Після того, як Молдову почали відключати від електроенергії після ракетних ударів по Україні, в мережі поширилися заяви, що українська електрика йде ще і в країни Європейського Союзу. “Зрада”, на думку, користувачів, полягала в тому, що Україна має дефіцит енергопотужності, що не дозволяє споживачам стабільно отримувати світло, але її експорт в Європу відбувається попри все. Насправді, в “Укренерго” пояснили, що вимкнення світла в Молдові не пов’язане із продажем української електроенергії.
Уся інформація щодо цього є або фейком, або маніпуляцією. Також можливо, що люди просто не розуміють фізичну природу руху електроенергії.
Усі фейки намагався розвінчити управляючий директор НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький.
Під час свого брифінгу він зазначив, що з 11 жовтня (після масованого обстрілу з боку Росії) Україна припинила продаж електроенергії в Європу. За його словами, українська енергосистема є частиною енергомережі Європи. Українська, молдовська, румунська, угорська, словацька і польська мережі з’єднані між собою, тому між ними існують технічні перетоки. На це ніяк не можна повпливати, адже так працює фізика. Ці технічні перетоки – незначні. Вони відновлюються: скільки перетоку йде за кордон, стільки ж і повертається в Україну.
Кудрицький пояснив це явище на прикладі сусідньої Румунії. На півдні цієї країни є велика відновлювальна генерація. У той же час, зв’язки між півднем і північчю там слабкі. Тож електроенергія повинна “мандрувати” з півдня кільцевим шляхом через Молдову, Україну, Угорщину до півночі Румунії.
Україна не віддає через перетоки ні кіловата електроенергії. В українській енергосистемі енергії менше не стає, але можливість технічних перетоків робить енергосистему стійкішою. Тож вся електроенергія, що вироблена в Україні, залишається в тут і споживається українськими споживачами.
До слова, на платформі ENTSO-E видно технічні перетоки з України до країн ЄС. Багато хто плутає їх із комерційним експортом. На цьому ж сайті є вкладка “Scheduled Commercial Exchanges” (Комерційний експорт – Ред.), де показано, що з України ніяка електрика комерційним шляхом не експортується.
Читайте також:
За недотримання графіків відключення світла відповідатимуть керівники обленерго
Як довго українцям доведеться жити в умовах регулярних відключень світла
Нагадаємо, раніше Vgorode писав, що українці можуть самостійно економити електроенергію в домашніх умовах. Це допоможе зберегти стабільну роботу енергомережі і позбавитися від обмежень. У побуті електроенергію можна заощаджувати, дотримуючись однієї з трьох стратегій.