В Українському реєстрі донорів кісткового мозку поділилися гарною новиною. У них збіглася пара донор-реципієнт. Вони розповіли історію про українку, яка погодилася поділитися клітинами, які врятують життя дитині.
Донорка про реєстр дізналася в кінці березня 2019 року, у когось побачила публікацію, перейшла на сайт, ознайомилася з інформацією та вирішила замовити набір для потенційних донорів і зареєструватися.
«Коли подзвонили і сказали, що я — потенційний донор, то новина вибила мене з колії, цілий день знаходилася в роздумах, відразу зателефонувала чоловіку та друзям, все розповіла, всі підтримали моє рішення. Далі шукала інформацію, хотілося прочитати реальні історії людей які були донором, але на жаль у нас таких дуже мало, тому використовувала іноземні ресурси. Зрозуміла, що для мене немає ніяких ризиків, тому не бачила причини відмовитись», — розповіла молода жінка.
Забір клітин був з тазової кістки. У клініці донорка провела декілька годин і поїхала додому. Фото: УРДКМ
Загалом донація пройшла легко. Забір клітин був з тазової кістки під загальною анестезією. Проводили його в центрі служби крові НДСЛ Охматдит. В день донації вона приїхала до лікарні на 8 ранку, а о 15:00 вже поїхала додому.
«Була дуже здивована тим, що практично не боліли місця проколів, не вживала ніяких знеболювальних. Весь процес схожий на маленьку операцію, в мене взяли кров на аналіз, зробили крапельницю, та забрали в операційну, спала приблизно хвилин 50, прокинулася вже в палаті, за хвилин 15 повністю прийшла до тями від анестезії, а ще через пів годинки вже пила каву з цукерками.
Були дуже класні лікарі, які постійно були біля мене, також весь час зі мною в палаті був чоловік, тому було зовсім не страшно. Вже вдома прийшло розуміння, що зробила добру справу, в вечері дізналася що мій реципієнт — дитина, і тоді розплакалась. Маю велику надію, що частинка мене врятує дитину, і вона проживе прекрасне життя», — наголошує донорка.
Фахівці реєстру донорів кісткового мозку наголошують, що цю тему треба максимально популяризувати, бо 75% пацієнтів, які потребують пересадки кісткового мозку, не мають родинного донора і його треба шукати у спеціальних реєстрах добровольців.
Наразі 11 153 українців зареєстровані потенційними донорами у реєстрі водночас, коли у світових — мільйони. Вперше українського донора для українського пацієнта знайшли у травні цього року.
Донорами кісткового мозку можуть стати українці віком від 18 до 35 років. Для цього потрібно зареєструватись Ubmdr.org і замовити свій тест-набір. До слова, реєстрація та обробка аналізу ДНК кожного нового потенційного донора коштує реєстру 35 євро.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua