Комплекс зберігає унікальні будівлі та надає їм нового життя. Фото: ВДНГ
Національний комплекс «Експоцентр України» — єдиний об’єкт у Києві, де в одному місці зібрано 19 унікальних будівель і споруд, що мають статус об’єктів культурної спадщини України.
Павільйони й барельєфи Експоцентру є нагадуванням для українців і гостей країни про болючу історію комуністичного режиму в Українській РСР та про мистецтво тих часів. Магічним чином усе це органічно поєднується з новим активним життям на ВДНГ, а сам простір постійно поповнюється новими резидентами й сенсами.
6 липня ВДНГ святкує свій 65-й день народження. З нагоди цього ювілею на центральній алеї розмістять експозицію, присвячену темі пам’яті. Вона порушує питання щодо збереження архітектурного надбання та мистецької спадщини тоталітарної епохи.
Експозиція включає кілька живописів і колажів, зроблених на основі архівних фотографій Експоцентру. Авторка картин, художниця Каріна Синиця, звертається до сучасності через живопис, водночас використовуючи архівні знімки ВДНГ у колажах.
Зокрема, частина картин сфокусована на специфіці оздоблення павільйонів і на народних мотивах, які, попри радянську цензуру, зафіксували в декоративних рельєфах українські митці багато років тому.
Архівна світлина. Фото: ВДНГ
Збереження пам’яті й пошук нових шляхів наповнення будівель та інших площ локації життям — завдання номер один, вважають в Експоцентрі. Адже коли, як не тепер, час продемонструвати світові, що навіть архітектура, колишній інструмент радянської пропаганди, може набути нових сенсів, притаманних вільній незалежній Україні. Утім, саме ці памʼятки завжди будуть нагадуванням, що деякі сторінки історії не варто забувати, щоб не повторювати прикрих помилок минулого в майбутньому.
Як зазначають в Експоцентрі, ВДНГ вже кілька років розробляє паспорти памʼяток архітектури, які у нього на балансі, і підписує відповідні охоронні договори. На сьогодні такі договори вже мають павільйони центрального ансамблю: 3-й, 4-й, 5-й, 7-й, Водонапірна вежа. Ведуться роботи щодо павільйонів № 1 і 2.
Також уже зараз разом з архітекторами, мистецтвознавцями й активною громадою Експоцентр працює над створенням власного Публічного реєстру необлікованих цінностей ВДНГ, щоб запобігти подальшому їх знищенню.
Зокрема команда ВДНГ разом із Головним управлінням ДСНС у м. Києві займатиметься відновленням знищеної української радянської мозаїки, яку було присвячено вогнеборцям, у павільйоні 26 (балансоутримувач — ДСНС).
Подивитися виставку можна з 6 липня на площі біля центрального фонтану ВДНГ.
Вхід — вільний.
Киян запрошують на велоекскурсію. Фото: ВДНГ
Також всіх охочих запрошують на безкоштовну велоекскурсію до Дня народження ВДНГ, що пройде центральною та лісовою частинами комплексу. Про минулу та сучасну історію ВДНГ розкаже екскурсовод Максим Дербеньов. Учасникам, зокрема, покажуть скульптури на території Експоцентру та цікаві деталі павільйонів.
Можна скористатися своїм велосипедом, чи взяти на прокат у партнерів ВДНГ Veliki.ua та Velolife, що на центральному вході.
Коли: 6 липня о 16:30
Тривалість: 2-2,5 години
Місце збору: біля колон на центральному вході ВДНГ
Реєстрація
Ідея створити у Києві грандіозний виставковий центр, на якому можна було б хизуватись пропагандистськими здобутками, виникла серед радянського керівництва УРСР після закінчення Другої світової війни. З моменту свого відкриття у 1958 році Виставка досягнень народного господарства (ВДНГ) була знаковим місцем як для самих киян, так для поважних іноземних гостей, які нерідко приїжджали до столиці України. Детальніше про історію унікального комплексу — у матеріалі «Вечірнього Києва».
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua