До Верховної Ради внесли законопроект, згідно з яким пропонується скасувати кілька офіційних свят та замінити їх на інші.
Йдеться про Міжнародний жіночий день, 8 березня, та про День праці, 1 травня. У пояснювальній записці вказано, зараз відновлюється український погляд на світ та формуються нові традиції нації-переможця, що потребує закріплення і на символічному рівні державного календаря.
Автори законопроекту зазначили, що вони пропонують усунути спадщину колоніального минулого у культурному житті та побуті та очистити календар від нав’язаних минулим дат.
Які свята пропонують скасувати?
Міжнародний жіночий день, 8 березня, було встановлено окупаційним московським режимом з метою популяризації власного погляду на роль та місце жінок. Його запровадили з ініціативи Клари Цеткін 1921 року, з прив’язкою до початку Лютневої революції у Росії 1917 року.
Також пропонують прибрати з календаря свято День праці, 1 травня, яке використовувалося для пропаганди в Радянському союзі та Третьому Рейху (де теж було офіційним святом).
Автори законопроекту не оминули і питання святкування “Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні”, 9 травня. Вони пояснюють, що в інших країнах це не святковий, а траурний день вшанування десятків мільйонів загиблих. Відповідний характер, на думку депутатів, слід повернути й Україні, щоби день обходився без святкувань на кістках. Вихідний день цієї дати, 8 травня, пропонують скасувати, а свято перейменувати на “День пам’яті та примирення”
Які нові свята хочуть запровадити?
Аналогом для Міжнародного жіночого дня пропонують зробити “День української жінки”, який відзначатиметься 25 лютого, у день народження української письменниці Лесі Українки.
У березні можна відзначати день народження українського поета Тараса Шевченка. Так, святковим може стати 9 березня.
У травні ж замість Дня праці офіційним пропонують визнати “День матері”, який відзначається у другу неділю того місяця. Завдяки тому, що день випадає на неділю, йому не потрібно буде вводити окремий вихідний.