Нещодавно в галереї НЮ АРТ розпочалася виставка, присвячена 120-річчю видатного українського художника — Романа Юліановича Сельського. Це вже четвертий мистецький проєкт галереї, присвячений творчості цього художника.
В нинішній експозиції представлені понад 100 творів живопису, графіки та кераміки з колекції галереї. Експонати охоплюють всі періоди творчості митця. Дивлячись на них, можна простежити та оцінити як змінювалася художня мова видатного митця.
«У своєму живописі художник поєднав різноманітні модерністські напрацювання європейського мистецтва, що служили йому імпульсом для створення власного, неповторного стилю. Весь його доробок сповнений експериментами, цікавими композиціями, насиченим колоритом, живими емоціями, неймовірною енергетикою», — зауважують мистецтвознавці з галереї «НЮ АРТ».
Роман Юліанович Сельський (1903-1990) — народився художник в місті Сокаль на Львівщині. Змалку виховувався в дусі аристократії: зі знанням мов, музики та азів образотворчості.
У 1905 році родина переїхала до Львова. Під час навчання у гімназії хлопець знайомиться з професором Леоном Должицьким, відомим львівським митцем того часу. Вважається, що авторитетний художник не лише підтримував перші спроби талановитого юнака, але й мав значний вплив на подальший вибір професії Романа.
У верхніх залах представлені переважно роботи раннього періоду творчості художника. Фото: Тетяна Асадчева
Згодом, Роман Сельський навчався в школі молодого Олекси Новаківського та відвідував малювальні класи при Львівській художньо-промисловій школі.
У 1922 році продовжив навчання в Краківській академії мистецтв у майстерні професора Юзефа Мегоффера, через два роки — у Юліана Панькевича.
Фото: Тетяна Асадчева
Художник був неперевершеним майстром чуттєвих ню. Фото: Тетяна Асадчева
За три роки художник поїхав до Парижа. Французьке мистецтво — Поль Сезанн, П’єр Боннар, Фернан Леже, Пабло Пікассо, Анрі Матісс, Марк Шагал, А. Дерен, Ж. Брак — визначило коло творчих інтересів Романа Сельського.
У 1926 році Роман одружився з львівською художницею Маргіт Райх. По поверненню до Львова пара стає учасниками молодого творчого об’єднання «Артес», яке в 1930-1932 роки організувало дванадцять виставок у Львові, Тернополі, Варшаві та Кракові. Його представники у своїй творчості зверталися до напрямів сюрреалізму, магічного реалізму, символізму, абстракціонізму, кубізму та конструктивізму.
На початку 1930-х років митець стає однією з центральних фігур мистецького життя Львова. Він працює інтенсивно і різноманітно. На виставках з’являються морські види Геля, серії інтер’єрів, автолітографій, гравюр і, нарешті, чудові краєвиди зимових Карпат.
Карпатські мотиви відігравали значну роль у творчості художника. Фото: Тетяна Асадчева
Фото: Тетяна Асадчева
Після Другої світової війни Роман Сельський, активно працював, багато подорожував по Карпатах і Криму, створював численні пейзажі, натюрморти, портрети. Роман Сельський ніколи не підпорядковував свою творчість якогось одного напрямку. Різноманітні модерністські напрацювання західноєвропейського мистецтва служили йому імпульсом для створення власного, неповторного стилю. Вся його творчість наповнене насиченим колоритом, живими емоціями, неймовірною енергетикою.
Викладав у Львівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва з 1947 по 1974 роки, де спочатку був доцентом, а згодом професором. З майстерні художника вийшли такі відомі учні: Зеновій Флінта, Костянтин Звірінський, Володимир, Данило Довбошинський та інші.
Роботи Романа Сельського 60-х 70-х років. Фото: Тетяна Асадчева
У першій половині 60-х формується новий яскравий стиль митця, спрямований на узагальнену форму предметів і перманентний пошук колірної гармонії. Так серед кримських композицій можна вирізнити типологічні мотиви: рибальські сіті, пляжні сцени, міські панорами Кримського узбережжя. Серед творів карпатської тематики можна побачити етнографічні натюрморти, жанрові сцени з гуцулами, панорами гір та анімалістичні сюжети.
Експозиція дозволяє простежити, як змінювся творчий стиль видатного художника. Фото: Тетяна Асадчева
В експозиції представлені деякі твори кераміки, розроблених у межах курсу «спецкомпозиція» для студентів монументалістів. У своїх роботах Роман Сельський експериментує з аплікаціями та монотипіями, проєктуючи площинні композиції у техніці емалевого розпису на керамічних пластах.
Перша половина 70-х років минулого століття стала для художника одним з найпродуктивніших періодів реалізації власних творчих задумів.
За словами кураторів експозиції, у цей час з’являється чимало творів середнього формату з серії «формальних парадоксів», де художник досліджує просторові властивості кольорової домінанти.
Кераміка Романа Сельського з колекції галереї. Фото: Тетяна Асадчева
Перша персональна виставка Романа Сельського відбулася тільки в 1976 році у Львівський картинній галереї, коли митцю було вже 73 роки.
Серед творів другої половини цього десятиліття в експозиції представлені фігуративні композиції, нічні та вечірні пейзажі, з характерними для митця темним тлом та структурованим контуром. У сюжетах домінують жанрові ню та пейзажі з птахами.
Останній період творчості митця характеризується тихим задоволенням та гармонією краси. З середини 80-х митець суттєво висвітлює колірну палітру, багато малює квітів, ню та пейзажів з веранди.
Остання прижиттєва виставка Романа Сельського відбулася у травні 1983 року та сприймається шанувальниками та дослідниками його творчості як «маніфест творчої радості».
Експозиція триватиме до 18 лютого. Фото: Тетяна Асадчева
3 лютого 1990 року Роман Сельський помер у Львові, похований на Личаківському цвинтарі.
Творча спадщина Романа Сельського налічує понад 6000 творів. Його роботи зберігаються у Національному художньому музеї України, Львівській картинній галереї, Музеї сучасного мистецтва України (Київ), інших музейних та приватних зібраннях.
«У час, коли світ стає більш тісним, коли поспіх та байдужість чинять кожного все більш самотнім, малярство Сельського є близьким, спокійним, радісним для тих, хто має відкрите серце і розум. Є в ньому тепло і лагідне світло ранків, є пополудневе сонце, шум вітру, хмари та політ птахів. Його картини не змушують нас до роздумів над сенсом життя, вони не покоряють нас своєю величчю, своєю піднесеністю чи мудрістю. Вони заспокоюють нас і приносять радість у сірі будні», — згадував про свого вчителя Костянтин Звіринський.
Виставка до 120 річниці Романа Сельського
Коли: до 18 лютого
Графік роботи: вт — пт -11:00 — 18:00, сб -12:00 — 16:30.
Де: галерея «Ню арт», вулиця Михайла Грушевського, 28/2
Вхід вільний
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua