Микола Віталійович Ли́сенко народився 22 березня 1842 на Полтавщині. В 1860 році родина Лисенків переїхала до Києва, і Микола разом із троюрідним братом Михайлом Старицьким перевівся до Київського університету.
1864 року Микола Віталійович закінчив з відзнакою фізико-математичний факультет «по разряду естественных наук». Водночас входив до низки українських студентських товариств і церковних хорів. Українська народна музика стала його пристрастю, і він розпочав етнографічну працю зі збирання та вивчення української народної пісні, яка продовжувалась все життя.
У центрі сидять Кирило Стеценко та Микола Лисенко (праворуч), ліворуч стоїть Олександр Кошиць. Фото з відкритих джерел
19 лютого 1865 року, після закінчення університету, Микола Лисенко вперше виступив у Києві як піаніст. Після навчання у Лейпцизькій консерваторії, повернувся до Києва. Викладав гру на фортепіано у щойно відкритому Київському музичному училищі, обіймав посаду педагога з фортепіано в інституті шляхетних дівчат, виступав як піаніст. А 1904 року відкрив власну Музично-драматичну школу. Помер 6 листопада 1912 року в Києві раптово від серцевого нападу, поховали його на Байковому кладовищі.
Будинок-музей розташований на вулиці Саксаганського. Фото з відкритих джерел
У Києві мешкав за двома адреса — по вулиці Рейтарській, 19 (1888—1894 років) та по вулиці Саксаганського, 95 (1898—1912 років), де наразі і працює Будинок-музей Миколи Лисенка.
22 березня всіх шанувальників музики запрошують у Будинок-музей на урочисту музичну програму, присвячену Дню народження композитора Миколи Лисенка.
На урочистому відкритті виступить праправнук композитора, також Микола Віталійович Лисенко.
Київський академічний муніципальний духовий оркестр під орудою Миколи Лисенка-молодшого виступить зі спеціальною програмою, в якій будуть звучати «Марш Дорошенка» та «Червона калина».
Урочистості продовжаться концертом виконавців Київської муніципальної академії музики імені Р.М.Глієра. У програмі — твори Миколи Лисенка та інших відомих композиторів, які зробили свій вклад в розвиток української музичної культури.
Програма концерту
1. М. Лисенко, вірші Т.Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий», виконує Максим Мельник.
2. М. Лисенко, арія Панночки з опери «Ноктюрн», виконує Дар‘я Коба.
3. М. Лисенко, дует Панночки та Офіцера з опери «Ноктюрн», виконують Дар‘я Коба та Максим Мельник.
4. М. Лисенко, арія Марильци з опери «Тарас Бульба», виконує Адель Шурубура
5. М. Лисенко, вірші Т.Шевченка «Садок вишневий», виконує Руслана Руденко.
6. М. Лисенко, «На півночі, на кручі»; « Баркарола», виконують Руслана Руденко та Дарина Конопля.
Коли: 22 березня (середа) о 13:30
Де: Будинок Миколи Лисенка, вулиця Саксаганського, 95
Вхід вільний
Київ Максима Рильського: у столиці презентували особливу книгу. До збірки «Співучий Києве, дитя живих століть» увійшли поезії, есеї та спомини геніального поета.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua