Укриття в школах доступні цілодобово. Фото: Борис Корпусенко
У червні укриття у навчальних закладах зробили доступними для всіх мешканців столиці. Як у школах організували цей процес, дізнавався «Вечірній Київ».
На початку повномасштабного вторгнення, коли освітній процес призупинився, навчальні заклади стали одними з осередків порятунку мешканців столиці. В їхніх укриттях переховувалися кияни під час атак, активні мешканці там гуртувалися та надавали один одному підтримку.
Коли у вересні у школах повноцінно відновився навчальний процес, було вирішено, що у зв’язку з безпековими вимогами, доступ до закладів, а відповідно і до укриттів, які розташовані безпосередньо в школах, матимуть лише учасники освітнього процесу.
На навчальних закладах розміщені вказівники. Фото надане школами
Влітку ситуація змінилася. Відповідно до наказу Департаменту освіти та науки від 01.06.2023 під час повітряної тривоги до найпростіших укриттів в закладах освіти, що відповідним чином позначені на мапі укриттів міста Києва, має бути безперешкодний доступ.
Згідно з документом, керівники закладів мали зробити вказівники руху, відпрацювати та внести зміни до посадових інструкцій сторожа, який і забезпечує доступ в укриття.
Охорона укриттів здійснюється мобільними групами Патрульної поліції та муніципальної охорони, які, у разі потреби, викликаються до закладу освіти за допомогою «тривожної кнопки» відповідальним працівником.
Також після відвідування укриттів сторонніми особами (тобто не здобувачами освіти та колективу навчального закладу) приміщення та територія закладу мають оглядатися на предмет підозрілих предметів. Під час навчання учасників освітнього процесу допускають до закладу лише після такого огляду.
«Вечірній Київ» розпитав директорів київських шкіл, як в їхніх закладах відбувається доступ в укриття мешканців районів та чи багато людей користуються цією можливістю.
Під час навчального процесу в укриттях освітніх закладів перебувають школярі. Фото надане школами
МЕШКАНЦІ ОБИРАЮТЬ ІНШІ УКРИТТЯ
«Коли стало необхідно тримати укриття відчиненим постійно, щоб воно було доступне усім, і тривав освітній процес — це було складно. Але людей було небагато, тому вийшли з цієї ситуації», — поділився директор однієї зі шкіл Дарницького району Беженар Георгій.
Директор школи Георгій Дмитрович.
У навчальному закладі площа приміщення, яке можна використовувати як укриття, — 400 квадратних метрів. За нормами, воно розраховане на 670 людей. Має два входи-виходи.
«У лютому-березні 2022 року, коли почалося повномасштабне вторгнення, укриття було переповнене. Люди не знали, що робити, ще не орієнтувалися, де які укриття, але розуміли, що в школі воно є, — зазначив Георгій Дмитрович. — Із вересня ми вже врахували вимоги щодо того, скільки людей за нормами укриття може вмістити.
Зараз людей вдень практично немає. Поруч розташований Ашан з підземним укриттям і є підземний великий паркінг. Мешканці переважно користуються ними. Найбільше у нас було 12 осіб — і це вночі».
Щодня в школі чергують два сторожі — по одному на вході в старшу і молодшу школу, і муніципальна варта, яка займається виключно укриттям. Коли ввечері муніципальна варта йде, закривається вхід до початкової школи, і один зі сторожів спускається в укриття. Вхід до нього автономний, з вулиці. Відвідувачів також фіксують, просять зазначити свої дані.
В якості укриттів можуть використовуватися спортивні зали, розташовані у підвальному приміщенні. Фото надане школами
В укриттях використовують доступні простори з урахуванням норм. Фото надане школами
До слова, 7 липня за участю очільника Дарницької РДА Миколи Калашника провели виїзну нараду щодо можливості облаштування укриттів навчальних закладів автоматизованою системою доступу. Наразі така система за меценатські кошти вже встановлена в укритті Слов‘янської гімназії (вул. Драгоманова, 10-в).
