Роман «Процес» Франца Кафки був опублікований лише після його смерті в 1925 році. Письменник працював над ним в 1914-1915 роках, і за його життя друком вийшли два уривки з роману.
Франц Кафка заповідав спалити всі його рукописи. Однак його друг Макс Брод побажання автора не виконав, видавши його творчу спадщину. «Процес» був рукописом, глави якого зберігалися в окремих конвертах. Макс Брод відсортував їх, спираючись на спогади розмов з Францом. Він же залишив і робочу назву роману «Процес».
Фрагмент репетиції вистави «Процес». Фото: Ірина Марконі
Твір оповідає про чоловіка Йозефа К., якого переслідує невідома сила правосуддя. Якщо простіше: до його будинку вриваються невідомі люди та арештовують. Причина невідома. Йозеф намагається з’ясувати в чому його звинувачують і хто саме, поступово усвідомлюючи абсурдність цього таємничого правосуддя і марність спроб йому протистояти.
«Процес» є одним з центральних творів літературної спадщини Кафки. Однак на столичних сценах його інсценізації наразі немає. До роману звернувся режисер Давид Петросян, який багато працює зі світовою та українською класикою.
Режисер Давид Петросян. Фото: кадр з відео театру
Постановки Давида Петросяна можна побачити в Театрі Франка («Війна» за п’єсою Ларса Нурена, «Снігова королева» за Гансом Крістіаном Андерсеном, «Земля» за Ольгою Кобилянською, «Касандра» за Лесею Українкою, «Візит» за п’єсою Фрідріха Дюрренматта). Нещодавно Давид став головним режисером Львівського театру імені Марії Заньковецької, де вже йде його «Земля» за Кобилянською.
З Театром на Подолі Петросян співпрацює на вперше — раніше поставив «Мрії оживають» (прем’єра 2019 року за Іваном Вирипаєвим) та «Цар Едіп» (прем’єра 2022 року за Софоклом).
Як зазначив Давид Петросян, над цим геніальним твором після Другої світової працювало чимало світових режисерів. Історія про ефемерний світ, коли людині не належить її життя, коли нею щось чи хтось керує, актуальна й зараз. Правила, що вибудовуються без згоди людини, але за якими вона вимушена жити, — саме з цього починається тоталітарна система. Певним чином Кафка, мабуть, передбачив геополітичні зміни, тоталітаризм, Другу Світову війну.
Режисер Давид Петросян. Фото: кадр з відео театру
«Цей роман Кафки описує „процес“ над людиною, яку судять. А за що судять і хто судить — ніхто не знає, — розповів режисер Давид Петросян. — Герой потрапив у екзистенційну яму. Він в очікуванні невідомої розв’язки. Про причини можна лише здогадуватися, хоча раніше він про них навіть не замислювався. Власне, в оцьому „тривожному очікуванні розв’язки“ я відчув і побачив паралель з нашим сьогоденням. Тривожне очікування кожного дня, коли ти не знаєш, що буде завтра. Можеш лише сподіватися на позитивний фінал».
Фрагмент репетиції вистави «Процес». Фото: Ірина Марконі
Цікаво, що у виставі зайняті переважно чоловіки-актори, за винятком головного героя Йозефа К. Його грає акторка Ольга Голдис. І в цьому є певний задум. Світ бюрократії належить чоловікам, вони її створили. На наших теренах пік патріархату припав на радянський час, коли люди з портфелями вирішували, що всім треба робити.
Власне, головному герою фізично не завдають шкоди, його не б’ють. Ця історія про те, як система морально знищує людину. Значну роль у виставі відіграє пластика та сценографія. Як пояснює режисер, пластика показує, як в просторі існує головний герой, його знервовану ситуацію.
На сцені намагалися відтворити умовне середовище Франца Кафки, використовуючи меблі XX століття. Під час дії, в комфортний звичний простір заходить «процес», і починає списувати речі, ставити на них штампи. У Йозефа К. не лишається нічого, крім нього самого.
Фрагмент репетиції вистави «Процес». Фото: Ірина Марконі
«Йдеться не просто про тоталітарний режим. Хотів нагадати, що життя кожної людини належить насамперед їй, що вона живе, щоб творити добро для своєї родини, для країни, — підкреслює Давид Петросян. — Йдеться про моральний і фізичний вплив на особисте середовище і життя людини. Це привід поміркувати, де починається і закінчується власна свобода.
Через метод бюрократичного апарату, Кафка розповідає притчу вічного очікування, що хтось вирішить за людину процес, який почався проти неї. А у кожного з нас свій суд і свій процес».
Фрагмент репетиції вистави «Процес». Фото: Ірина Марконі
Жанр: трагікомедія
Тривалість: 1 година 30 хвилин без антракту
Ідея, адаптація та музичне оформлення — Давид Петросян.
Художник-постановник та художник з костюмів — Анна Шкрогаль
Актори: Ольга Голдис, Олег Стефан, Артем Атаманюк, Іван Шаран, Леонід Шеревера, Костянтин Темляк, Юрій Феліпенко, Максим Максимюк, Артем Каратаєв, Євген Ковирзанов.
Коли: 12 січня о 18:00, 13 та 14 січня о 16:00
Де: Київський академічний драматичний театр на Подолі, Андріївський узвіз, 20Б
Вартість квитків: 250-750 грн.
Читайте також:
- Театральний січень: які вистави покажуть у столиці. Для вашої зручності ми зібрали афіші київських закладів із репертуаром на місяць.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua