Фото ілюстративне © Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги міста Львова Шестирічна дівчинка не могла приймати їжу через рідкісну хворобу
У шестирічної Поліни Бідюк із міста Старокостянтинів, що на Хмельниччині, лікарі виявили рідкісне захворювання – синдром Уїлкі, яке діагностують лише в одного пацієнта із тисячі, і яке мало не вбило дитину. Дівчинка не могла їсти і за кілька тижнів схудла до 14 кілограмів. Врятувати життя Поліни вдалося спеціалістам дитячої лікарні святого Миколая Першого медобʼєднання Львова, які виконали операцію за допомогою робота-хірурга.
Про це повідомляє Львівська обласна адміністрація.
Синдром Уїлкі – це складна кишкова непрохідність, яку не завжди можуть діагностувати, її іноді навіть плутають з апендицитом, бо симптоми схожі. Але лікарі зорієнтувалися правильно – за порятунком родину негайно скерували до Львова.
“Суть цього синдрому полягає в тому, що верхня брижова артерія – це одна із найбільших судин в організмі – перетискає дванадцятипалу кишку, через яку і проходить їжа, яку ми споживаємо”, — розповідає Олександр Калінчук, хірург, медичний директор дитячої лікарні святого Миколая.
Зазвичай пацієнтів із синдром Уїлкі лікують медикаментами. Втім, у випадку Полінки вони не спрацювали. Ба більше – аорта та брижова артерія, ніби пінцетом, сплюснули кишку. Дівчинка не могла їсти і шаленими темпами схудла з 18 кілограмів до 14. Потрібно було негайно оперувати.
Аби знизити можливі ризики, львівські спеціалісти вирішили оперувати за допомогою робота-хірурга Da Vinci Si. Річ у тім, що дванадцятипала кишка розташована у критичній зоні, що зʼєднує шлунок з тонким кишківником. А навколо неї – підшлункова залоза, судини печінки, жовчні шляхи. І є ризик їх зачепити. А роботизована система дає можливість хірургам діяти максимально точно.
Під час двогодинної операції лікарі “скоротили” шлях потрапляння їжі до тонкого кишківника в обхід місця стиснення. Вони взяли вільну петлю кишківника та зʼєднали її з верхом дванадцятипалої кишки. І хоч її і далі перетискають брижова артерія та аорта, їжа тепер безперешкодно потрапляє до тонкого кишківника – так би мовити, обхідним шляхом.
Зараз Полінка Бідюк швидко відновлюється після операції, знову повноцінно харчується та відновлює вагу.
Нагадаємо, робот-хірург Da Vinci провів свою першу операцію у Львівській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги. Це сталося у 2020 році. Робот-хірург дає не тільки ювелірну точність рухів у важкодоступних ділянках людського організму, мінімізує пошкодження тканин пацієнта через відсутність тремору рук хірурга, але і зменшує кількість ускладнень в післяопераційному періоді, кажуть лікарі.