’ять і вдячність.
«Вечірній Київ» писав про проєкти Анатолія Гайдамаки, його спогади про роботу над ними та спогади митців і громадян про самого художника-монументаліста. Читайте «На 85-му році життя помер відомий український художник-монументаліст, народний художник України, лауреат Шевченківської премії, заслужений діяч мистецтв України Анатолій Гайдамака».
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua