Цьогоріч Маковія або Медовий спас припадає на 14 серпня. Це перше з трьох літніх свят, які вшановують Спасителя. Цього дня також починається Успенський піст, який триває до Успіння Пресвятої Богородиці (28 серпня).
Історія
Згідно з переказами, в серпні в Константинополі вирувала страшна епідемія. Щоб урятувати місто та його жителів, з храму святої Софії винесли частину хреста, на якому розіп’яли Ісуса Христа, щоб освятити ним усі водойми та колодязі в столиці. І раптом сталося диво — епідемія відійшла. Відтоді цього дня почали святкувати винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього — саме таку назву свято має офіційно.
Назва “Медовий спас” — народна. Саме в цей період починається збирання меду з вуликів.
Ще одна назва свята — Маковія — походить від семи мучеників Макавеїв. 14 серпня церква вшановує їхню пам’ять. В народі вважалося, що саме в цей період на полях уже починає дозрівати мак.
Що нести до церкви
14 серпня віряни несуть до церкви воду, мед, мак, овочі і фрукти з нового урожаю. Здавна вірили, що мед цього дня набуває цілющої сили. Також обов’язково створюють і освячують спеціальні букети з польових квітів, дозрілих коробочок маку. Після цього букет ставлять в оселі і зберігають цілий рік.
Що можна та не можна робити в цей день
Наші предки на 14 серпня дякували пасічникам за їхню роботу — бджолярів та їхню працю традиційно вшановують на Медового спаса. Можна придбати свіжий мед, щоб поласувати смачненьким. Також прийнято готувати страви з меду, в давнину вірили, якщо перед вживанням страви з меду цього дня загадати бажання, воно обов’язково збудеться.
Традицією вважається готувати страви із маку — друга назва Медового спасу — Маковія, тому здавна готували і страви, до яких додавали мак. Пращцри вірили, що він має цілющі властивості. А ще існувала прикмета, що потрібно покласти дитині під подушку освячену в церкві голівку маку, щоб вберегти її від пристріту. В цей день прийнято допомагати своїм ближнім — щоб наступного літа було багато меду, пасічники віддавали частину свіжого продукту жебракам, а після освячення віряни ділилися з бідними овочами і фруктами.
Впротивагу цьому, не можна працювати всім, крім пасічників, які збирали цього дня мед. На Маковія наші предки ходили одне до одного в гості, пригощали смачними стравами, збиралися в родинному колі; влаштовувати галасливі гуляння та вживати м’ясні та рибні страви.
Народні прикмети на Маковія
- Досі цвітуть кульбаби – осінь буде теплою.
- Троянди вже відцвіли – чекайте незабаром на холоди.
- Якщо малина виросла велика – настав час озимі сіяти.
- Яка погода на Маковія – така буде і 28 серпня.
- Якщо у цей день буде дощ – буде мало пожеж.
- 14 серпня вітряна погода – зима буде холодною та сніжною.
- Перелітні птахи почали залишати свої гнізда і відлітати на південь — до швидких холодів.
Приєднуйтесь до нашіх каналів в Telegram: