Онлайн проєкт презентує понад 70 експонатів кінця XVII — середини XX століття з колекції Музею Івана Гончара, серед яких традиційні різдвяні атрибути, записи автентичних колядок, давні світлини українців, предмети побуту й народного мистецтва. Також представляє сучасні вироби майстрів, які продовжують традицію.
«Українське Різдво — дзвінке, колоритне, неймовірно вишукане, як і загалом традиційна українська культура, — коментує Юлія Новосельцева, кураторка цифрових проєктів Музею Івана Гончара. — Мета нашого проєкту, абикожен українець міг відчути свято попри все. Комусь він нагадає про смак найсмачнішої у світі куті, яку готувала бабуся. Для когось він звучатиме найулюбленішою колядкою, яка повертає назад у дитинство. А для когось відкриє нове та незнане про українське Різдво».
Проєкт містить сім розділів:
- Народження світу (уявлення наших пращурів про створення світу та космогонічна колядка)
- Народження Бога (український образ Різдва — колядки, вертепи, іконопис)
- Культ предків (найдавніше значення Різдва — зв’язок із «часами предковічними», тобто з предківськими. Саме для них готують кутю і 12 страв з нового врожаю, печуть обрядовий хліб, ставлять дідуха і стелять солому та запашне сіно на підлогу)
- Різдвяний простір (традиційні різдвяні атрибути)
- Смак українського Різдва (які страви, кулінарні традиції вирізняють наше українське Різдво)
- Звук українського Різдва (зимовий пісенний репертуар)
- Заборонене Різдво (як образ українського Різдва намагалися стерти з пам’яті народу)
Перегляд безоплатний, а умовну вартість квитка музей закликає перерахувати на підтримку армії та відновлення України. Виставку можна подивитися за посиланням.
Виставка має англійську версію, тож сміливо діліться із закордонними друзями.
Сьогодні у Пирогові запрошують традиційно відсвяткувати Різдво. Відвідувачі зможуть побачити колядників із зірками та вертепами, почути різноманітні українські колядки, познайомитись з обрядом водіння Кози.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua