Зустріч пройшла у сесійній залі Київради. Фото: Олексій Самсонов
Про виклики та роль жінок в сучасних реаліях на зустрічі Київської академії жіночого лідерства розповіла віцеспікерка Верховної Ради України.
Близько двох років тому Олена Кондратюк провела першу лекцію в Київській Академії жіночого лідерства. Ця зустріч надихнула першу групу учасниць Академії та дала потужний старт для розвитку проєкту. Про це зазначила заступниця голови КМДА Марина Хонда, відкриваючи захід.
Марина Хонда та Олена Кондратюк. Фото: Олексій Самсонов
«Тоді, під час ковіду, ми говорили про комунікацію, можливість кар’єрного росту, що може зробити жінка на державній службі. Війна змінила все кардинально, — підкреслила Марина Хонда. — Чимало чоловіків знаходяться на фронті, захищають нашу країну. І жінки взяли лідерську роль в багатьох галузях. Ми запросили пані Олену розказати про жіноче лідерство під час війни — на місцях, в тилу, в міжнародній політиці».
За її словами, Академію жіночого лідерства проводитимуть й цього року. Акцентуватимуть передовсім на підтримці жінок, які працюють в місцевій владі та допомагають іншим. У нинішніх умовах для них надзвичайно важливо бути стресостійкими та мати стабільний психологічний стан.
Олена Кондратюк розповіла про роль жінок в різних сферах. Фото: Олексій Самсонов
Віцеспікерка Верховної Ради Олена Кондратюк підкреслила, що для неї жінки, які працюють у органах місцевого самоврядування і соціальній сфері, роблять надзвичайні речі.
«В умовах повномасштабного вторгнення нам всім довелося відкривати в собі нові сили, переосмислювати цінності, вчитися цінувати найпростіше і турбуватися про найдорожче — життя, безпеку дітей, рідних та близьких. І як би важко не було — працювати, бути корисною там, де є можливість, кожна на своєму місці, не сидіти склавши руки, — підкреслила Олена Кондратюк. — 98% жінок, які працюють у соціальній сфері столиці, — всі залишилися в Києві, тримали на своїх плечах роботу з людьми, які в умовах наступу росіян потребували постійної уваги, турботи і надії».
Вона розповіла, як в Україні жінки з місцевого самоврядування попри всі жахи війни продовжували виконувати свою справу. Такі, як керівниця Іванківської громади в Чернігівській області Олена Швидка, що підтримувала людей в окупації. Віцеспікерка згадала й закатовану старосту села Мотижин Ольгу Сухенко. Її, як і багатьох жінок, вбили російські військові.
На зустрічі йшлося про різні аспекти жіночого лідерства. Фото: Олексій Самсонов
«Війна проявила нову суперсилу жіночого лідерства — у війську, — звернула увагу Олена Кондратюк. — В ЗСУ майже 60 тисяч жінок, і це найвищий показник для армій країн НАТО. У бойових діях бере участь близько 5 тисяч жінок. Це наші нові „залізні“ жінки, які формуватимуть еліту майбутнього».
Велику роль відіграють жінки і в тилу. 70% жінок волонтерять. Тисячі стають підприємицями — 48% нових малих бізнесів під час війни відкрили саме жінки, і у нас в країні 10% ветеранок-підприємниць.
Війна змусила залишити свої домівки майже 8 млн українців, які виїхали з країни. 87% з них — це жінки з дітьми. 40% українок вже знайшли роботу в Європі, бо вони не хочуть бути залежними від допомоги, активно включаються в економічні процеси. І при цьому допомагають ЗСУ та відправляють гуманітарну допомогу на батьківщину.
«Мій меседж до жінок і це головне, навколо чого треба сьогодні гуртуватися, — це Перемога! А далі — відбудова, де наша роль у прийнятті рішень та справедливому розподілі ресурсів має бути ключовою, — підкреслила Олена Кондратюк. — 72% населення України хочуть бачити жінок на лідерських позиціях, коли йдеться про відбудову та реформи після перемоги в цій війні. Упевнена, жінки впораються і стануть енергійними генераторами цих процесів».
Поділилася віцеспікерка і своїм баченням щодо проблематики та викликів найближчого часу. Це демографічна ситуація, міграційні процеси, адаптація демобілізованих та працевлаштування ветеранів, освіта.
До зустрічі долучилися керівниці структурних підрозділів КМДА та Київради, депутатки Київради. Фото: Олексій Самсонов
Також, за словами Олени Кондратюк. жінками необхідно згуртуватися та шукати ініціативних лідерок для політики, адже по закінченню воєнного стану в Україні мають відбутися вибори. Вона звернула увагу й на гендерний компонент у сферах відновлення інфраструктури та інвестицій, де жінки мало залучені.
Наостанок Олена Кондратюк розповіла про жінок, які її надихають в цей час. Це правозахисниця Олександра Матвійчук, глава Центру громадянських свобод, що отримала Нобелівську премію миру, яка уособлює сучасну українську жінку. Та латвійська політикиня Інара Мурнієце (міністр Оборони Латвії, до цього очолювала Сейм Латвії, — ред), яка першою зателефонувала їй 24 лютого, запропонувала прихисток для дітей та рідних, але сказала важливі слова: «Ти мусиш лишитися».
До лекції долучились депутатки Київради з міжфракційного об’єднання «Київ- за рівні можливості», керівниці структурних підрозділів КМДА та Київради, випускниці Академії.
Серед учасників зустрічі — депутатка Київради Ганна Старостенко. Фото: Олексій Самсонов
«Cьогодні перед жінками постають складні виклики. Особливо коли жінка — державний службовець, депутатка місцевих рад чи Верховної Ради. У нас є родини, діти, але ми маємо виконувати свій обов’язок, — поділилася депутатка Київради (фракція «УДАР») Ганна Старостенко. — Міжфракційне об’єднання депутатів «Київ за рівні можливості» намагається створити у столиці умови, щоб жінка могла бути мамою, працювати, робити корисні речі. На жаль, під час війни ситуація ускладнилася і часто доводиться робити вибір.
Нам важливо зустрічатися та обмінюватися досвідом з активними лідерками, як Олена Кондратюк, яка поділилася своїм баченням, розповіла про спілкування з іншими жінками в Україні і за кордоном. Такий формат дає підтримку, силу, натхнення та енергію працювати далі».
Київська академія жіночого лідерства розпочала діяльність у травні 2021 року. Мета проєкту — сприяння розвитку жіночого лідерства на державній службі, мотивація жінок до участі у процесах прийняття рішень, які мають вплив на повсякденне життя місцевої громади. За цей час навчання пройшло близько 300 жінок.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua