З 21 березня ченцям та парафіянам Української православної церкви обмежили доступ до печер та деяких храмів Києво-Печерської лаври.
Як повідомив голова Інформаційно-просвітницького відділу УПЦ, митрополит Ніжинський та Прилуцький Климент, учора, 20 березня, вони отримали листа від керівництва національного заповідника “Києво-Печерська лавра”, в якому повідомлялося, що доступ до Ближніх та Далеких печер буде припинено.
Пояснювалося це тим, що там працюватиме комісія, яка визначить рівень безпеки “культурних цінностей” – мощей преподобних та інших святинь. Коли вона завершить роботу – не вказано.
Також ченці та віруючі не зможуть потрапити до Хрестовоздвиженського, Аннозачатівського храмів та храму на честь Собору всіх преподобних Печерських (Теплий храм). Тобто молитися в них буде неможливо.
У Мінкульті підтвердили, що через створення комісії, яка проведе “наявність, збереження та стан збереження культурних цінностей” доступ до храмів та печер обмежать.
В УПЦ зазначили, що “культурними цінностями” та “музейними експонатами” в Мінкульті назвали нетлінні мощі преподобних Печерських, тож стурбованість викликає метод визначення стану їхньої збереження.
Митрополит згадав тоталітарний радянський час, коли “атеїстична влада широко проводила кампанії з відкриття мощів для показу їхнього стану безпеки”.
– Ці кампанії супроводжувалися знущанням над святинею, мощі діставали з ковчегів, з них знімали покриви для дального опису та виставлення на музейних вітринах, – заявили в УПЦ.
Закриття печер без попередження назвали безпрецедентним проявом обмеження прав українських віруючих, які масово їдуть із різних регіонів, сподіваючись вклонитися Києво-Печерським святиням.
Нагадаємо, 10 березня Національний заповідник “Києво-Печерська лавра” повідомив ченцям УПЦ, що з 29 березня 2023 року договір 10-річної давності (від 19 липня 2013 року) про безкоштовне користування культовими будівлями та іншим майном, що є держвласністю. У попередженні йшлося про вимогу звільнити будівлі на Лаврській, 11 та Лаврській, 15 у Києві.
Спочатку ченці Української православної церкви заявили, що не мають наміру виселятися з Києво-Печерської Лаври. Проте трохи згодом Духовний собор Києво-Печерської Лаври вирішив, що всі ченці можуть вільно покинути монастир. Намісник оголосив, що насильно нікого не утримуватимуть. З території Лаври вивозять майно та закриваються освітні заклади.
Приєднуйтесь до нашіх каналів в Telegram: