Свинарство втрачає мільярди гривень: до чого тут епідемія АЧС

  • Олексій Козаченко

    Олексій Козаченко

    кореспондент

Свинарство втрачає мільярди гривень: до чого тут епідемія АЧС

Свині відносно швидко ростуть, і це приваблює підприємців заходити в галузь. Ілюстрація: Delo.ua

В Україні росте число спалахів африканської чуми свиней (АЧС), під загрозою опинилась вся свинарська галузь. Через неї український бізнес вже втрачає мільярди гривень, і може втрачати ще більше. Проте ситуація не безнадійна, зазначають галузеві експерти: панічні настрої по АЧС бувають маніпулятивними, а поголів’я йде під ніж через війну та економічну нестабільність. Як на епідемію відреагує ринок м’яса — вивчало Delo.ua.

  • Скільки втратить свинарство до кінця року
  • Виробники мають стимул приховувати втрати поголів’я
  • АЧС — не єдина проблема свинарства
  • Свинина буде, і не по 300 грн/кг

Кількість спалахів АЧС з початку 2024 року вже на 46% перевищила показник минулого року (станом на 25 вересня — 67, проти 46 у 2023 році), випливає з даних асоціації “Свинарі України” (АСУ). Чума свиней швидко набирає обертів з початку повномасштабного російського вторгнення — за весь довоєнний 2021 рік зафіксовано всього 16 спалахів хвороби.

АЧС — смертельна для свиней хвороба, летальність якої перевищує 90%. Хоча людина не може нею захворіти, епідемії АЧС призводять до великих втрат для свинарів. Оскільки ефективних засобів її профілактики поки не існує, при виявленні інфекції забивають та спалюють все поголів’я свиней у радіусі 3-10 км від епіцентру захворювання.

Така кількість спалахів інфекції є небезпечною, але не рекордною для українського свинарства, підкреслює голова АСУ Оксана Юрченко. Вона нагадує, що АЧС фіксується в Україні з 2012 року, і максимум спалахів стався у 2017 році (166 випадків) та 2018 році (149 випадків).     

Фото 2 — Свинарство втрачає мільярди гривень: до чого тут епідемія АЧС

Географія спалахів АЧС у 2024 році. Дані: АСУ

Хоча показники 2024 року і не дотягують до історичних максимумів, поточна тенденція є загрозливою, додає вона. Динаміка кількості спалахів позитивна, і це може продовжуватися, допоки не зменшиться популяція сприйнятливих до хвороби тварин. Це і дикі свині, чисельність яких істотно зросла через заборону на мисливський промисел до кінця війни, свині в домогосподарствах, а іноді — у промисловому секторі.    

Підписуйтесь на Telegram-канал delo.ua

Я вже мовчу про сегмент господарств при різноманітних держустановах, наприклад, при навчальних закладах чи колоніях, де свиням донині згодовують відходи зі столу та нехтують біобезпекою. В таких умовах АЧС не змушує себе чекати, що підтверджує офіційна статистика

Оксана Юрченко

Оксана Юрченко голова АСУ

Головною передумовою поточного росту захворюваності стало збільшення кількості виробників, котрі вперше спробували себе в цьому бізнесі. У 2022-2023 роках Україна мала проблеми з експортом зерна, базової сировини для виробництва комбікормів для тварин, яка на 70-80% визначає собівартість свинини. Блокування експорту і проблеми з логістикою, а також низькі ціни на зернові на фоні стабільного здороження продукції тваринництва, спонукали аграріїв переключитися на відгодівлю свиней. 

Через сприятливу ситуацію на ринку та дешеві корми поголів’я свиней в червні 2024 року стабілізувалося майже до довоєнного рівня в 5,2 млн голів. Але у 2024 році ситуація на ринку зернових в Україні змінилася: експорт відновився, а врожай в цьому сезоні буде меншим за торішній. 

Очевидно, ситуативні гравці покинуть галузь свинарства через поступове здорожчання комбікормів та спалахи АЧС, підкреслює Олександр Голіздрадиректор з комунікацій тваринницького агрохолдинга KSG Agro. Від вирощування свиней відмовляються і господарства населення, і частина промислових господарств — їхня кількість за січень-вересень 2024 року вже скоротилася на 7%.      

Скільки втратить свинарство до кінця року

Найбільш песимістичний прогноз для поголів’я свиней дає виконавчий директор асоціації М’ясної галузі Микола Бабенко. Станом на серпень 2024 року він оцінив втрати поголів’я свиней від АЧС в мінімум 10% (0,5 млрд голів), а до кінця року допускає скорочення на 30-50% (1,5–2,5 млрд голів орієнтовною вартістю до 45 млрд грн). Це, на його думку, спровокує суттєве здорожчання свинини — з поточних 190-200 грн/кг до майже 300 грн/кг.   

Олександр Голіздра відмічає складність підрахунку втрат галузі, оскільки деякі свинокомплекси не звітують про спалахи АЧС і утилізують хворих свиней без оповіщення Держпродспоживслужби. Крім того, дані Держстату про вирощування свиней населенням є нерелевантними до їх реального поголів’я в Україні. 

Експерт вважає, що до кінця року свинарство втратить не більше 30% поголів’я: 1,5 млн тварин з 4,9 млн голів. Втрати бізнесу оцінюються в 11,7 млрд грн, а саме: 

  • прямі збитки через утилізацію тварин — 10 млрд грн;
  • втрати можливого прибутку на дезінфекцію та простій свинокомплексів протягом мінімум шести місяців — 1,5 млрд грн;
  • закупівля нової генетики — 0,23 млрд грн.

Аналітики Європейського банку реконструкції та розвитку підрахували, що сумарні втрати через АЧС (прямі та непрямі) складають близько $200 за голову для малих і середніх підприємств, та до $460 для великих господарств. 

Підрахунок втрат поголів’я, підтвердження чи спростування фактів заражень АЧС — справа компетентного органу, підкреслює Оксана Юрченко. Наразі офіційні дані не опубліковані, і оцінки втрат базуються лише на припущеннях учасників ринку, без урахування фактору сезонності.   

“Попри всі заяви, галузь працює. Традиційний пік спалахів АЧС триває у період з липня по листопад. Тому я б дуже обережно ставилася до прогнозів втрат свиней через чуму до кінця року, особливо з урахуванням випадків, про які не повідомляють офіційно ”, — підкреслює голова асоціації. 

Виробники мають стимул приховувати втрати поголів’я

АЧС — дуже чутлива тема, яка в Україні розгортається в офіційній та неофіційній площинах. Офіційні повідомлення Держпродспоживслужби публікують одні дані по захворюваності від АЧС, тоді як існує і неофіційна статистика, з суттєво більшими показниками. Виробники можуть не сповіщати державу про спалахи хвороби через низку причин:       

  • При ліквідації спалаху АЧС знищується все поголівя у господарстві, а компенсації для промислових виробників не передбачено. Грошове відшкодування отримують тільки фізичні особи-власники свиней. Виплата їм нараховується за вагу свині на момент утилізації. Фермер отримує компенсацію лише за фактичну вагу свині на момент забою, хоча розраховував продати тварину вагою 120-150 кг; 
  • Після спалаху АЧС свинокомплекс зачиняється на багатомісячну дезинфекцію, яка вимагає ретельної санітарної обробки та часткового ремонту. Додатковим тягарем для підприємця стає утримання персоналу, сплата податків на час зупинки комплексу та необхідність виплачувати ПДВ за ліквідоване поголів’я; 
  • Летальність до 90% не означає одномоментної смерті свиней. Особливість перебігу хвороби така, що за добу гине зазвичай по кілька тварин, принаймні на початкових етапах зараження. Тому виробник може намагатись продати свиней без виражених симптомів хвороби;
  • Чутки про хворобу є причиною ринкових маніпуляцій. Як тільки з’являються розмови про спалах АЧС в певному районі, місцевих виробників починають засипати пропозиціями продати свиней на 3-5 грн/кг дешевше. 

Великі промислові свинарські комплекси, такі як “Нива Переяславщини” та Миргородський м’ясокомбінат, відмовились коментувати для Delo.ua ситуацію з АЧС в їхньому регіоні. 

Можливим шляхом мінімізації збитків від ліквідації свиней міг би стати дозвіл профільного відомства на переробку м’яса забитих свиней на консерви, уточнює Олександр Голіздра. Якби подібна держпрограма стартувала, галузь могла б на 30-40% зменшити прямі збитки. Однак поки держава лише аналізує ситуацію та збирає пропозиції щодо поліпшення ситуації шляхом зміни нормативних документів. 

АЧС — не єдина проблема свинарства

Поголів’я свиней, вартість живця свиней, ціни на свинину в магазині — показники, які залежать від стану економіки воюючої країни. Свинарство в господарствах населення занепадає, і це є головною причиною зменшення кількості свиней в Україні, підкреслює економіст Олег Пендзін

АЧС в Україну занесли на початку 2010-х, нагадує експерт, але до великої війни поголів’я свиней ніколи не скорочувалось через цю хворобу на десятки відсотків. Тому в цьому випадку у зменшення поголів’я свиней інша причина, соціально-економічна. 

Він підкреслює, що більш-менш стабільно в умовах російського вторгнення можуть працювати лише промислові свинокомплекси, віднесені до стратегічних підприємств і з правом бронювання частини військовозобов’язаних. Господарства населення, які вирощують 35-40% свинини в Україні, масово зупиняються. Доглядати за десятками тварин в сільських умовах під силу переважно чоловікам, і їхня мобілізація швидко призводить до зупинки присадибного свинарства та продажу тварин на забій.       

Інший ключовий фактор скорочення поголів’я — бізнес готується до складного 2025 року, в нього Україна входить з розбалансованим бюджетом, дефіцит якого досягне 500 млрд грн. 

Багатші суспільства завжди споживають більше м’ясних та молочних продуктів, тоді як бідні їдять хліб та макарони. Я не бачу у наступному році перспектив для росту виробництва свинини, враховуючи реальну купівельну спроможність українців

Олег Пендзін

Олег Пендзін економіст, експерт споживчих ринків

Також він додає, що АЧС є проблемою скоріше великих тваринницьких комплексів. Звичайні українці мало що знають про цю хворобу, і при відвідуванні продовольчого ринку зазвичай цікавляться ціною м’яса, а не довідкою про відсутність АЧС у свиней. Чисте від збудника хвороби м’ясо потрібне для закордонних поставок або продажу великих партій живця, що не актуально для малого виробника.        

Свинина буде, і не по 300 грн/кг

Свинарство Україні майже повністю орієнтоване на внутрішнє виробництво, м’ясо свиней імпортується та експортується в дуже малих обсягах. У періоди, коли пропозиція на внутрішньому ринку зростає і перевищує попит, ціна на цей вид м’яса падає, а споживання зростає, відтягуючи споживачів від курятини, яка традиційно дешевша за свинину. Експорт української свинини ускладнений через спалахи АЧС, внаслідок чого підприємства реалізують її на внутрішньому ринку. 

Середня роздрібна ціна свинини не досягне 300 грн/кг ні до Нового року, ні майбутньої зими, зазначають опитані Delo.ua експерти. За словами Олега Пендзіна, за такою ціною свинина просто не знайде масового покупця, її споживання скоротиться в рази і відновиться вже після закінчення війни та демобілізації свинарів з господарств населення.          

Ціни на свинину точно не злетять “в космос”, бо ринок збалансовується імпортом, підкреслює Оксана Юрченко. Зараз в Україні ціни на живу масу свиней нижчі, ніж майже в усіх європейських країнах. Як тільки ціна зросте до порогу, коли імпортувати свинину стане вигідно — ритейл повезе її з-за кордону, а український виробник буде змушений знизити ціни.

Олександр Голіздра називає закупівельну ціну на живець свині, при перевищенні якої масовий імпорт є економічно обгрунтованим — €2/кг (90 грн/кг). Враховуючи, що зараз діапазон закупівельних цін свиней на початку жовтня коливається в межах 62-63 грн/кг, очікувати заміщення української свинини імпортною ще зарано. 

Свиня росте до забійних кондицій до шести місяців, додає голова АСУ. Тому навіть після спалаху хвороби виробництво може досить швидко відновитися. В таких умовах сумнівним виглядає сценарій, за якого Україна залишиться  без свинини через АЧС.                 

Навіть якщо бізнес втратить поголів’я на свинофермі через АЧС, він не сяде медитувати біля розбитого корита. Він просто закупить нових свиноматок і через півроку-рік відновить поголів’я

Оксана Юрченко

Оксана Юрченко голова АСУ

Свинарство є циклічним бізнесом, який має періоди високої та від’ємної рентабельності. Схожа ситуація була в успішних для всього АПК довоєнних 2020-2021 роках, коли свинарі знаходились в кризі і теж скорочували поголів’я. Проте через якийсь час скорочена пропозиція призводить до здорожчання свинини, після чого в галузь заходять нові виробники і вона переходить до росту.

Джерело

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *