Українська культура багата на колядки та щедрівки, якими славлять народження Христа та зустрічають Новий рік. Ці традиції відрізняються обрядами та звичаями, які знають далеко не всі.
Vgorode розбирався, коли і як в Україні колядують та щедрують.
Коли в Україні колядують
Традиція колядування пов’язана з Різдвом та Святвечором. В Україні традиційно колядують із 6 на 7 січня, хоча раніше колядували аж до 8 січня. Єдиної дати колядування в Україні немає, у різних сферах свої традиції.
Колядування – справа відповідальна. Молоді люди готувалися до нього, починаючи з 4 грудня (Вступ до Храму Пресвятої Діви Марії). Для цього розучували колядки, а також створювали “Віфлеємську зірку”, яку несли на чолі групи колядників.
Також серед колядників має бути дзвонар, який повідомляв господарям будинку про візит гостей.
Коли в Україні щедрують
Щедрий вечір українці святкують 13 січня. Цього дня українці прикрашають святковий стіл смачними, не обов’язково пісними стравами.
Важливі гості будинку цього дня – молоді люди, які співатимуть щедрівки. У святкових піснях обов’язково мають бути слова з побажаннями щастя та повної чаші господарям.
Коли і хто засіває
Останній обряд різдвяних свят – засівання. Його проводять 14 січня, на Старий Новий рік (Василя). Дівчатам та жінкам категорично заборонено брати участь у цьому.
Традиційно чоловіки та хлопчики приходять у гості рано вранці, найчастіше до сходу сонця, 14 січня. Найперший посівальник отримував щедрі подарунки, часто це були гроші.
Зерно, яке посіяв ранній гість, за жодних обставин не прибирали до заходу сонця.