Очільник Дарницької РДА Микола Калашник. Фото: Дарницька РДА
«Надалі такі системи доступу до укриттів плануємо запровадити по всьому району. Для мене, як для керівника району, це питання у час війни у пріоритеті», — підкреслив Микола Калашник.
БЕЗПЕКА: У ЗАКЛАДАХ ПЕРЕВІРЯЮТЬ ОСОБУ
В одній зі шкіл Оболонського району перед навчальним процесом при складенні розкладу враховували вільні місця в сховищі, щоб убезпечити й дітей, і вчителів, і техперсонал.
Директорка школи Інна Миколаївна.
«Розписували навчання у дві зміни та з підзміною, щоб всі були у безпеці. Якщо до нас приходили люди, і були вільні місця, ми їх пускали й раніше. Наприклад, у нас часто була мама з дитиною, що боялася перебувати вдома, ми знаходили їй місце, — пригадує директорка Інна Гонтар. — Наразі, під час канікул, ми відкриваємо кімнату з партами, стаціонарний туалет, який зробили пів року тому. Також є повністю убезпечений коридор з лавками.
Якщо буде більше людей, ми можемо відкрити приміщення для тиру, туди поміщається 300 людей. Люди мають змогу сісти, якщо приходять з матрацом та подушками, можуть навіть прилягти. У нас є туалет, доступ до води, додаткові виходи».
За словами Інни Миколаївни, укриттям наразі користується дуже мало людей. Останнім часом було максимум 3-5 людини. Для порівняння — на початку повномасштабного вторгнення в укритті школи переховувалися близько 800 осіб.
«Цілодобово у школі чергує сторож, з яким проведений інструктаж. Він відкриває двері, саме укриття ми не закриваємо. До 18:00 у нас також працює муніципальна охорона, — розповідає директорка. — На воротах розміщені контакти відповідальної особи щодо укриття, стрілочки, куди треба йти. Сторожі знають, що сьогодні безпека людей понад усе. Ми комунальна установа, яка має бути не лише для навчання, а й для захисту людей, які цього потребують».
У багатьох укриттях є стаціонарні вбиральні. Фото надане школами
Школи ще до навчального року облаштували укриття. Фото надане школами
Також у закладі, перевіряють особу — ведуть журнал, де фіксують відвідувачів. Ця практика поширена у всіх школах.
Після того, як закінчилася тривога, черговий адміністратор разом з охоронцем проводить обстеження укриття щодо наявності сторонніх предметів. Під час навчального процесу лише після обстеження в укриття пускають дітей.
Очільник Оболонської РДА Кирило Фесик. Фото: Борис Копрпусенко
«Для Оболонської адміністрації першочерговим є питання безпеки мешканців. Жодний садок, школа та навіть наш реабілітаційний центр для дітей та молоді з інвалідністю, не було виключено з інтерактивної мапи укриттів окрім тих об’єктів, які можуть зашкодити життю та здоров’ю людини, — зазначив очільник Оболонської РДА Кирило Фесик. — Тому усвідомлюючи усі ризики вандалізму або порушення громадського порядку Оболонська адміністрація взяла на себе відповідальність та протоколом комісії ТЕБ та НС районного рівня було прийнято рішення про забезпечення цілодобового та вільного доступу до укриттів, навіть раніше ніж міська влада надала таку вказівку».
За його словами, зараз в районі забезпечено патрулювання силами ДФТГ Легіон Оболонь та районного управління поліції для моніторингу та зведення до мінімуму скоєння правопорушень або злочинів, відносно майна, що перебуває в укриттях.
ОКРЕМЕ УКРИТТЯ ДЛЯ ЖИТЕЛІВ
У навчальному закладі, що у Святошинському районі, від початку облаштували два укриття — для учнів та мешканців району.
Директорка школи Наталія Василівна.
«Укриття підготували ще в грудні 2021 року, коли вперше надійшов документ до всіх закладів, щоб ми були готовими до таких ситуацій, — згадує директорка Наталія Брюховецька. — І з 24 лютого 2022 року укриття було відкрито для мешканців. Наразі ми вже маємо досвід, стратегію дій, як забезпечити безперешкодний доступ під час повітряної тривоги.
