Кримськотатарський стяг на Хрещатику. Фото: Олексій Самсонов
Сьогодні відзначають День кримськотатарського прапора.
26 червня, в Україні відзначають День кримськотатарського прапора. Це свято символізує єдність, наступність поколінь кримських татар та їхню боротьбу за свободу і право на самовизначення. 9 років Крим в окупації і громада гуртується довкола свого стяга в різних містах України та світу.
Сьогодні блакитний стяг із золотою тамгою мер столиці Віталій Кличко разом з головою Меджлісу кримськотатарського народу Рефатом Чубаровим та представниками корінного народу Криму підняли біля будівлі столичної мерії. Символічно, що спочатку звучав гімн України, а потім гімн кримськотатарського народу — Qırımtatar milliy gimni, Я присягнувся.
Також національні та кримськотатарські прапори вивісили на опорах вздовж вулиці Хрещатик.
«Із моменту свого існування кримськотатарський прапор у різні часи піддавався заборонам. Після встановлення комуністичного режиму в Криму національний стяг кримськотатарського народу вимушено перестали використовувати на публічних заходах. У місцях депортації кримських татар зберігання прапора вважалося злочином проти радянської влади», — розповів мер столиці Віталій Кличко.
Сьогодні кримські татари знову опинилися під окупацією на власній землі. А тисячі кримських татар знову змушені полишити рідні домівки.
«Переслідування і репресії кримськотатарських активістів, які виступають за свободу під кримськотатарським прапором, нищення кримськотатарської культури стали ознакою дій окупаційної російської влади у Криму. Відстоявши свободу і незалежність України, звільнивши нашу державу, ми обов’язково повернемо Крим. Та спільними зусиллями облаштуємо там гідне життя кримськотатарського народу», — продовжив Кличко і сказав, що сподівається, що наступного року свято відзначатимуть уже в українському Криму.
Рефат Чубаров розповів, що кримськотатарський прапор сьогодні підіймають біля будівлі МЗС, будинків дипломатичних установ України за кордоном, на кораблях Військово-морських сил Збройних сил України тощо.
«У Криму кримських татар всього 300 тисяч, але нас мільйони по всьому світу і ми гуртуємося довкола нашого прапора», — зауважив Рефат Чубаров. Він нагадав, що сотні кримськотатарських воїнів сьогодні у лавах українського війська звільняють українську землю і мріють по Крим. За час російської окупації Криму переконалися, що самовизначення народу можливе тільки в незалежній Україні.
До слова, у День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, 18 травня, на залізничному вокзалі показали виставку.
Наталка МАРКІВ, фото Олексій САМСОНОВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua