Сьогодні, 5 травня, в Україні розпочалася 436-та доба повномасштабної війни з Російською Федерацією. 4 травня Росія завдала ще одного удару іранськими безпілотниками типу “Shahed-131/136” по Україні.
Vgorode публікує карту бойових дій від Інституту вивчення війни (ISW) за даними 5 травня.
Українські військові джерела повідомляють, що російські сили запустили 24 “Шахеди” Україною з боку Брянської області та східного узбережжя Азовського моря і що українська ППО знищила 18 безпілотників над північними, центральними та південними районами України. Південне оперативне командування України зазначило, що російські війська запустили 15 “Шахедів” на Одещині, 3 з яких вразили навчальний заклад. Київська міська військова адміністрація повідомила, що російські війська втретє за останні чотири дні атакували Київ вночі за допомогою “Шахедів” і невідомих ракет, зазначивши, що Київ не зазнав такої високої інтенсивності повітряних атак з початку 2023 року.
Російські джерела продовжували реагувати на удар безпілотника Кремлем 3 травня. Слідчий комітет Росії оголосив про порушення кримінальної справи “за фактом теракту у зв’язку зі спробою завдання удару по Кремлю” і ще більше посилив версію про те, що в завданні удару винен Київ. Повідомляється, що президент Росії Володимир Путін проведе засідання Ради безпеки для обговорення інциденту 5 травня. Заступник голови Ради безпеки Росії Дмитро Медведєв закликав до “фізичної ліквідації” президента України Володимира Зеленського у відповідь на удар.
Російські офіційні особи, ймовірно, використовують удар безпілотника по Кремлю 3 травня, щоби продовжити скасування парадів на честь Дня Перемоги 9 травня. Російські джерела повідомили, що російські офіційні особи скасували паради 9 травня у 21 місті Росії та окупованому Криму або без офіційного обґрунтування, або з посиланням на міркування безпеки.
Директор національної розвідки США Авріл Хейнс заявила, що російські сили, ймовірно, не зможуть провести “значний наступ” у 2023 році через брак боєприпасів та живої сили, незалежно від успіху українського контрнаступу.
4 травня російські війська продовжили оборонні дії на куп’янському напрямі. Міністерство оборони Росії заявило, що російські війська відобразили шість українських диверсійно-розвідувальних груп на північний схід, схід та південний схід від Куп’янська. На кадрах із геолокацією, опублікованих 3 травня, видно, як підрозділи 6-ї загальновійськової армії (Західний військовий округ) обстрілюють українські позиції приблизно за 11 км на північний схід від Куп’янська.
4 травня російські війська не досягли будь-яких підтверджених успіхів у районі Бахмута. Український генеральний штаб повідомив, що російські війська вели безуспішну наступальну дію в районі н. п. Богданівка (6 км на північний захід від Бахмута), Маркове (14 км на північний захід від Бахмута) та Ню-Йорк (30 км на південний захід від Бахмута).
Міністерство оборони Росії (МО) заявило, що російські війська захопили два невказані квартали в західній частині Бахмута. Засновник ПВК “Вагнер” Євген Пригожин заявив 3 травня, що сили Вагнера просунулися в Бахмуті на 230 м і що українські сили наразі контролюють 2,64 квадратних кілометри міста.
Українські сили, певно, провели обмежену контратаку на південний захід від Бахмута. Геолокаційні кадри, опубліковані 3 травня, показують, що українські сили, ймовірно, здійснили контратаку на північний захід від Курдюмівки (14 км на південний захід від Бахмута) і трохи просунулися в цьому районі.
4 травня російські війська продовжували наступальні операції на фронті Авдіївка-Донецьк. На опублікованих 4 травня кадрах з геолокацією видно, що російські війська досягли незначних успіхів на захід від Новобахмутівки (13 км на північний схід від Авдіївки). Генштаб України повідомив, що російські війська вели безуспішну наступальну операцію в районі н. п. Північне (6 км на захід від Авдіївки), Мар’їнки (27 км на південний захід від Авдіївки) та Новомихайлівки (36 км на південний захід від Авдіївки).
Російські джерела стверджували, що російські сили відобразили спроби української бойової розвідки у Запорізькій області. На кадрах, опублікованих 3 травня, нібито видно, як підрозділи 291 мотострілецького полку (42 мотострілецька дивізія) і 291 артилерійської бригади 58 загальновійськової армії Південного військового округу відображають дії української розвідки під Оріховим.
Російський новинний агрегатор навіть відмовився від своєї заяви від 3 травня про початок українського контрнаступу і заявив 4 травня, що натомість українські сили провели розвідувальну операцію боєм.
Російські сили продовжують наражати на небезпеку Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС) напередодні контрнаступу українських сил. Державна ядерна інспекція України повідомила 3-ма, що місія Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на ЗАЕС повідомила інспекцію про зростання скупчення російської військової техніки, зброї та вибухових речовин на території 4-го енергоблоку ЗАЕС.
Окупаційний чиновник Запорізької області Володимир Рогов спростував українські повідомлення та заявив, що місія МАГАТЕ не робила жодних заяв.