У процесі врахували всі деталі, що ще треба для комфорту і безпеки. Влітку 2022 року, до нового навчального року, продумали, що можемо удосконалити та зробити. Для дітей додали технічні засоби навчання. Медична сестра разом зі школярами під час повітряної тривоги спускається в укриття і за необхідності може надати медичну допомогу.
Під час освітнього процесу діти заходять через інший вхід в інше укриття, щоб не перетинатися з мешканцями району. Перед тим, як розпочати офлайн навчання, ми розрахували, скільки посадкових місць маємо в укритті. Ввели позмінне навчання для школярів, щоб всі вони помістилися».
Наталія Василівна розповіла: у школі розмістили покажчики руху, що вказують, як пройти до укриття. Вхідна хвіртка завжди відкрита, а у фоє, на своєму робочому місці знаходиться сторож-вартівник, який в будь-який час доби відчиняє двері.
«У нас достатньо сторожів в штаті. Потреби додатково залучати працівників немає, — зазначає директорка. — Сторожі чергують подобово. Вхід до укриття якраз біля їх робочого місця. Щодо допуску до укриттів додатково внесли зміни до посадових інструкцій сторожа ще до початку освітнього процесу. Як приймаємо людей, як їх розміщуємо, — обдумали наперед».
Укриття забезпечені всім необхідним. Фото надане школами
В укриттях використовують доступні простори з урахуванням норм. Фото надане школами
В укритті є стільці, столи, розетки, wi-fi, питна вода, аптечка, вогнегасник. Якщо немає навчального процесу, мешканці також можуть користуватися біотуалетами та рукомийниками, що розташовані в сусідній кімнаті. Після того, як з укриття виходять, воно оглядається та перевіряється.
У школі працює камера відеоспостереження, що виходить на центральний ґанок, куди заходять люди.
«У перші дні повномасштабного вторгнення укриття було повністю заповнене, у нас переховувалися до 150 людей, — каже Наталія Василівна. — Наразі до нас приходять в рази менше. Цього літа найбільше було 11 осіб. Біля нас розташовані укриття ЖЕКу та садочку. Мешканці мікрорайону обирають ті місця, які їм зручніше, ближче до будинку».
У червні укриття зробили доступними для всіх мешканців столиці. Фото: Борис Корпусенко
ЯК ПРАЦЮВАТИМУТЬ ПІД ЧАС НАВЧАННЯ
Укриття, розташовані у школах, переважно розраховані лише на учнів та колектив навчального закладу. Тому й постає питання, як буде з їх доступом під час навчання.
«Вночі жодних проблем не виникатиме, бо немає учнів. Якщо триватиме освітній процес, треба дивитися на наявність вільних місць, — зазначила Інна Миколаївна. — Оскільки в школі навчається багато дітей, в укриттях можуть бути зайняті всі місця. Є санітарні норми, де чітко написано, що на одну людину має бути від 0,6 до 1 квадратного метра. На цей випадок у нас є безпечні місця зі стінами без вікон».
«Після 1 вересня ситуація може ускладнитися. Якщо 700 дітей перебуватиме в укритті, а ще й мешканці — це буде збільшена норма. І не пустити людей ми не можемо, але й порушувати норми також. Як тут бути? Ці питання варто взяти до уваги», — зауважує Георгій Дмитрович.
Директор пропонує раціональний варіант розв’язання питання: під час освітнього процесу, до 18:00, укриття в школах використовується для учасників освітнього процесу, після 18:00 до 8:00 — для всіх мешканців мікрорайону. І всі розуміють, що можуть йти до школи вночі.
Місто продовжує вдосконалювати захист та укриття. Мешканці столиці можуть залишати відгуки про стан укриттів у застосунку «Київ Цифровий». Кожен має змогу розповісти про неналежний стан укриття та допомогти зробити місто безпечнішим.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua