Виходити на кригу вкрай небезпечно, це може призвести до вкрай негативних наслідків. Vgorode розповість чому не можна ходити по льоду та що робити якщо ви провалилися під кригу.
Із настанням холодів та все більше людей поспішають на замерзлі річки та озера, щоб спробувати лід на міцність. Однак низька температура повітря – не гарантія, що крига надійна і веселощі не завершаться нещасним випадком.
Часто зовні вкарай важко визначити, якої товщини крига. Міцний лід зазвичай має синюватий або зеленкуватий відтінок, на відміну від слабшого (білого та жовтуватого). Утім його колір – не гарантія безпеки, як і сильні морози. Відносно безпечною вважається для однієї людини крига товщиною 7 сантиметрів. Для групи людей – понад 15 сантиметрів, а під час масового катання на ковзанах лід має бути не тоншим за 25 сантиметрів.
Близкість до берега також не врятує. Крига часто нещільно з’єднується з ним, бувають тріщини і порожнини з повітрям. А в окремих місцях навіть близько до берега глибина досягає кількох метрів. Також лід завжди тонший біля заростей очерету та під снігом.
Провалившись під кригу достатньо 5-15 хвилин, щоб померти від шоку. У крижаній воді в людини перехоплює дихання, голову ніби стискає залізний обруч, пришвидшується серцебиття. Щоб врятуватися від холоду, організм “вмикає” захист – починається сильне тремтіння. Завдяки чому зігрівається, але через деякий час і цього тепла стає недостатньо.
Коли температура тіла знижується до 30 градусів, тремтіння припиняється й організм дуже швидко охолоджується. Стає рідшим дихання, сповільнюється пульс, падає тиск.
Що робити, якщо ви провалилися під кригу?
Насамперед, не панікувати, а кликати на допомогу та діяти за таким алгоритмом:
- не робити енергійних, різких рухів у воді, адже це прискорює охолодження організму (рухатися слід у повільному темпі);
- широко розкинути руки, щоб не зануритися з головою (не неї припадає 50% втрат тепла) у воду та не захлинутися;
- перебуваючи на поверхні води, не навалюйтеся всім тілом на тонку частину льоду, щоб він не ламався ще більше;
- намагайтеся вилізти на лід, наповзаючи на його край грудьми, широко розкинувши руки і почергово витягуючи на поверхню ноги;
- намагайтеся якомога ефективніше використати своє тіло, збільшуючи ним опорну площу;
- якщо вибиратися доводиться за течією – повзіть кригою до берега лежачи на животі. Якщо ж вибиратися доводиться проти течії – переверніться на спину;
- у жодному разі не намагайтеся піднятися та стати на ноги – це тільки збільшить ризик знову “піти” під лід;
- вибравшись на кригу, перекотіться і відповзайте в той бік, звідки прийшли, адже там її міць вже перевірена.
Що робити, якщо під лід провалилася інша людина
Зазначимо, що надання допомоги людині, яка провалилася під лід, – це небезпечне заняття. Тому потребує особливої зосередженості, зібраності та виваженості в діях.
Якщо ви впевнені, що зможете (чи готові) врятувати людину, тоді дотримуйтеся таких правил:
- гукніть потерпілому, що йдете на допомогу. Це додасть йому впевненості та сил;
- знайдіть предмет, який можна кинути йому (міцну палицю, мотузку, власний пояс, шарф, сумку, якщо вона має довгу та міцно пристрочену лямку, куртку);
- наближайтесь до ополонки повзком, широко розкинувши руки. Підкладіть під себе дошку, фанеру, якщо є під рукою;
- не підповзаючи до самого краю ополонки (за 3-4 метри), подайте потерпілому палицю (мотузку, лижу, шарф тощо) і витягніть його на лід;
- витягши потерпілого на лід, разом з ним повзком повертайтесь на берег;
Якщо на допомогу поспішають кілька людей:
- ляжте на лід один за одним, тримайтесь за ноги, і повзучи підбирайтесь до потерпілого;
- Перший у “ланцюгу” подає потерпілому підручні засоби;
- Разом починайте тягнути на поверхню криги та відповзати із небезпечної зони;
Діяти потрібно впевнено і швидко, адже постраждалий мерзне в крижаній воді, мокрий одяг швидко тягне його вниз.
Після того, як витягнете потерпілого у безпечне місце, викличте медичну допомогу, надайте першу допомогу, необхідну при охолодженні.
Приєднуйтесь до нашіх каналів в Telegram:
Sourse: Джерело