У Національній бібліотеці ім.Ярослава Мудрого під час презентації. Фото: О.Скотнікова
Видавництво «Саміт-книга» запросило на презентацію нового видання людей, які були учнями академіка Віктора Глушкова, або співробітниками його інституту.
Віктора Глушкова західні ЗМІ називали «богом кібернетики», він безпосередньо керував проєктами перших ЕОМ «Дніпро», «Київ», «Мир», а також розробками, які дозволили створювати на практиці штатні системи ППО.
Йому вдалось створити інститут, який став першим зразком «цифрової незалежності» у часи, коли про цифровізацію могли писати письменники-фантасти чи сміливі вчені. Саме Інститут кібернетики був таким закладом, де шість тисяч добре освічених науковців мали всі власні лабораторії для проведення досліджень.
Як тільки з’являвся новий напрямок у світі — у інституті з’являвся відділ, який цей напрямок досліджував.
Власне, про Віктора Глушкова можна створити й справжній блокбастер. Де буде і драйв відкриттів, і замахи, і намагання «переманити» за кордон. Але головним у його життєвій історії є реалізація здібностей і талантів, даних Богом, вміння саморозвиватись, попри складні «стартові умови» і бажання йти до мети, вимагаючи від самого себе нескінченно багато.
Видавець Іван Степурін (крайній ліворуч), Юлія Бережко-Камінська — автор книги про академіка Віктора Глушкова. Фото: Фейсбук
Під час презентації модератор Олесь Доній відзначив, що сама доля Глушкова, який розвинув найсміливіші мрії і втілив їх у Києві, спростовує намагання росії нав’язати світові уявлення про Україну, як суто аграрну державу. Досвід Глушкова доводить, що Україна — наукова держава. А те, що людина, яка народилась у росії, змогла реалізуватись у Києві — свідчення, що до тих, хто йде в Україну з миром тут є найбільше сприяння. Віктор Глушков прийшов в Україну з миром і наукою, тож вже понад сорок років після його смерті, його тут не просто пам’ятають, а й шанують. Його життєвий приклад — є чудовою історією як себе створити для молодих.
Іван Степурін, видавець, розповів про історію книги про Віктора Глушкова від задуму до втілення. Фото: Фейбук
Співробітники Інституту кібернетики НАН України ім. В.Глушкова під час презентації книги.
100-річчя засновника кібернетики відзначили цьогоріч, 24 серпня, якраз у День Незалежності України. Він не дожив до здобуття Незалежності 9 років.
З Україною та Києвом у Віктора Глушкова пов’язаний найпродуктивніший період життя. Якщо зайти на сторінку Енциклопедії сучасної України, то перелік відкриттів та зробленого вченим займає стільки місця, скільки чиясь біографія взагалі.
Під час презентації присутні почули відео спогади доньки Віктора Глушкова, Віри Вікторівни. Вона, на жаль, не дожила до виходу у світ видання. Хоча, за словами авторки книги Юлії Бережко-Камінської, дуже багато розповіла та показала з життєвого шляху академіка, ексклюзивного і правдивого. Схоже, сприяння родини та співробітників дали авторці натхнення і енергію написати легко і глибоко водночас, історію людини, яка набагато обігнала свій час.
Авторка книги Юлія Бережко — Камінська з онукою та праонукою академіка В.Глушкова.
Учасники презентації видання «Віктор Глушков. Творець нових світів».
З 1956 року Віктор Глушков працював у Києві.
Тут він був захоплений новою наукою — кібернетикою. Тут, на базі обчислювальної лабораторії Інституту математики, вчений створив і очолив обчислювальний центр АН УРСР з метою дослідження загальних закономірностей методів, принципів перетворення, інтеграції й управління складними системами.
- Фундатор наукової школи кібернетики.
- Створив теорію цифрових автоматів і теорію автоматичного проектування комп’ютерів (1964).
- Започаткував українську школу з проблем штучного інтелекту й розпізнавання образів. Під його керівництвом розроблено принципи оцінки ефективності систем математичного забезпечення обчислювальної техніки, створенню і впроваджено у практику математичного забезпечення ЕОМ «Київ» (1961);
- Створив проект ЕОМ «Україна» (1966); серію ЕОМ «Мир» (1968); системи автоматизації проектування «Проект» та машини «Київ-67» і «Київ-70» для керування іонним променем (1977);
- Автор проекту загальнодержавної автоматизованої системи збору й оброблення інформації.
Директор Інституту кібернетики АН УРСР В. Глушков спілкується з молоддю. Київ, 20 лютого, 1969 р. Автор зйомки О. Бормотов.
Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів, од. обл. 0-243 328
Віктор Глушков вшанований званням «Піонер комп’ютерної техніки», яке у світі має зовсім небагато людей.
Щодо книги, яку видали до його 100-річчя, то малий тираж — лише одна тисяча екземплярів, дає можливість поширити видання тільки у бібліотеках.
Унікальна книжка про видатну особистість «Віктор Глушков. Творець нових світів» побачила світ завдяки Українському Інституту книги.
Читайте також за темою:
«Унікальні фото та факти до 100-річчя Віктора Глушкова опублікували архівісти».
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua