Різдво Христове – друге головне християнське свято після Великодня. У православній традиції його відзначають 7 січня.
Традиційно господині готували до свята два столи: пісний та святковий. Вважалося, що приготовлені частування приносили до будинку достаток, здоров’я, успіх.
Напередодні Різдва, на Святвечір, або Святий вечір, на столі не повинно було страв тваринного походження – дозволено було їсти лише кутю, а запивати їжу узваром. Проте 7 січня піст закінчувався і православні розговлялися – їли м’ясо, салати, випічку.
Vgorode зібрав кілька рецептів страв, які можна поставити на святковий стіл 7 січня.
Різдвяний гусак
У старовинних рецептах тушку радять фарширувати кислою капустою, після чого відправити в гарячу духовку.
Не менш популярним рецептом був гусак із яблуками. Його також фарширували нарізаними на частини часточками яблука, солили, перчили і відправляли в прогріту духовку до повного приготування. Топленим жиром поливали готові шматки м’яса, від чого воно тануло в роті, а кисло-солодкі яблука надавали страві пікантного смаку.
В якості альтернативи гусю можна вибрати іншого птаха.
Качка з яблуками та апельсином
- Качка – до 1,5 кг;
- Апельсин – 1 шт.;
- Яблука кисло-солодкі – 2 шт.;
- Домашній майонез;
- Сіль;
- Перець;
- Спеції.
Тушку качки потрібно замаринувати на пару годин, добре натерши майонезом, змішаним з приправами і сіллю. У середину потрібно вкласти вимиті та нарізані часточками фрукти. Після того, як начинили тушку, її потрібно зашити або закріпити шпажками.
Почекавши пару годин, поки м’ясо просочиться ароматами спецій, апельсинів та яблук, відправляємо качку у нагріту до 180 градусів духовку.
Після години в духовці страва готова.
Страви зі свинини
На свято готували молочних поросят та подавали їх разом із гречаною кашею. Нині складно уявити собі таке блюдо на столі, тому найчастіше пригощають бужениною та солониною, а також улюбленими українцями голубцями, котлетами та відбивними.
Запечені свинячі реберця по-грузинськи
- Свинячі реберця – 1 кг;
- Оливкова олія – 1 ст.л.;
- Соєвий соус – 2 ст.
- Уцхо-сунелі – 1 ч. л.;
- Сіль (велика) – 1 ч.л.
Реберця делікатно промийте, обсушіть паперовим рушником і наріжте. Коли зайва волога буде видалена, змішайте уцхо-сунелі, олію, соєвий соус і сіль. Цією сім’ю щедро змастіть реберця та займіться іншими справами, залишивши м’ясо приблизно на годину при кімнатній температурі.
Через 60 хвилин, не поспішаючи, розігрійте духовку до 180 градусів і з гарним настроєм викладіть ребра на решітку. Запікайте м’ясо 40 хвилин. Таймер нагадає про те, що блюдо майже готове. Увімкніть режим конвекції та готуйте ще 15 хвилин.
Десерти
Звісно ж, свято не обходилося без випічки. Особливою популярністю на Різдво користувалися пироги з різними начинками. Дітей пригощали солодкими пирігами, млинцями та пиріжками. Особливу радість у малюків викликали домашні пряники.
Желейний сирно-молочний торт з мандаринами
- Сир жирністю 9% – 500 г
- Згущене молоко – 340 г
- Мандарини – 200 г + 1 шт. для прикраси
- Желатин швидкорозчинний – 30 г.
Цей рецепт підійде для всіх господарок, які не хочуть займатися випічкою та порадувати гостей незвичайним та легким десертом.
У невелику каструлю чи сотейник вливаємо 350 мл холодної води та висипаємо желатин. Після цього каструлю відправте на середній вогонь. Важливо не прогавити момент: желатин повинен розчинитися, але в жодному разі не закипіти.
Поки суміш остигає, пересипайте сир у глибокий посуд і збивайте блендером. Повинна вийти однорідна маса.
Поступово додайте згущене молоко і продовжуйте збивати блендер до стану крему. Потім додайте холодний розчинений желатин, блендер відкладайте убік, починаючи все перемішувати за допомогою ложки.
Мандарини потрібно очистити від шкірки та білих прожилок. Розділити на часточки, після чого додати до сирно-молочної маси, ніжно перемішуючи.
Отриману масу викладаємо у силіконову чи роз’ємну форму. І відправте в холодильник на кілька годин.
Перед подачею на силіконову форму можна на кілька секунд занурити в гарячу воду і торт без проблем витягнеться на блюдо.
За бажанням желейний торт можна прикрасити мандаринами та листочками м’яти.
Напої на святковому столі
Як напій на Різдво готували узвар із сушених фруктів із додаванням меду.
Різдвяний узвар
- Груші;
- Яблука;
- Чорнослив;
- Мед;
- Родзинки;
- Вода.
Перед тим, як варити узвар, промийте сухофрукти і залийте їх теплою водою на 5 хвилин.
Після цього необхідно налити воду у велику каструлю, перекласти всю сушку. Варити 15 хв.
Потім додати ізюм та готувати ще 10 хвилин.
Наприкінці додати мед та перемішати. Після цього не поспішайте наливати узвар у глеки та склянки – дайте напою настоятися. До столу краще подавати охолодженим.
Свіжі фрукти
На Різдво пригостити гостей та сімома свіжими фруктами могли собі дозволити лише дуже заможні люди. Зараз проблем із яблуками, апельсинами, бананами та іншою екзотикою немає. Однак якщо хоче дотриматися традиції, то на стіл можна поставити варення.
Читайте також:
Різдвяні свята в Україні: коли колядують та щедрують
Католицьке Різдво 2022: традиції свята та привітання