«Щоб люди жили, як квіти цвіли» — такі слова Марії Примаченко обрали слоганом виставки «Марія малює».
«Це природне бажання художниці дуже резонує з нашими прагненнями мирного щасливого життя, торкається кожного серця, — розповіла директорка Українському Дому Ольга Віру. — Ми так чекали на цю виставку, планували, готувалися. Коли побачила на банері „дику красавицу, що з коброю гуляється“, усі ці патернові елементи з робіт мисткині, так радісно стало, легко, святково, наче все добре і наче немає війни. Бо це — Марія Примаченко, яка несе своїми роботами прекрасне світло, любов і тепло. Надіємося, що передамо цей настрій усім нашим відвідувачам».
Марія Примаченко, її стійкість перед лицем випробувань долі, а тепер і її картини стали символом української незламності.
Велику частину експозиції становлять роботи, що стали реакцією художниці на пережите: війну, загибель коханого на фронті, окупацію, бої за Київщину та післявоєнні злидні, Чорнобильську трагедію.
Монтаж експозиції. Фото: Ольга Вієру
Монтаж експозиції. Фото: Ольга Вієру
Монтаж експозиції. Фото: Ольга Вієру
Поруч зі знайомими нам образами фантастичних істот та квіткових декоративних панно у картинах акцентується тема боротьби добра і зла, в якій добро незмінно перемагає. Після трагедій війни Марія майже на 10 років полишила малювання, але повернулася, бо творчість була її способом існування.
Рік тому в Українському Домі відбулася виставка «Врятоване». Тоді Український Дім представив 14 картин Марії Примаченко, які дивом вціліли після російського ракетного обстрілу Іванківського історико-краєзнавчого музею. Люди стояли в довжелезних чергах, щоб побачити знамениті твори, в буквальному сенсі відвойовані у вогню. Виставка мала великий успіх та показала, наскільки нам потрібне світло, натхнення і сили, наскільки важливо мати зв’язок зі своїм культурним кодом саме зараз.
Назва проєкту «Марія малює» відсилає нас до альтруїстичного світогляду художниці, до її стійкості та відданості своєму всесвіту.
Куратори: Едуард Димшиц, Тетяна Волошина
Виставку супроводжуватиме публічна освітня програма, розроблена спеціально для проєкту: лекції, обговорення, майстер-класи.
Коли: 7 липня — 27 серпня, графік роботи вт-нд, 11:00-19:00, понеділок — вихідний.
Де: Національний центр «Український Дім», вул. Хрещатик, 2
Вартість квитків: 100 грн, пільговий 50 грн (для школярів та студентів).
Вхід вільний для пенсіонерів, дітей до 7 років, осіб з інвалідністю 1-2 групи, учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, учасників бойових дій, учасників АТО та членів їх родин, військовослужбовців строкової служби, працівників музеїв, членів Національної спілки художників України, власників членських карток CIMAM, ICOM, AICA (за наявності дійсних посвідчень).
До слова, у Національному музеї українського народно-декоративного мистецтва демонструють ранні твори видатної художниці, створені протягом 1936-1937 років.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua